A tranzakciós illeték két körös bevezetését követően a bankszámlák drágulása jellemezte a vállalati bankszámlák piacát is hosszú időn keresztül. Ez a trend azonban mára a múlté: az elmúlt hónapokban olyan változások következtek be, amelyek immár számottevő díjcsökkenést is tartalmaztak egyes bankok esetében.
Több mint százezer forint megtakarítás egy kis odafigyeléssel
Még olyan bankot is találunk, ahol közel a felére csökkentek a költségek, így egy év alatt több mint 135.000 Ft-ot takaríthatunk meg! És ehhez még bankot sem kell feltétlenül váltanunk… Nem minden esetben ilyen rózsás a helyzet: néhány bank díjemelést hajtott végre. A jó döntésnek komoly anyagi előnyei lehetnek!
Egy hétköznapi kisvállalat bankhasználati szokásaira vetítve vizsgáltuk meg a bankszámlaköltségek változását. Fél év alatt kis mértékben (átlagosan 1,6%-kal), de csökkentek a számlafenntartási költségek. Szerencsére az izgalmak ezzel még nem érnek véget, amiről azonnal meggyőződhetünk, ha egy pillantást vetünk a részletekre.
Akad ugyanis olyan piaci szereplő is, ahol a bankhasználati szokásokhoz leginkább illeszkedő számlacsomagnál közel 45% a csökkenés mértéke. Önmagában persze még ez sem feltétlenül eget rengető, hiszen attól, hogy egy nagyon drága számlacsomag fenntartási költsége egyszer csak a felére csökken, az még nem jelenti azt, hogy egyébként jó választás lenne. Előfordulhat, hogy még a jelentős csökkentés ellenére is csak a mezőny végén kullog az adott számlacsomag. Annyit elöljáróban elárulunk, hogy jelen esetben nem erről van szó, de ennyire még ne szaladjunk előre.
Márciushoz képest 14 bankból 8 döntött úgy, hogy ilyen-olyan módon változtat az árazásán. Ennek eredményeként négy banknál többet, míg négy banknál kevesebbet kell fizetnünk a bankszámla fenntartásáért, ha vállalkozásunknak most nyitunk ott számlát. Természetesen ennek egyenes következménye, hogy némileg felborult a bankok közötti sorrend.
A kisvállalati szegmensben betöltött hosszú ideig tartó vezető pozícióból az AXA Bank szorította ki elsőként az OTP Bankot. Az
AXA Vállalkozói Számla nyitási akciónak köszönhetően mindaddig az első helyen szerepelt a bank, amíg a CIB Bank meg nem jelent ún. választható kedvezménycsomag kampányával. Az akcióban a
CIB Elektronikus Üzleti Plusz Számla is részt vesz, ennek köszönhető a számlacsomag élre törése.
Ezen a ponton valószínűleg már senkinek sem kérdéses, hogy melyik bank, melyik számlacsomagjához köthető a fenntartási költségek 45%-os mérséklődése. Sőt, az akciónak köszönhetően az a szerencsés helyzet állt elő, hogy a drasztikus csökkentés eredményeként egy valódi értékajánlatról van szó, hiszen szemmel láthatóan utolsóból lett az első…
A kisvállalati ügyfelek kegyeiért folytatott verseny látványos, mégis a számok arról tanúskodnak, hogy nem minden bank kíván ebben szerepet vállalni. Az egyik ilyen szereplő a K&H Bank, ahol a korábbi Dinamikus számlacsomag értékesítésének felfüggesztése óta a
Dinamikus+ számlacsomag jelenti a legjobb ajánlatot a táblázatban szereplő bankhasználati szokásokkal rendelkező kisvállalati ügyfeleknek. A számok, valamint a bank jelenlegi pozíciója a rangsorban magáért beszél. Ennél drasztikusabb lépésre csak az MKB Bank szánta el magát, ahol is az
1×1 Elektronikus számlacsomag fél év alatt közel 36%-kal (18.758 Ft-ról 25.478 Ft-ra) drágult.
A bankok közötti verseny természetesen nem csak a kisvállalati szegmensre koncentrálódik, sőt. Azt is eláruljuk, hogy bár a CIB Bank az aktuális kampányának köszönhetően minden kategóriában újra az élmezőnybe tört, ennek ellenére nem mindenhol piacvezető.
Számodra nyilván a legfontosabb kérdés az, hogy melyik bank kínálja a legjobb lehetőségeket vállalkozásodnak. Nos, ennek kiderítéséhez nem kell egyebet tenned, mint megadnod a vállalkozásodra jellemző bankhasználati szokásokat!