Úgy néz ki, hogy a tavalyi évvel az ingatlanárak meredek emelkedéssel jellemezhető időszakán túllendültünk. Idénre már lassabb ütemű ingatlanár emelkedéssel lehet számolni, hiszen az ingatlanpiacon a fellendülés időszaka lassan lezárul. Ráadásul egyre inkább az olcsóbb térségeken jelenhet meg a kereslet, ahogy az már elmúlt év árstatisztikái alapján is látszódik. A NAV 2017-es forgalmi adatait az OTP dolgozta fel a Lakóingatlan Értéktérkép kiadványában.
Használd hitelkalkulátorunk az igényeidhez legjobban illő ajánlat megtalálásához!
Tavaly országos átlagban 11%-kal drágultak az árak, amivel a nominális árszint már közel egyharmadával haladta meg a 2008-as évet, viszont reálértéken még csak a frekventált helyeken sikerült meghaladni. Emellett mintegy 150-160 ezer tranzakció valósult meg tavaly.
Az alacsony múltbeli forgalomnak köszönhető növekedés mellett tavaly egyértelműen lekövethető tendencia volt az olcsóbb területek átlagnál nagyobb keresleti élénkülése. Például Szekszárdon 43%-kal, Salgótarjánban 40%-kal vagy Miskolcon 31%-kal is növekedni tudott a forgalom. Budapesten mindössze öt kerületben (XX., XXIII., XIX., XVI. és XVIII.) bővült a forgalom 2 és 8% közötti mértékben. Összességében a kisebb településeken is az látszik, hogy beindult a piac.
2017-ben az összes megye átlagára nőtt, Budapestet is megelőző mértékben Zala (hajszállal 20% felett), Baranya, Somogy, Veszprém, Csongrád és Bács-Kiskun megyében. A megyeszékhelyek közül Veszprém drágult legjobban (24%), s még Pécs áll 20% felett. Visszaesést sehol nem volt látható. Egyedül Salgótarjánban maradt 5% alatt a drágulás, mindenhol máshol eléri a 10%-ot.
Országosan 2013-ban volt a ciklikusan működő lakáspiac ármélypontja. Azóta nominálisan nagyjából 60%-os (Budapesten 80%-os) volt a drágulás mértéke. Az elmúlt négy év alapján az járhatott a legjobban, aki a VII. kerületben vásárolt 2013-ban lakást, ugyanis az ingatlanja 126%-kal drágult. Vidéken a Veszprémi, az Oroszlányi és a Tatabányai járások állnak élen 65-67%-kal, azaz kétharmados értéknövekedéssel. 60% felett pedig még a Balatonalmádi, a Győri és a Soproni járások vannak.
2017-ben valószínűleg az ingatlanpiacon lezárult a meredek fellendülés időszak és ezután már a piacbővülés üteme lassulhat, és a lakáspiaci forgalom beállhat rövid távon a 170-180 ezres szint körül. Bár a befektetési célú vásárlás némileg visszaszorulóban van, még mindig az ingatlannak kedvez a befektetési környezet, ugyanis itt viszonylag könnyen elérhető 5-6%-os nettó bérleti hozamszint. Ugyanakkor az ingatlanpiac jövőjével kapcsolatban fontos kérdés, hogy mi lesz a kedvezményes 5%-os lakásáfa sorsa.
Nézd meg a következő kalkulátorral, hogy milyen feltételek mellett tudsz hitelt felvenni a lakásvásárláshoz!