Buda-Cash, Quaestor: a Wall Street Farkasa egy háromlábú pincsikutya

Buda-Cash, Quaestor: a Wall Street Farkasa egy háromlábú pincsikutya
Hirdetés
Hirdetés

Cikk2015-03-16 Frissítve: 2018-07-02
 

Emlékeztek a Wall Street Farkasára? Hatalmas világsiker a csaló amerikai brókerről… Egy kicsit utána olvastunk: mekkora svindlit sikerült összeraknia az amerikai „sztárbrókernek” és mennyit tudtak elsíbolni a magyar „kollégák”? Mindenki üljön le: a Buda-Cash és a Quaestor külön-külön is erősen rávert a Wall Street Farkasára.

Jordan Belfort, a Wall Street Farkasának „életműve” több tanulságos elemet is tartalmaz. Fogorvosi tanulmányait az első napon adja fel, amikor a dékán elmondja a hallgatóknak, hogy az aranyéveknek vége… aki csak azért jött, hogy meggazdagodjon, az válasszon másik szakmát.

A Farkas nagy dobása – 200 millió USD csalás

Stratton Oakmont nevet viselő brókercégben az ügyfelek átvágásának elsődleges módszere abban merült ki, hogy a cég maga felvásárolt értéktelen részvényeket egy cégben, majd pozitív híreket generálva felhajtották a tőzsdei árat, eladták a részvényeket saját ügyfeleiknek.
Összességében Belfort és cége 200 millió USD-t értékben követtek el csalást és pénzmosást.

Buda-Cash és Quaestor: mi nagyban játszunk

Az eddig megismert információk alapján mind a Buda-Cash, mind a Quaestor arcpirítóan jobbak voltak az amerikai kollégánál.

A Buda-Cash esetében 100 milliárd Ft elcsalt pénzről tudunk, ami jelenlegi árfolyamon 345 millió USD-t jelent.

A Quaestor 150 milliárd Ft értékben bocsátott ki fiktív kötvényeket amellett, hogy szabályos kötvénykibocsátásból begyűjtött tízmilliárdokat sem tudja visszafizetni. A kisebb számból, 150 milliárd Ft-ból kiindulva: a Quaestor 517 millió USD értékben okozott kárt. Ehhez elvileg 50-60 milliárd Ft még hozzájöhet, ha a szabályos kötvénykibocsátásból származó pénz felhasználása is csalásnak minősül.

A „Farkas” hattyútánca

A Belfort és cége ellen indított vizsgálat 1987-ben kezdődött és 1995-ben zárult a brókercég végleges bezárásával. A bíróság 22 hónapos börtönre ítélte Belfortot. A kifejezetten kedvező ítéletet elsősorban annak köszönhette, hogy együttműködő volt és a bűntársakat feladta. A 200 millió USD ügyfélkárból 110 millió USD megfizetését rendelte el a bíróság, melyből 11,6 millió USD került eddig tényleges megtérítésre (elsősorban ingatlanok értékesítéséből).

Belfort börtön utáni elsődleges tevékenysége motivációs beszédek tartására fókuszál szerte a világban. Önmagában röhejesnek tartjuk, hogy valaki egy csalótól merítsen erőt saját mindennapjaiban történő helytálláshoz, de úgy tűnik, hogy az emberi korlátoltság nem ismer határokat.

Belfort 2014-ben egy ilyen motivációs előadáson a következőt találta mondani: „Kapzsivá váltam és a kapzsiság nem jó… Az ambíció és a szenvedély a jó. A szenvedély prosperál. A célom, hogy többet adjak, mint amennyit kapok, ez a sikeresség fenntartható formája… A bróker business 95%-a jogszerű volt…” És ennek meghallgatásáért emberek fizettek.

És a megtérés…

A Business Week szerint Jordan Belfort 1,2 millió USD-t keresett a Wall Street Farkasa könyvvel és filmmel. Képes volt azt nyilatkozni, hogy „minden, a könyvből és filmből származó profitot a cégemnél megkárosult ügyfelek kifizetésére fordítok…” Ezek után 21 ezer USD-t, azaz a bevétel kevesebb, mint 2%-át meg is kapták a károsultak…

Buda-Cash, Quaestor: adjuk el a filmjogokat!

Miután sikerült a Wall Street Farkasából pincsikutyát csinálni, sikerült külön-külön is lényegesen nagyobb svindlit összerakni, jogos gondolat, hogy a filmjogokat értékesíteni lehetne…

Azoknak, akik nem szeretnének áldozatok lenni

Soha nem szabad a tanulságok mellett elmenni az átlagember szintjén sem. Az ügyfélkárok jelentős része a nagy magyar brókerdrámában is annak köszönhetően keletkezett, hogy elhittük: vannak nagyon ügyes emberek, akik nagyon jól tudnak befektetni… és ők hajlandóak értünk (pontosabban csak értünk!) dolgozni…

Ha szeretnéd elkerülni, hogy áldozattá válj (saját mohóságodnak, vagy kevésbé tisztességes szolgáltatóknak) a legjobb, ha megismerkedsz a kockázatos befektetések alapjaival. Hogyan is működik ez a világ a valóságban?

Maradt benned kérdés? Véleményed van? Szívesen látjuk! Szólj hozzá írásunkhoz lentebb, vagy írj a jobb oldalon található „Kérdezz tőlünk” felületen! Mindenkinek válaszolunk.

Hirdetés
Hirdetés