Gyakran belefutunk olyan esetekbe, amikor a vállalkozó abban a hitben van, hogy kötelező vállalkozói számlát nyitnia. Sokszor azonban elég egy sima lakossági számla, amihez megmutatunk pár lehetőséget is!
Nézd meg aktuális bankszámla akciónkat, amivel a bank fizet neked az első évben!
A vállalkozói – hivatalos nevén pénzforgalmi – számla arra szolgál, hogy a számlatulajdonos gazdasági tevékenysége során felmerülő pénzügyi tranzakcióit azon keresztül bonyolítsa. A legtöbb esetben nem választás kérdése, hogy pénzforgalmi számlát nyit-e vagy sem, hanem jogszabály előírása alapján kötelező. Minden esetben vállalkozói számlát kell nyitnia
- a jogi személyiséggel rendelkező gazdasági társaságoknak:
- közkereseti társaság,
- betéti társaság,
- korlátolt felelősségű társaság,
- részvénytársaság,
- ÁFA fizetésre kötelezett egyéni vállalkozónak,
- valamint ÁFA fizetésre kötelezett magánszemélynek is.
Magyarul, ha az egyéni vállalkozó nem ÁFA-s, akkor számára nem kötelező pénzforgalmi számlát nyitni, azaz választhat a lakossági bankszámlák közül. Fontos, hogy nem azon múlik, hogy valaki KATA szerint adózik-e vagy sem, tehát köteles vállalkozói számlanyitásra például a KATA-s Bt is, mert a fentebbi felsorolásban van.
Hirdetés
Hirdetés
Honnan tudom meg, hogy ÁFA-s vállalkozó vagyok-e?
Meg kell kérdezni a könyvelőt. Első ránézésre nem feltétlen dönthető el egyértelműen a kérdés, így szakemberrel kell egyeztetni, ha bizonytalanság van!
Akinek nem muszáj céges számlát nyitnia, az időt, energiát és akár pénzt is spórolhat. Egy vállalkozói számlanyitás során számos dokumentumra szükség van, míg a lakosság esetében csak a személyes okmányok szükségesek a procedúrához. Emellett jóval olcsóbb megoldást is találhatunk, mivel a céges ajánlatok lényegesen drágábbak lehetnek, mint a lakosság számára elérhető ajánlatok.
De minden esetben a saját számlahasználati szokásokon múlik, hogy melyik számla a legolcsóbb! Egy kollégánk vállalkozásának és számlaforgalmának példáján keresztül megmutatjuk, hogy mely lakossági bankszámlák milyen költség mellett érhetők el.
A szórás igen nagy: a kétéves átlagköltség havi szinten 339 és 2 441 Ft között mozog!
Lehet-e hátránya annak, ha a vállalkozó nem nyit vállalkozói számlát?
Sajnos igen! Ha valakinek nem kötelező ugyan céges számlát vezetnie, érdemes mégis amellett dönteni, amennyiben céges hitelt is szeretne felvenni. Vállalkozói hitelfelvétel esetén ugyanis a hitelminősítést ellehetetleníti, amennyiben a vállalkozási tevékenységgel kapcsolatos, valamint a magánpénzek forgalma összemosódik. Ez azt jelenti, hogy vállalkozói számlamúlt nélkül nem lehetséges vállalkozói kölcsönhöz jutni.