Devizahitelesek: felvirradt a nagy nap!

Devizahitelesek: felvirradt a nagy nap!
Hirdetés
Hirdetés

Cikk2015-02-01
 

A devizahitelesek számára piros betűs ünnepnap következik: most vasárnapi fordulónappal elszámolásra kerül a tisztességtelennek minősített egyoldalú kamat-, költség- és díjemelésből, valamint az árfolyamrésből származó túlfizetés. Ezzel egy időben az ingatlan fedezetű deviza hiteleket forintra váltják és visszaállítják a hitel eredeti kamatszintjét. Az első új törlesztőrészletre azonban még hónapokat kell várni. Összegyűjtöttük a legfontosabb információkat, mikor mit tehetünk, mikor csökken ténylegesen a hitelünk törlesztőrészlete, mire érdemes figyelni, milyen határidők kritikusak. Gyakorlati útmutató a Bankmonitortól.

Egy konkrét hitelen keresztül mutatjuk be, mire számíthatnak az ingatlanfedezetes hitellel rendelkezők. Számításainkhoz egy átlagos hitelt vettünk alapul, egy 2007-ben felvett 7 millió forintos, 20 éves futamidővel rendelkező, lakáscélú, deviza alapú kölcsönt.

Az alábbi ábra azt szemlélteti, hogy az adós konkrétan mikor, mit fog tapasztalni a hitelével kapcsolatban: január és április között még magasabb törlesztőrészletet fizet, majd májustól érvényesül a banki visszatérítés, kamatszint csökkentés és forintosítás hatása a havi tényleges törlesztő fizetésben.

Fontos kiemelni, hogy a visszatérítés mértéke hitelintézetenként és hitelenként is jelentősen eltérhet, azonban mindig függ: a hitelfelvétel időpontjától, a hitel összegétől, a futamidőtől, az alkalmazott kamatemelés és az árfolyamrés mértékétől.

Mivel minden egyes helyzet egyedi, ezért a bankok március és árpilis között megküldik az elszámolásra (azaz a tisztességtelennek minősített kamat-, költségemelés és árfolyamrés alkalmazása miatt visszajáró összeget) és a forintosításra vonatkozó tájékoztatót. A tájékoztató tartalmazza a szerződésmódosítást (azaz milyen lesz az új forint hitelünk: kamat és költségek), a hátralévő futamidőre vonatkozó új törlesztési táblázatot. Ismételten kiemeljük: az új, csökkentett törlesztőrészletet azonban csak májustól kell fizetni. A február és május között keletkezett túlfizetéseket (az új és a régi törlesztő közötti különbséget) egy összegben a számlánkra utalja a bank.

Amennyiben egyetértünk a visszatérítésre vonatkozó elszámolással, úgy a tájékoztató szerint kell eljárnunk. Ha nem, akkor első lépésben panasszal élhetünk, később Pénzügyi Békéltető Testülethez vagy utolsó sorban akár bírósághoz is fordulhatunk.

Ha kíváncsi vagy, hogy jár-e visszatérítés a hiteledre, akkor töltsd ki az alábbi kalkulátort!


Lakáshitel kalkulátor
Spórolj akár Milliókat
Ft
Ft
év
Ft
Bankmonitor


Bankunk tájékoztatója tartalmazni fogja, hogyan válthatjuk ki az immár forintosított lakáshitelünket egy másik bank kedvezőbb hitelével. A forintosított deviza alapú hiteleket az ügyfelek a szerződésmódosítást követő 60 napon belül felmondhatják. Felmondás után pedig 90 nap áll rendelkezésre, hogy kiegyenlítsük a teljes fennálló tartozást (természetesen ekkor is pontosan kell fizetni a hitelt). Amennyiben az eredeti kölcsön visszafizetése hitelkiváltással valósul meg, úgy ingyenesen, végtörlesztési vagy bármilyen egyéb költség nélkül lehet elválni a korábbi banktól.

Az, hogy mikor éri meg az átváltott hitelünket kedvezményesen újra cserélni, azt a következő szempontok és tanácsok mérlegelésével tudjuk eldönteni:

  • az elérhető kamatszintet elsősorban
    • a jövedelmünk nagysága, és
    • a hitel összegének az ingatlan értékéhez viszonyított aránya határozza meg, ami az árfolyamgyengülés és az elszámolás következtében rendszerint a kezdeti érték körül alakul
  • kik azok, akik nagyobb valószínűséggel kaphatnak jobb hitelt az automatikusan forintosított hitelnél? A bankok elsősorban a jó adósokért fognak versenyezni, így feltételezésünk szerint az ő esetükben érdemes leginkább megnézni a piacon elérhető új hitellehetőségeket:
    • a hitel értéke nem haladja meg az ingatlan értékének 70-75%-át és
    • az adós jövedelme minimum eléri az átlagot (nettó 150 ezer Ft/hó) és
    • az igazolt jövedelem kevesebb, mint harmadát fordítja hiteltörlesztésre havonta
  • a forintosított hitel törlesztőrészlete 3 havonta változhat, így ha hosszú távon kiszámítható fix törlesztőrészletet szeretnénk, akkor mindenképp érdemes szétnézni a piacon (de tudnunk kell; a biztonságosabb, évekig fix törlesztőrészlettel rendelkező hitelek drágábbak)
  • fontos tanács: meglévő hitelünket mindig azonos futamidejű hitellel hasonlítsuk össze

Az alábbi kalkulátor kitöltésével megtudhatod, hogy milyen lakáshitelt tudsz igénybe venni ma:


Lakáshitel kalkulátor
Spórolj akár Milliókat
Ft
Ft
év
Ft
Bankmonitor

Maradt benned kérdés? Véleményed van? Szívesen látjuk! Szólj hozzá írásunkhoz lentebb, vagy írj a jobb oldalon található „Kérdezz tőlünk” felületen! Mindenkinek válaszolunk.

Hirdetés
Az élet legnagyobb pénzügyi kérdéseiben (és ilyen a lakáshitel felvétel) kizárólag megfontoltan érdemes döntést hozni. Használd a Bankmonitor.hu Lakáshitel-kalkulátorát: 13 bank több, mint 100 hiteltermékét tudod összehasonlítani részletesen

És itt nincs vége: a Bankmonitor segít Neked az ügyintézésben. A Bankmonitor kiemelt és ingyenes szolgáltatása keretében egyszerre több banktól is konkrét hitel ajánlatot mutatunk be Neked, mely akár 6 hónapig is érvényes. Nem kell küzdened a bankfiókban, a Földhivatalban, mindent elintézünk helyetted a hitelhez jutásig és az időközben felmerülő esetleges problémákra azonnali megoldási javaslatot adunk. Kényelmes, gyors, megbízható – válaszd a Bankmonitort. Garantáltan ugyanazokkal a feltételekkel kapod meg (sokkal kényelmesebben) a hitelt nálunk, mint ha bemennél a bankfiókba. Sőt! Több esetben is egyedi kedvezményeket kínálunk (ingyenes előtörlesztés, ingyenes utalás…stb), melyeket a bankfiókban nem kapsz meg.

Címkék
Hirdetés