Elszáll a nyugdíjkorhatár, de több nyugdíjunk lesz?

Elszáll a nyugdíjkorhatár, de több nyugdíjunk lesz?
Hirdetés
Hirdetés

Cikk2018-06-15 Frissítve: 2021-07-01
 

Egy friss elemzés rendkívül erős megállapítást tett, eszerint olyan kemény helyzet elé állítja a társadalom öregedése a nyugdíjrendszert, hogy 2015 és 2050 között az OECD országokban átlagosan 8,4 évvel kellene növelni a nyugdíjkorhatárt a 65 éves korhatáron felül. Megnéztük egy kicsit mélyebben a kérdést és hogy mik lehetnek a válaszok. Az egyik ilyen, ha elkezdünk célzottan nyugdíjra takarékoskodni.

Használd nyugdíj-megtakarítás kalkulátorunk, és megtudhatod, mennyivel egészítheted ki a nyugdíjad!

A társadalmunk öregszik és ez ellen nem nagyon lehet tenni. A szerzők azt nézték meg, hogy mire van szükség ahhoz, ha az időskori függőségi rátát stabilizálni akarják. A függőségi ráta azért nagyon fontos, mert megmutatja a nyugdíjas korúak és az aktív korban lévők egymáshoz viszonyított arányát.

Csak azért, hogy lássuk a probléma nagyságát, míg 1980-ban átlagosan 20 idős (65 év feletti) jutott 100 aktívra (20-64 év közöttire), addig 2015-ben már 28-ra nőtt ez a szám. A következő évtizedekben felgyorsul a reláció romlása, 2050-re 100 aktívra 53 időskorú fog jutni.

Az állami nyugdíjrendszer Magyarországon is nagyon érzékeny a társadalom öregedésére, hiszen az éppen dolgozók befizetéseiből fizetik ki az időskorúak nyugdíját. Minél több idős van arányaiban a dolgozókhoz képest, annál nehezebb lesz a rendszert fenntartani. Nem csoda, hogy az állami nyugdíj csökkentése nagyon is valóságos veszély, csak az a kérdés, hogy a mértéke mekkora lesz.

Az OECD elemzői azt próbálták bemutatni, hogy ha belenyúlnak kívülről a rendszerbe és a nyugdíjkorhatáron keresztül a nyugdíjasok és az aktívak arányát viszonylag stabilan tartják, akkor milyen beavatkozásra van szükség.

Az jött ki, hogy átlagosan az országokban 8,4 évvel kellene a kötelező nyugdíjkorhatárt emelni a 65 éves korhatár felett. Nézzünk néhány példát, és azt, hogy mi hol állunk a rendszerben:

  • Finnországban és Svédországban elegendő lenne 4,5 éves korhatáremelés is,
  • Magyarországon 7,5 év körüli korhatáremelés szükséges (az EU-átlagánál kisebbre),
  • Chilében, Mexikóban és Spanyolországban 11,5 éves növekedésre lenne szükség,
  • Dél-Koreában viszont olyan gyors a társadalom öregedése, hogy 15,5 évre.

Azért rögtön megjegyeznénk, hogy nagyon nehéz egy ilyen méretű korhatáremelést véghezvinni és vélhetően több intézkedés mixéből alakul majd ki a végső megoldás, ami viszont mindenképpen áldozatokat kíván. Gondoljunk csak bele, hogy ki menne bele egy olyan törvény elfogadásába és mekkora ellenállást váltana ki társadalmi szinten, ha 65 évről például 72-73 évre nőne a következő évtizedekben a nyugdíjkorhatár.

Van még néhány megoldás, de korlátozottak a lehetőségek. Ott van például a nyugdíjjárulékok szintjének emelése, a foglalkoztatottság emelése (különösen az idősebb korosztálynál és a nőknél), vagy éppen a költségvetési hiány felvállalása, amit általános adóbevételekből fedeznének.

Nagyon tanulságos megnézni a lengyel példát egy a szerzők által is hivatkozott jelentésben. Náluk egy olyan nyugdíjrendszer működik, ami a nyugdíjak szintjét automatikusan úgy változtatja meg, hogy a rendszer bevételei és kiadásai egyensúlyban legyenek. Az EU becslései szerint 2016 és 2056 között a helyettesítési ráta (kezdőnyugdíj az utolsó keresethez képest) náluk 40%-ponttal fog visszaesni. Tehát, nagyon is valóságos problémával nézünk szembe, ami szélsőséges esetben a korhatár drámai megemelését vagy a nyugdíjak drasztikus visszavágását vonja maga után.

Mindent egybevéve nem túl fényes a helyzet, és nincs annál jobb módszer, mint ha a saját kezünkbe vesszük az irányítást és elkezdünk célzottan nyugdíjcélra megtakarítani. Számos államilag is támogatott módja van ennek, és akár már havi néhány ezer forinttal is el lehet kezdeni a takarékoskodást.

Az elkerülhetetlennek látszó nyugdíjcsökkenés negatív hatását ezzel tudjuk részben ellensúlyozni, és a legfontosabb, hogy eközben nagyrészt függetleníteni tudjuk magunkat az állami nyugdíjrendszer változásaitól.

Nézd meg kalkulátorunkkal, és megtetted az első lépést az időskori jövedelembiztonságod megteremtése érdekében!

Mennyi pénzed lesz mire nyugdíjba mész?
Ft
Bankmonitor
Hirdetés
Hirdetés