A tavaly indított Növekedési Hitelprogram (NHP) keretében, mely a kis és középvállalkozások számára biztosít maximum 2,5%-os kamatteher mellett hitelt a kereskedelmi bankokon keresztül, eddig összességében 1040 milliárd Ft került kihelyezésre, több mint 14 ezer vállalkozás számára. Az NHP-t meghirdető és finanszírozó MNB a mai napon bejelentette, hogy további 500 milliárd Ft-ot biztosít a hitelprogram számára. Az NHP kétséget kizáróan a rendszerváltás utáni legkedvezőbb hitelprogram a KKV szegmens számára az akár 10 évre is elérhető fix 2,5%-os kamatával. Ki és hogyan érheti el? Ha vállalattulajdonos érdemes átgondolnia, milyen lehetőségei vannak a hitel felvételére.
Az MNB által biztosított aktuális hitelkeret 500 milliárd Ft volt, melyre vonatkozóan a bankok 2014. december 31-ig köthetnek szerződést. A bankoknál jelentkező hiteligénylési volumen hónapról hónapra növekedett az idei évben. A hiteligénylések dinamikájának fennmaradása mellett arra lehetett számítani, hogy december vége előtt kimerül a keret. A vállalatok hitelezésének támogatása érdekében ezért az MNB a hitelprogramhoz biztosított keretösszeg további 500 milliárd Ft-tal történő megemelése mellett döntött.
Fontos tehát, hogy a 2,5%-os kedvezményes kamatot biztosító NHP hitelszerződéseket év végéig meg kell kötni, a keretösszeg megemelése nem jelenti a program időbeli hatályának meghosszabbítását.
A legfontosabb gyakorlati tudnivalók a hitellel kapcsolatban
- maximális kamat: 2,5% (ugyanakkor kiemelkedően jó cégek esetében a bankok versenyeznek a hitelért és így ennél alacsonyabb kamat is elérhető, láttunk már finanszírozást 1,7%-on is)
- hitel minimum összege: 3 millió Ft (gyakorlatban a legtöbb bank 10 m Ft-os minimumot alkalmaz)
- a hitel maximum összege: 10 milliárd Ft (átlagos hitelérték 30-50 millió Ft között mozog)
- elérhető hitelfajták:
- forgóeszköz hitel készlet és vevő finanszírozásra maximum 3 évre
- beruházási hitel maximum 10 évre (eszközvásárlás, ingatlan beruházás, cégfelvásárlás)
- EU pályázat előfinanszírozás
- lízing
- az ingatlan beruházások és vásárlások kötöttséggel bírnak: kizárólag saját tevékenyéghez kapcsolódó ingatlanhoz vehető fel NHP hitel, bérbeadás csak cégcsoporthoz tartozó vállalat számára történhet meg
Ki kaphatja meg a hitelt?
A hitel teljes kockázatát a hitelszerződést aláíró bank viseli. Azaz, ha a hitelfelvevő nem tudja visszafizetni, a banknak akkor is vissza kell fizetnie az MNB által biztosított 0%-is forrást (mely kihelyezésre kerül 2,5%-on). Ebből adódóan a hitelhez klasszikus elbírálási folyamaton keresztül lehet hozzájutni.
Az alábbi form kitöltésével megvizsgálható, hogy a cége alkalmas-e az Növekedési Hitel felvételére:
Maradt benned kérdés? Véleményed van? Szívesen látjuk! Szólj hozzá írásunkhoz lentebb, vagy írj a jobb oldalon található „Kérdezz tőlünk” felületen! Mindenkinek válaszolunk.