5 tipp, hogy olcsóbb, pénzügyileg biztonságosabb legyen a nyaralás

5 tipp, hogy olcsóbb, pénzügyileg biztonságosabb legyen a nyaralás
Hirdetés
Hirdetés

Cikk2025-07-25
 

Az Erste felmérése alapján a magyarok 94 százaléka számára fontos szempont az ár egy nyaralás tervezésekor. A Bankmonitor szakértői hoztak öt tippet, amivel olcsóbbá és pénzügyileg kiszámíthatóbbá lehet tenni a vakációt.

Az Erste 1000 főn végzett felmérése alapján a magyarok számára egy nyaralás tervezésekor is fontos szempont a költség: a válaszadók 67%-a számára ez fontos, míg 27%-uk számára ez a legfontosabb szempont.

A válaszadók közül a legtöbben (38%) legfeljebb 100 ezer forintból oldanák meg a vakációjukat. Ezen összeglimit betartásához valóban minden spórolási lehetőséget érdemes megfogadni, figyelembe venni. A Bankmonitor szakértői hoztak öt tippet, amivel csökkenteni lehet a nyaraláshoz kapcsolódó kiadásokat úgy, hogy igazából nem kell érte lemondani semmiről.

1. Devizaváltás kedvező árfolyamon

Egy külföldi nyaralásnál kardinális kérdés az, hogy hol, hogyan váltsuk át forintunkat devizára, valutára. Rengetegen szörnyülködnek a vakáció előtt azon, hogy mennyit is kell fizetni egy euróért, vagy épp egy dollárért.

Azt nem tudjuk befolyásolni, hogy a forint mikor erősödik, gyengül, de azt ki tudjuk választani, hogy hol és hogyan váltsunk devizát. Már számos helyen tudunk a normál átváltási deviza eladási árfolyam helyett egy kedvezőbb, egyedi árfolyamon is pénzt váltani.

Itt sokan egyből a neobankokra (revolut, wise) gondolnak, de már számos bank is kínál egyedi, középárfolyamhoz közeli devizaváltási lehetőséget (ilyen például az Erste, Gránit Bank, K&H Bank, OTP Bank, Raiffeisen Bank).

A döntésnél több szempontot is mérlegelni kell:

  • Milyen devizanemekben érhető el egyedi árfolyam?
  • Mekkora havi limitösszegig lehet kedvezményes árfolyamon váltani?
  • Van-e időbeni korlátja (napon belül bármikor, a hét bármely napján…) a kedvezményes devizaváltásnak?
  • Milyen műveletekre (saját számlák közötti átvezetés, kártyás vásárlás, bármely átutalás…) érvényes a kedvezményes árfolyam?

Hirdetés

Hirdetés

2. Deviza vagy valuta?

Sokunkban felmerül a kérdés: vigyek magammal eurót, dollárt külföldre, vagy elég egy bankkártya, amivel elérhetem a devizaszámlámra előre átváltott összeget.

Alapvetően a számlán tartott deviza kisebb kockázattal jár: A pénzt magát nem tudják ellopni, nem kell mindig magunkkal cipelni, vagy a szálláson elrejteni a készpénzt. A bankkártya elvesztése, elhagyása esetén azt le lehet tiltani, így a pénzünkhöz nem férhet hozzá senki.

Ugyanakkor lehetnek olyan helyek, ahol nem lehet kártyával fizetni, vagy bármilyen átmeneti technikai probléma léphet fel (akár a külföldi, akár a hazai rendszerben), ami miatt épp nem tudunk fizetni bankkártyával.

Éppen ezért a Bankmonitor szakértői azt javasolják, hogy valamennyi valutát mindenképpen vigyünk magunkkal külföldi nyaralásunkra. De ez az összeg ne tegye ki a nyaralás költségének jelentős részét. (A kiválasztott helyszínen is múlik természetesen, hogy mi az ideális arány.)

3. Ha külföldön kellene készpénzt felvenni

Még a leggondosabb előkészületek mellett is előfordulhat, hogy végül a nyaralás közben, külföldön kell készpénzt felvennünk a bankszámlánkról. Ez azért rossz hír, mert jellemzően ezek a megbízások költségesebbek egy hazai készpénzfelvétel, vagy épp egy átutaláshoz képest. A bankkártyás vásárlásokról ne is beszéljünk.

Ettől függetlenül lehet olyan élethelyzet, amikor erre van szükségünk. De ilyenkor is figyelhetünk a költségek csökkentésére. Számos külföldi ATM megkérdezi, hogy ő végezze el a pénzünk átváltását, vagy azt a saját bankunk hajtsa végre.

Ilyenkor érdemes a saját banki váltást választani, ugyanis – hacsak nem lesz óriás árfolyammozgás néhány nap alatt – jellemzően így kedvezőbb árfolyamon történik meg a pénzváltás.

4. Ellenőrizni a PIN kódot, limiteket

Egy nyaralás előtt érdemes átnézni a pénzügyi szolgáltatásainkat. A netbank, mobilapplikáció, telefonbank rendben üzemel-e, tudjuk-e az ott használt azonosítónkat, PIN kódunkat. Ha pénzügyi probléma merülne fel, akkor ezen csatornákon keresztül tudjuk a leggyorsabban ellenőrizni, megoldani a dolgot.

A bankkártya ellenőrzése se maradjon ki: ellenőrizzük a kártya PIN kódját és nézzük meg a limiteket. Ilyenkor a szokásos használattól eltérő összegben szoktunk vásárolni. Ennek ne az legyen a gátja, hogy a kártyán egy szigorú vásárlási limitösszeg van érvényben. (Ezen limitet egyébként bármikor meg tudjuk emeltetni, de ne a boltban derüljön ki egy ilyen probléma.)

5. Szokásostól eltérő bankolási szokások jelzése

Vakációkor, főleg egy külföldi nyaraláskor a szokásostól eltérő módon használhatjuk a bankkártyánkat. Ez gyanúsnak is tűnhet a bank számára, különösen egy egzotikusabb helyszín esetén. Márpedig a visszaélések visszaszorítása miatt könnyen lehet, hogy megpróbálják ellenőrizni a tranzakciót (megkeresnek telefonon, más csatornán.)

Ha nem érnek el, akkor pedig a megbízás megerősítéséig blokkolhatják a kártyás műveleteink. Ezt megelőzendő jelezhetjük a pénzintézet felé, hogy hol tervezzük használni a bankkártyánkat. Ezzel azonban óvatosan kell bánni, mert akkor sem fogják gyanúsnak tekinteni a megbízásainkat, ha külföldön tényleg elhagyjuk a betéti kártyánkat.

Összegzés

Pénzügyileg is egyre tudatosabban megyünk nyaralni: egyre fontosabb szempont az ár. Néhány apróság betartásával lefaraghatunk a nyaralás pénzügyi költségéből. Ha felkészülünk, akkor a megérdemelt pihenésünket nem ronthatja el egy pénzügyi malőr.

Hirdetés
Hirdetés