Előfordulhat, hogy családon belül szeretnénk ingatlant venni. Az egyszer biztos, hogy ennek oka többféle lehet: vannak olyan eladók, akik hiteltartozásuktól akarnának így megszabadulni, a vásárlók például a közös örökség nem rájuk eső részét szeretnék megszerezni. És persze vannak ügyeskedők is, akik valamilyen machináció folytán szeretnének szabadon elkölthető pénzhez jutni. Megvizsgáltuk, hogy ilyen esetekben történő hiteligényléshez a bankok milyen feltételeket támasztanak.
A családon belüli ingatlanvásárlás egy speciális tranzakció, melyet a bankok a hiteligényléskor egyedi módon kezelnek. Talán a legfontosabb megjegyzésünk bevezetésként, hogy a bankoknak csupán a fele nyitott családon belüli adásvételekhez hitelt nyújtani, így a bankpiaci lehetőségek feltárása még nagyobb szerepet kap!
A pénzintézetek a lakáshitelnél megszokott feltételek megléte (munkaviszony elvárások, jövedelmi feltételek teljesítése, az ingatlan értékbecslése) mellett további kikötéseket is alkalmaznak ahhoz, hogy hitelt nyújtsanak. Vegyük sorra ezeket a példákat!
A fenti esetben mindegyik bank egyedi feltételeket alkalmaz. Valamelyik bank azt vizsgálja, hogy beköltözünk-e a megvásárolni kívánt ingatlanba, és hogy kinek a lakhatását szolgálja. Ez alapján dönti el, hogy ad-e hitelt a vásárlásra. Egy másik banknál pedig az a szokás, hogy az adásvételi szerződésbe – amennyiben áron alul történik az adásvétel – beleírják, hogy az eladók a piacinál alacsonyabb ár miatt nem támasztanak követeléseket később sem (például áron aluli eladást indokolhat a családtag kedvezményes ingatlanhoz juttatása).
Megint másik helyen pedig úgy járnak el, hogy csak akkor finanszíroznak ilyen adásvételt, ha a rokon legalább az ingatlan 25%-át vásárolja meg, kivételt képez ez alól, ha az ingatlanrész megvételével a teljes ingatlant is megszerzi. Például a vásárlónak eddig 90%-os tulajdonrésze volt, most megveszi hozzá a maradék 10%-ot. Találunk olyan pénzintézetet is, amelyik csak bizonyos esetekben ad hitelt, náluk ilyen például a közösen örökölt ingatlan egy részének megvásárlása egy másik örököstől. De van olyan bank is, amelyik nem finanszíroz semmilyen családon belüli ügyletet sem.
Összességében elmondható, hogy hiteligényléskor a legtöbb banknál a következőek az elvárások:
- 1/1 tulajdonossá válik (van kivétel, amelyik banknál nem szükséges)
- az ingatlant eladó hitelkiváltása nem lehetséges
- nem lehet végrehajtás az ingatlanon
- ha ajándékozás is történik, akkor annak az adásvétel előtt kell megtörténnie
Javaslataink a sikeres hitelfelvételhez: ne hozzunk létre mesterkélt helyzetet! Ha a családnak szabadon elkölthető pénzre van szüksége, akkor ne erőltessük az adásvételt, hanem vegyünk igénybe egy szabad felhasználású jelzáloghitelt (bár ez 0,5%ponttal jellemzően magasabb kamattal rendelkezik).
Vedd igénybe a Bankmonitor szakértőinek szolgáltatását, ha családon belüli adásvételhez keresel optimális lakáshitel megoldást!