A vállalati hitelpiacon is egymást követik a hitelek kondícióinak az önkéntes kamatplafon vállalásával összefüggő változtatásai. Ezek többsége arról szól, hogy az újonnan, forintban folyósított forgóeszközhiteleknél a kamat nem lesz magasabb 12 százaléknál. Van már azonban más megoldás is…
Ennek az ajánlatnak a kamata érdemben alacsonyabb 12 százaléknál. Első rátekintésre jóval kedvezőbbnek tűnik az eddig megismert vállalásoknál (ezekről részletesebben korábbi cikkünkben írtunk).
Hirdetés
Hirdetés
Változó kamatozású hitelek kamatplafonnal
Konkrét kondíciókat eddig a CIB és az OTP közölt, utóbbi a Ritmus Forgóeszközhitel kamatát változtatta oly módon, hogy az ügyleti kamata 1 havi Bubor plusz 4 százalék kamatprémium, ám október 9.-étől az így számolt kamat nem lehet magasabb 12 százaléknál. A CIB vállalása hasonlóról szól, a bank azt jelezte, hogy 2023. október 9. és 2023. december 31. közötti időszakban a szerződő felek által megkötött, forint devizanemű, változó kamatozású (Buborhoz kötött) 1 vagy 3 hónapos kamatperiódusú forgóeszközhitelek esetében a szerződésben foglalt kamattól eltérően kedvezményes 12 százalékos kamatplafont alkalmaz. A kedvezményes kamatplafon a 2024. január 1-ét követő első kamatperiódus kezdő napjáig (ezt a napot már nem beleértve) érvényes.
Figyelembe véve, hogy az 1 havi Bubor október 11.-én 12,81, a 3 havi Bubor 12,13 százalék volt ezeknek a hiteleknek az ügyleti kamata jóval a 12 százalék fölött lenne (a kamatprémium mértékétől függően 17-14 százalék között) – ezek a pénzintézetek tehát azt vállalták, hogy arra az időre sem számolnak fel magasabb kamatot 12 százaléknál, amíg a Bubor értékek alapján számolt ügyleti kamat ennél magasabb lenne. (Az OTP-nél az ajánlat visszavonásig, a CIB-nél egyelőre az év végéig terjedő időszakra vonatkozik.)
Érdemes kihangsúlyozni, hogy az Erste Bank ajánlata fix kamatozású, vagyis a piaci hozamkörnyezet kedvező változása mellett is megmarad az eredeti kamatszint. Ez természetesen egy negatív fordulat – például a Bubor emelkedése – esetén még inkább előnyt jelentene. Mindezeket figyelembe véve érdemes a konstrukciók közül választani.
Egyedi ajánlatok
Ebben a piaci szegmensben a konkrét hitelkondíciókat vizsgálva fontos azonban figyelemmel lenni arra, hogy itt még a kisebb (pár száz millió forint alatti éves árbevételű) cégeknél is rendkívül gyakori az egyedi árazás – magyarán az, hogy a hiteligénylő vállalkozás üzleti információinak ismeretében ad a bank ajánlatot arra, hogy adott célra, mennyi hitelt ad, milyen feltételekkel (futamidő, kamat, stb.) Már a közzétett hirdetményekben is gyakran szerepel az „egyedi árazás alapján” megjelölés.
Az a tény, hogy az Erste a jelenlegi pénzpiaci helyzetben ilyen attraktív ajánlattal jelent meg, azt jelzi, hogy a bankok nyitottak a jó cégek finanszírozására – erről egyébként a korábbiakban is voltak már egyértelmű jelzések. Azon cégek, amelyek most kívánnak forgóeszköz-finanszírozásra hitelt felvenni célszerű tehát alaposan körülnézni: hol, mennyi finanszírozáshoz juthatnak, milyen feltételek mellett. Ebben érdemben tudnak segíteni a Bankmonitor szakértői akár kisebb, akár nagyobb összegű hitelre lenne szükség.
Kedvezményes hitelek
Forgóeszköz-finanszírozásra egyébként jelenleg kedvezményes hitel is elérhető a Széchenyi Kártya Programban. A Széchenyi Likviditási Hitel MAX+ 3 éves futamidőre, évi fix 5 százalék kamattal igényelhető, a hitel összege 1-250 millió forint között alakulhat. Fontos ugyanakkor figyelni arra, hogy ezeket a feltételeket az év végéig hirdették meg, amely időpontig aláírt hitelszerződéssel kell rendelkezni, így célszerű minél előbb elindítani a folyamatot, amennyiben a vállalkozás a konstrukció iránt érdeklődik.