„Lakásvásárlás előtt állunk, de az új ingatlan megvásárlásához a jelenlegi lakásunkat el kell adnunk. Milyen áthidaló lehetőséget tud ajánlani arra az esetre, ha a saját ingatlanunkat nem tudjuk eladni a szerződésben a vételár utolsó részletének kifizetésére megadott határidőig? „- Érkezett felhasználónk kérdése a Bankmonitorhoz.
A megoldás ebben az esetben az áthidaló hitel a.
Mi az áthidaló hitel célja?
Kapóra jön egy remek lakás, nem akarsz lecsúszni róla? A jelenlegi lakásodat még nem tudtad eladni és az idő szűke miatt nem is akarod elkótyavetyélni? Pont az ilyen esetekre találták ki az áthidaló hitelt. Ennek a lakáshitel-típusnak éppen az a specialitása, hogy a saját tulajdonban lévő ingatlan értékesítéséig, a bank megelőlegezi a másik ingatlan vételárának egy részét úgy, hogy a meglévő lakásod lesz a hitel fedezete.
Hirdetés
Hirdetés
Ki igényelheti az áthidaló kölcsönt?
Az áthidaló hitel adósa az lehet, aki az eladandó ingatlanban tulajdonnal rendelkezik és az újban is tulajdont szerez. Arra, hogy ez a meglévő, illetve leendő tulajdoni hányad mekkora, nincs kötelező előírás.
Mekkora hitelt kaphatsz?
Az áthidaló hitel összege általában az ingatlan hitelbiztosítéki értékének 60-70%-a lehet. Az, hogy mekkora összeget kaphatsz nem csupán az ingatlan értékétől, hanem az igazolt jövedelmedtől is függ.
Hasonló cipőben jársz? Add meg adataidat és szakértőnktől megkapod a választ a kérdéseidre!
Milyen jövedelmet kell igazolni?
Ebben nincs különbség a hitelek között. Munkabért/nyugdíjat feltétlenül igazolni kell, függetlenül attól, hogy az áthidaló hitel fennállása alatt esetenként nem kell fizetned. Miért? Tegyük fel, nem sikerül eladni a lakásodat a rendelkezésre álló 2 éven belül. Ilyen esetben az áthidaló kölcsönt hosszú lejáratú hitellé alakítják. (Esetenként kérhető az egy évvel történő hosszabbítás.)
Tehát a jövedelem terhelhetőségét már az áthidaló kölcsön igénylésekor aszerint fogják megvizsgálni, mintha egy annuitásos hitelt venne fel. Ez a jelenlegi szabályozás értelmében 400 ezer havi nettó jövedelemig 50%, 400 ezer forint felett pedig 60%-a terhelhető a jövedelem.
Hogyan kell törleszteni az áthidaló hitelt?
Az áthidaló hitellel kapsz két extra évet, így van időd kivárni a megfelelő vevőt. Ez idő alatt két féle képpen törleszthetsz (ez bankonként eltérő):
- csak a kamatokat kell fizetned havonta
- semmit nem kell fizetned
A tőkét akkor kell visszafizetned a banknak, amikor eladod – de maximum 2 év – a lakásodat. A konstrukcióból adódóan nem kell végtörlesztési díjat sem fizetned. Egyszerűen megfizeted az eltelt hónapokra eső kamatot (havonta, vagy eladáskor a tőkével együtt) és megszűnik a kölcsönszerződés.
Az áthidaló hitel csak abban az esetben igényelhető, ha teljes körűen dokumentált (meglévő adásvételi, építési engedély, stb.) a hitelcél. Tehát, nem igényelhetsz áthidaló kölcsönt úgy, hogy az új lakás/ház még nincs meg. Itt nem működik az előminősítés.
Mikor nem igényelhető?
- devizakülföldi ügyfél esetén
- szülői finanszírozás esetén
- KHR-es ügyfél esetén
- aki nem tud megfelelő jövedelmet igazolni
Összefoglalva, adott egy klassz hitelkonstrukció, amivel időt nyerhetsz. Így nem kell elhalasztanod a lakásvásárlást, közben kényelmesen árulhatod a meglévő ingatlanodat.