Cégünk jó üzleti kapcsolatai érdekében sokszor olyan feltételeket is elfogadunk, ami megnehezíti vállalkozásunk mindennapjait. A dolog igazán csak akkor kezd aggasztóvá válni, amikor ez már átmeneti fizetési nehézségekhez vezet. Késve fizető vevők, hosszú fizetési határidők – csupán a legtipikusabb esetek, amikor fizetőképességünk veszélybe kerülhet. Hogy a hullámok ne csapjanak össze a fejünk felett, kézenfekvő megoldásként kínálkozik a kereskedelmi faktoring.
Mi is a faktoring?
A faktoring nem más, mint a követelések adás-vétele. Nagyon leegyszerűsítve meglévő vevő követelésünket eladjuk egy olyan cégnek, amely kifejezetten kintlévőségek behajtásával foglalkozik, így a számla végösszegének behajtása miatt már nem kell, hogy fájjon a fejünk
Mikor lehet jó megoldás a faktorálás?
- vevőink rendszeresen késve fizetnek
- hosszú fizetési határidőket kell vállalnunk
- a kintlévőségeink kezelése ellehetetlenül
Hirdetés
Hirdetés
Kétféle kintlévőségünk lehet
Lejárt követelések esetében nem éppen a legszerencsésebb a helyzet, mivel egy olyan követelést adunk el, amit már többször is megpróbáltunk behajtani, de nem jártunk sikerrel. A vételár ilyenkor a tartozás összegének töredéke is lehet, mégis megéri a szolgáltatást igénybe venni, hiszen így legalább a pénzünk egy részéhez hozzájuthatunk.
A faktorálás másik fajtája a még nem lejárt követelések értékesítése, mely már sokkal gyakrabban fordul elő kisebb cégeknél is. Ha például vállalkozásunk 90 napos fizetési határidővel értékesíti termékeit, akkor ugyebár három hónapot kell várnunk a számla ellenértékére. Közben persze folyamatosan fizetnünk kell a költségeket, ráadásul egy újabb megrendelés esetén, annak teljesítéséhez újabb forrásokra lesz szükségünk.
Tehát, ha hamarabb szeretnénk a pénzünkhöz jutni, eladhatjuk a követelésünket. Tény, hogy így a tényleges ellenértéknél valamivel kevesebbre számíthatunk, de tevékenységünk legalább zökkenőmentesen finanszírozhatjuk.
A faktoring előnyei
- a vállalkozás pár napon belül is pénzhez juthat,
- más finanszírozási formákhoz képest kevés adminisztrációval jár,
- tapasztalatok szerint egy bank belépése kedvezően befolyásolja a vevők fizetési morálját.
A faktoring típusai
A nem fizetés kockázatának felvállalása szerint megkülönböztetünk visszkeresetes és visszkereset nélküli faktoringot.
Visszkereset esetén a faktorcég visszavásároltathatja a be nem hajtott kintlévőséget, ha az adós a határidőt követően sem törleszti tartozását. Elsőre nem hangzik túl jól! Leginkább olyan cégeknek ajánlott ez a forma, akik nem tartanak a vevőjük fizetésképtelenségétől.
Visszkereset nélküli faktoring esetében a faktorcég vállalja a nem fizetés teljes kockázatát. Tehát ebben az esetben mi már nem felelünk az adósért. Ezért is hívják ezt a típust teljes körű faktoringnak. A bankok például eltérő terméket kínálnak ügyfeleiknek a tartozással rendelkező szervezet típusa alapján.
Nem fizet az önkormányzati cég!
Sokszor megesik, hogy állami szervek, önkormányzatok hosszú fizetési határidőre, esetenként elviselhetetlenül nagy késedelemmel fizetnek. A bankok ma már kifejezetten ilyen esetekre is felkészültek. Azon cégek, melyek megrendelői között ilyen szervezetek szerepelnek, élhetnek a speciálisan erre a körre kialakított faktoring lehetőségével, így áthidalhatják az elhúzódó fizetésből adódó nehézségeket.
Exportőrök mit tehetnek?
Manapság egyre több cég folytat export tevékenységet. A kapcsolat kezdetén sok esetben elég kevés információ áll rendelkezésre a külföldi cégről. A csalódásoktól és veszteségektől könnyen megkímélhetjük magunkat, ha export faktoringot veszünk igénybe, lecsökkentve ezzel a kockázatokat.
Pályázati pénz előfinanszírozása
Hurrá! Nyertünk egy uniós pályázaton! Viszont a pénzre jellemzően hónapokat kel várnunk. De amint a kezünkben van a pályázati határozat, a bankok azonnal nyitottak a pályázaton elnyert összeg előfinanszírozására.
+ 1
Átmeneti fizetési gondok esetén természetesen nem csak a faktoring lehet a megoldás. Igénybe vehetünk akár folyószámlahitelt, vagy egyéb lehetőségeket, mint a Növekedési Hitel Program!
Maradt benned kérdés? Véleményed van? Szívesen látjuk! Szólj hozzá írásunkhoz lentebb, vagy írj a jobb oldalon található „Kérdezz tőlünk” felületen! Mindenkinek válaszolunk.