Erről csúnyán lemaradtak a volt devizahitelesek!

Erről csúnyán lemaradtak a volt devizahitelesek!
Hirdetés
Hirdetés

Cikk2015-08-31
 

Az idei év legnagyobb slágere a devizahitelek forintra váltása mellett annak kiváltása. Nem csoda, hiszen egy egyszerű bankváltással több százezer forintot is meg lehet takarítani. Azonban egy fontos határidőről már számos adós lekésett: a díjmentes szerződésfelmondás és ezzel együtt az igazán kedvező feltételű hitelkiváltás ideje is lejárt.

Meddig lehet díjmentesen felmondani a hitelt?

A legtöbb esetben az elszámoló levél kézhezvételét követően 91 nap áll az adós rendelkezésére, hogy forintosított hitelét végtörlesztési és egyéb más hitelzárási díj nélkül átvigye egy másik bankhoz. Mivel a volt devizahitelesek túlnyomó része április végén vagy május elején kapta meg az áhított levelet, így számukra ez a kiskapu már bezárult. A határidő lejárta után pedig már jogosan számíthat fel a bank bánatpénzt. A végtörlesztési díj jellemzően 1 és 2,5% között alakul, így egy 7 millió forintos hitel lezárása könnyű szerrel meghaladhatja a 100 ezer forintot.

Kevesebb ügyfél válthat bankot

A végtörlesztési díjat még rendszerint ellensúlyozza a hitelkiváltással elérhető megtakarítás, azonban lehet, hogy erre már nem kerül sor. Ugyanis a türelmi idő végével már a forintosított hitelek kiváltása esetén is alkalmazni kell a Fair banki szabályokat. Hogy mik ezek?

  1. Jövedelemarányos törlesztőrészlet mutató (JTM): a hitel törlesztőrészlete nem haladhatja meg az adós igazolt havi nettó jövedelmének az 50, illetve a 60%-át (előbbi 400 ezer Ft alatti, míg utóbbi afeletti jövedelemre vonatkozik).
  2. Hitelfedezeti mutató (HFM): a hitel összege nem lehet magasabb, mint a fedezetül szolgáló ingatlan 80%-a.

A két szabály közül főleg az utóbbi kötelező érvényű alkalmazása szűkíti be a teret a potenciális hitelkiváltók körében. Ennek legfőbb oka pedig az, hogy a svájci frank elszállásával a forintra átváltott tartozás gyakran a kezdeti hitelösszeg körül található – rosszabb esetben jóval meghaladja azt –, míg az ingatlan legtöbbször leértékelődött. Így az előbb felsorolt két tényező eredőjeként az ügyfél jobb esetben a hitelezhetőségi határon billeg. Ebben az esetben megoldás lehet pótfedezet bevonása, vagy a hitel későbbi felülvizsgálata, amikor már kellő mértékben lecsökkent a tartozás összege.

Készítettünk egy kalkulátort, hogy megtudd mennyivel csökkentheted a törlesztőrészleted!

Lakáshitel kalkulátor
Spórolj akár Milliókat
Ft
Ft
év
Ft
Bankmonitor


Maradt benned kérdés? Véleményed van? Szívesen látjuk! Szólj hozzá írásunkhoz lentebb! Mindenkinek válaszolunk.

Hirdetés
Az élet legnagyobb pénzügyi kérdéseiben (és ilyen a lakáshitel felvétel) kizárólag megfontoltan érdemes döntést hozni. Használd a Bankmonitor.hu Lakáshitel-kalkulátorát: 13 bank több, mint 100 hiteltermékét tudod összehasonlítani részletesen

És itt nincs vége: a Bankmonitor segít Neked az ügyintézésben. A Bankmonitor kiemelt és ingyenes szolgáltatása keretében egyszerre több banktól is konkrét hitel ajánlatot mutatunk be Neked, mely akár 6 hónapig is érvényes. Nem kell küzdened a bankfiókban, a Földhivatalban, mindent elintézünk helyetted a hitelhez jutásig és az időközben felmerülő esetleges problémákra azonnali megoldási javaslatot adunk. Kényelmes, gyors, megbízható – válaszd a Bankmonitort. Garantáltan ugyanazokkal a feltételekkel kapod meg (sokkal kényelmesebben) a hitelt nálunk, mint ha bemennél a bankfiókba. Sőt! Több esetben is egyedi kedvezményeket kínálunk (ingyenes előtörlesztés, ingyenes utalás…stb), melyeket a bankfiókban nem kapsz meg.

Hirdetés