Hét év után újra átlépte a válság előtti bázisértéket az országos lakásárindex – áll a Duna House idei háromnegyed éves elemzésében. A nominális kiegyenlítődést a fogyasztói árindexszel korrigálva azonban megállapítható, hogy reálértéken még mindig 20%-kal a válság előtti szint alatt vannak az árak. Szeptemberben az előző hónaphoz hasonlóan 11 ezer körüli forgalmat regisztráltak a lakáspiacon, ezzel az év első kilenc hónapjának összforgalma meghaladta a 2009-13 közötti évek bármelyikében mért teljes tranzakciószámot. A budapesti panel index a mélypontjához képest kevesebb, mint két év alatt már 66%-ot ugrott, de a kelet-magyarországi panelárak is meredek emelkedést mutatnak.
Szeptemberben átléptük a válság utáni évek forgalmát
Bár szeptember első felében még valamivel gyengébb volt az érdeklődés, a hónap második felében felpörögtek a lakásvásárlók. Ennek eredményeképpen az év kilencedik hónapjában összesen 10 987 adásvételt regisztráltak, ami nagyságrendileg megegyezik az előző hónap adatával, de 9,23%-kal meghaladja az egy évvel korábbi értéket.
Ezzel együtt háromnegyed év alatt összesen 102 723 lakóingatlan cserélt gazdát, ami meghaladja a válságot követő öt év bármelyikének teljes forgalmát. A 2009-13 közötti időszakban rendre százezer alatt maradt az éves tranzakciószám.
Hogyan alakultak a panelárak szeptemberben?
Az országos panel index egyéves töretlen emelkedést követően szeptemberben újabb 6 százalékponttal került feljebb, a nominális értéken mért 105 pont szintén meghaladja a válság előtti bázisértéket.
Ha Te is lakást szeretnél vásárolni, de nem rendelkezel a teljes vételárral, akkor néhány adat megadását követően megtekintheted a legkedvezőbb lakáshitel ajánlatokat!
A fővárosi panel index meredek emelkedése minden korábbi várakozást felülmúlt, a 2013. IV. negyedévében mért 77 százalékpontos történelmi mélypontjáról mostanra nominálisan elérte a 128 százalékpontos értéket. Ezzel az egyedüli olyan index, amely reálértéken is elérte, ráadásul 1 ponttal át is lépte a válság előtti bázist.
Látványos volt az ország keleti felében a panelárak emelkedése, ott alig másfél év leforgása alatt 32%-kal került feljebb az index. A hálózat által mért értékesítési adatok alapján a III. negyedévben a középső országrészben vették átlagosan a legmagasabb, 216 ezer forintos négyzetméteráron a panellakásokat, míg a legolcsóbban észak-keleten, átlagosan 120 ezer forintért.
Mennyiért keltek el a téglalakások?
Az országos tégla index 6 százalékpontos emelkedéssel 97 ponton zárt a III. negyedév végén. A fővárosi tégla index kis mértékben erősödött, nominális értéke 115 pont, míg reálértéken 91 ponton áll. Eközben a nyugat-magyarországi indexek változatlan értéket mutattak az előző hónaphoz képest. Az átlagos fővárosi téglaárak Buda északi részén és a Belvárosban is meghaladják a 400 ezer forintot, ugyanakkor Pest északi részén 304 ezer forintos, a déli részén 274 ezer forintos átlagot mértek.
A téglalakásokat – hasonlóan a panelekhez – a közép-magyarországi régióban vásárolták a legmagasabb, átlagosan 302 ezer forintos négyzetméteráron. A Dunántúl nyugati megyéiben 232 ezer forintot, a Dél-Dunántúlon pedig átlagosan 222 ezer forintot adtak a vevők négyzetméterenként. A téglaépítésű lakásokért szintén észak-keleten kellett a legkevesebbet fizetni, átlagosan 116 ezer forintot négyzetméterenként.
Lehet még alkudni?
Lehet, főként az észak-magyarországi régióbank, ahol a legalacsonyabb négyzetméterárak a legmagasabb alkuval jártak együtt. Ott a panelekre 6%, a tégla lakásokra 7%, a családi házakra pedig átlagosan 8%-os alku volt jellemző. Az árlevitel mértéke – vagyis amennyivel az eredetileg elképzelt árat módosítani kellett, hogy a vevők érdeklődését felkeltse az ingatlan – országos átlagban a panel- és a téglalakásoknál 0-2% között volt, a családi házak eredeti irányárából 3-5%-ot kellett faragni.