„A készpénz a király!” – tartja a mondás és sajnos ezt még ma is sokan így gondolják. Íme, egy tömör összeállítás arról, hogy milyen negatív pénzügyi következményekkel számolhat az, aki készpénzben kapja a jövedelmét.
Munkaerőhiány jellemzi az egész magyar gazdaságot. Ennek két pozitív hatása lehet/van a munkavállalókra nézve: egyrészt emelkednek a bérek, másrészt ma már az asztalra csaphatnak, hogy igenis átutalással, bankszámlára kérik a jövedelmüket. Hogy miért kellene ezért harcolniuk? Mindjárt kiderül.
A készpénzben kapott jövedelem káros pénzügyi hatásai:
1. mellékhatás: Gyakori, hogy a készpénzben bért fizető cégek nem – vagy nem a tényleges kifizetés teljes mértékében – jelentik be a munkavállalóikat. Ebből egyenesen következik, hogy alacsonyabb lesz az igazolt jövedelmük, amit a bank figyelembe vesz a hiteligényük elbírálásánál.
Alacsonyabb jövedelem = alacsonyabb (vagy nulla) hitelképesség!
Egy konkrét példával élve: ha 200 ezer Ft jövedelmet kapunk készpénzben és ennek a teljes összege hivatalosan lejelentésre kerül, akkor 5 éves futamidőre 3 millió Ft-ot kicsivel meghaladó összeget kaphatunk személyi kölcsönként. Azonban, ha csupán 120 ezer Ft a hivatalosan bejelentett jövedelem – és 80 ezer Ft-ot zsebből fizet a munkaadó –, akkor már csak 2 millió Ft körül lesz ugyanezen futamidővel a maximálisan felvehető személyi kölcsön!
Hasznos segítséget jelenhet a Bankmonitor két kalkulátora ahhoz, hogy számszerűsítsd magadnak, mekkora hitelt kaphatsz az igazolt! jövedelmed tükrében:
Mekkora személyi kölcsönt kaphatok?
2. mellékhatás: Ha hitelt szeretnénk, akkor a bankok alig negyede áll majd szóba velünk személyi kölcsön (ingatlan fedezet nélküli hitel) igénylése esetén készpénzes jövedelemnél. Ha egy család nehéz helyzetbe kerül, és segítséget jelentene számukra a hitelfelvétel, akkor több, mint kellemetlen elcsúszni azon, hogy készpénzben érkezik a jövedelmük.
3. mellékhatás: Lakáshitel felvételnél a bankok szélesebb köre fogadja el a készpénzes jövedelmet. Ezen ügyfelek megítélése azonban gyorsan kedvezőtlenebbé válhat, így ha egy bank a hitelezési gyakorlatán szigorít (az elmúlt évek folyamatos enyhítése után), jó eséllyel a készpénzes jövedelműek ott lesznek az első „áldozatok” között.
4. mellékhatás: Ha munkavállalóként nem hivatalos formában kapjuk a fizetésünket, az csökkenteni fogja a várható nyugdíjunkat is! Lehet, hogy ezzel csak 20-30 év múlva szembesülünk majd, de akkor már késő lesz emiatt bánkódunk!
5. mellékhatás: Fentiek után már csupán „hab a tortán”, hogy minden bank kedvezőbb kamattal ad hitelt, ha a hitelfelvevő a fizetését az adott pénzintézetnél megnyitott számlájára érkezteti. Készpénzben kapott jövedelem esetén erre értelemszerűen nincs lehetőség. Konkrétumok szintjén: 2-5 százalékponttal magasabb kamatot is fizethetünk ugyanazon személyi kölcsön után, csak ezért, mert nem a hitelt nyújtó bankhoz érkezik a fizetésünk. Ez egy 2 millió Ft-os kölcsön esetén havonta 2-7 ezer Ft-tal fogja megemelni a fizetendő törlesztő összeget. Számold ki, mennyit bukhatsz ezen egy év alatt!