Csődöt jelentett a Quaestor kötvény kibocsátó cége, a Quaestor Financial Hrurira. Az elérhető adatok alapján 2013 végén 45 milliárd Ft-os tartozással bír a cég, vélhetően ennek döntő része magánbefektetők által megvásárolt kötvényekből adódók. A cég hivatalos tájékoztatása alapján (mely micsoda meglepetés?) nem található meg a weboldaluk nyitófelületén, a csőd azért következett be, mert a Buda-Cash botrány következtében rengeteg befektető kívánta visszaváltani a kötvényét. Ez számunkra nem teljesen értelmezhető, sőt!
Mi történt?
A 25 éve alapított Quaestor cégcsoport létrehozott 2007-ben egy speciális céget (Quaestor Financial Hrurira), melynek egyetlen feladata az volt, hogy kötvényeket bocsásson ki és az ebből befolyós pénzt a csoport többi tagjának továbbadja. A Quaestor kötvényei folyamatosan az aktuális kamatszint feletti hozamot kínálták a befektetőknek, melynek következtében 2013. végére már 45 milliárd Ft külső forrást sikerült bevonni. Az aktuális tartozásról nincs nyilvános adat.
A weboldalon még most is jól látható a 6,55%-os hozamajánlat, mely fixen elérhető (ez esetben a fix, fix kamatozást jelent, nem azt, hogy fixen megkapjuk…)
A cég közlése szerint a Buda-Cash botrányt követően a kötvénytulajdonosok megrohamozták a céget és hozzá akartak jutni a pénzükhöz, melyet nem tudtak teljesíteni, így kénytelenek voltak öncsődöt jelenteni. (A csőd időszaka alatt lehetősége van a cégnek rendezni a pénzügyi helyzetét, ha meg tud állapodni a hitelezőkkel, akkor folytathatja a tevékenyégét, ha nem jön a felszámolás.)
Mi is itt a probléma?
A kötvényprogram tájékoztatója 68 oldal és vélhetően 1000-ből 1 befektető olvassa el. Ez a tájékoztató konkrétan leírja, hogy a
KÖTVÉNYEK FUTAMIDŐ VÉGE ELŐTTI ÉRTÉKESÍTHETŐSÉGE NEM BIZTOS, HOGY MEGVALÓSÍTHATÓ
(természetesen ez már egy hétköznapi nyelvre átültetett fordítása a hivatalos szövegnek)
Ez alapján nem értjük, hogy a Quaestor kötvénykibocsátó cége miért jelent csődöt? Ha nem kötelező visszavásárolnia a kötvényeket, akkor mi okoz pénzügyi nehézséget?
Ha már belelapoztunk a kötvényprogram leírásába, érdemesnek látunk még egy fontos megállapítást megosztani:
A QUAESTOR CSOPORT SEMMILYEN EXPLICIT FELELŐSSÉGET, KEZESSÉGET NEM VÁLLAL A KÖTVÉNYKIBOCSÁTÓ CÉGE FIZETŐKÉPESSÉGÉÉRT
Ez nem hangzik túl jól.
A cégcsoport állami segítségért folyamodott…
Mi a különbség a Buda-Cash és a Quaestor között?
A Buda-Cashnél az eddigiekben megismerhető információk szerint csalás történt. Másként fogalmazva bűnügy, ahol ügyfél vagyon tűnt el és ezért a Befektető Védelmi Alap kárpótlást fizet 20 ezer EUR értékig.
A Quaestor esetében (az eddig ismert információk szerint) hétköznapi csődről van szó, ahol a kötvényeket kibocsátó cég fizetésképtelen lett. Pénzügyi krach. Ha a pénzügyi helyzetet nem sikerül helyre állítani, akkor a Befektető Védelmi Alap nem fizet, hiszen nem lesz másról szó a befektetők részéről, mint egy rosszul sikerült invesztícióról. Az egyedi kötvénykockázat újabb megnyilvánulása.
Maradt benned kérdés? Véleményed van? Szívesen látjuk! Szólj hozzá írásunkhoz lentebb, vagy írj a jobb oldalon található „Kérdezz tőlünk” felületen! Mindenkinek válaszolunk.