Sokan hiteligényléskor szembesülnek csak azzal, hogy nem hitelképesek, vagyis elutasítja őket a bank. A leggyakoribb okokat szedtük csokorba, és ahol lehet, megmutatjuk a szóba jöhető megoldásokat is.
1. Amikor a jövedelem már nem bír el több havi törlesztőt
Sok hiteligénylést azért utasít vissza a bank, mert az adós jövedelme már nem terhelhető tovább. Hiába gondolja úgy valaki, hogy ő majd szorosabbra húzza a nadrágszíjat, az MNB adósságfék szabály világosan leírja, hogy az igazolt jövedelemhez képest mekkora lehet maximálisan a hiteltörlesztők összege. 400 ezer Ft alatti jövedelem esetén ez 25%, 35% illetve 50% lehet attól függően, milyen kamatperiódusú hitele van valakinek. A 10 évre vagy annál tovább fixált kamatú kölcsönöknél 50%-os a plafon, míg 5 évnél rövidebb kamatperiódus esetén legfeljebb a jövedelem negyedét lehet hiteltörlesztésre fordítani.
Mikor nagy gond ez? Főleg akkor, amikor régi és drága hiteleket nyög valaki, ráadásul a magas törlesztők miatt a jövedelme már nem terhelhető tovább. Ez aztán a 22-es csapdája! Tovább nehezíti a helyzetet, ha 5 évnél rövidebb időközönként változó kamatozású hitelen ül az adós, mert akkor a Jövedelemarányos Törlesztőrészlet Mutató (JTM) plafon 25%. Ezzel pedig egy egészen jó, 300 ezer Ft-os nettó jövedelem is mindössze 75 ezer Ft havi törlesztőig hitelezhető.
Megoldás: sokszor a hitelkiváltás lehet a mentő ötlet, hiszen 10 éve még 23 százalék volt a személyi kölcsönök átlagos kamata, most pedig 7% körüli ajánlat is akad, ráadásul végig fix kamatozással! Ezzel nem csak a havi törlesztőből lehet faragni, de a fixálás miatt a jövedelem is nagyobb arányban lesz terhelhető, vagyis az adós visszanyeri hitelképességét.
Hirdetés
Hirdetés
2. Hitelkeret miatt utasít el a bank
A rulírozó hitel, vagyis a pénzintézet által a számlához biztosított hitelkeret remek dolog, ám sokakat éppen emiatt kosaraz ki a bank. A hitelkeretet a legtöbb pénzintézet ugyanis 5%-os aránnyal veszi számításba a JTM kapcsán, vagyis egy 3 millió Ft-os – egyébként fel sem használt – hitelkeret 150 ezer Ft-os havi törlesztőnek felel meg. Ez valamikor önmagában elég ahhoz, hogy az igénylő ne kapjon hitelt.
Megoldás: nehéz a döntés, mert választani kell a hitelkeret által nyújtott biztonság és a hitelképesség visszaállítása között. Amennyiben nagyobb összegre van szüksége valakinek, akkor általában az utóbbi szempont előrébb való.
Ha 5 millió forintra van szüksége valakinek, akkor 10 éves futamidővel 65 ezer Ft alá vihető le a havi törlesztő egy személyi kölcsönnel, miközben a kamat nem éri el a 8 százalékot! Mivel a kamat a teljes futamidőre fix, a JTM plafon 50%-os lesz! Ha megnéznéd a lehetőségeidet, a Személyi Kölcsön Kalkulátor azonnal kidobja a pontos számokat.
Még lejjebb nyomható a kamat és a havi törlesztő szabad felhasználású jelzáloghitellel, itt a példaként említett 5 millió Ft-nak havi 55 ezer Ft körül lesz a törlesztője, miközben a kamat a teljes futamidő alatt 5,5% marad. (Vagyis a JTM korlát itt is 50%-on áll majd.) A Bankmonitor Lakáshitel Kalkulátorával pontos képet kaphatsz ezekről a lehetőségekről is.
3. Hitelkártya-tartozás
A hitelkártya-tartozás komoly pénzügyi csapda, hiszen ezeknél általános a 30-35%-os kamatszint, amit ha sokáig görget maga előtt valaki, tetemes adósság gyűlhet össze. Ezért érdemes inkább szembe nézni a problémával és visszafizetni a méregdrága adósságot.
Megoldás: a hitelkiváltás már több esetben segített hasonló helyzetben, ám azt tudni kell, hogy nem minden bank vállalja a hitelkártya-tartozás kiváltását. Ezért nem elég megkeresni a legjobb személyi kölcsön ajánlatot, érdemes a Bankmonitor tanácsadójának segítségét kérni, hogy sikerüljön megszabadulni az extrém kamatú adósságtól. Itt is igaz, hogy a hitelkiváltás után jelentősen csökkenhet a havi törlesztők összege, így a JTM szerinti hitelképesség ismét helyre állhat.
4. Negatív státusz a KHR listán
A hitelképességi vizsgálat kritikus pontja a KHR lista lekérdezése, ugyanis a pénzintézet számára ekkora derül ki, hogy jó vagy rossz adóssal van-e dolga. Jó adósnak számít az, aki a hiteleit rendben fizeti, korábbi adósságait kellő időben kiegyenlítette, míg a hitelmulasztás vagy a bankkártyás visszaélés természetesen negatív hatású. Az utóbbi esetben azzal is lehet fekete pontot szerezni, ha valaki bejelenti bankkártyája elvesztését, ám végül megtalálja és tovább használja, de a lopott vagy talált kártya használata is 5 éves negatív besorolást von maga után.
A hitelmulasztás annyit tesz, hogy valakinek 90 napon túli, minimálbért meghaladó összegű lejárt tartozása van. Nem csak az adós, hanem a kezes és az adóstárs is felkerül ilyen esetben aktív státusszal a KHR listára, és egészen addig ott is maradnak, amíg a tartozást nem rendezik. Ezután sem oldódik meg teljesen a probléma, mert a teljesítés után egy évig még marad az úgynevezett passzív negatív státusz.
Megoldás: az aktív KHR listás negatív minősítés kizáró ok, vagyis amíg nem rendezi valaki a tartozását, addig újabb hitelre ne is számítson a pénzintézetektől. Passzív státusz esetén már lehet némi mozgástér. Például van olyan bank, amelyik fél év passzív státuszt követően már hajlandó szóba állni az ügyféllel, de ő is csak akkor, ha nem jelzáloghitel-tartozás, hanem valamilyen apróbb botlás miatt került valaki feketelistára. Tapasztalataink szerint azért túl nagy reményeket nem érdemes fűzni a dologhoz.
5. Napi díjas jövedelem
Főleg a nemzetközi szállítmányozásban dolgozóknál gyakori, hogy alapbérükön túl úgynevezett napi díjat kapnak, ami 20-60 euró (6 500-20 000 Ft) is lehet naponta. Könnyen kiszámolható, hogy ha valaki főleg külföldi fuvarokat kap, akkor az alapbérén felül több százezer forint is lehet az így megszerzett plusz nettó jövedelem. A bankok közül azonban nem mindegyik fogadja jövedelemként a napi díjat, ami miatt már hiúsultak meg hitelek.
Megoldás: szerencsére vannak bankok (nagyjából minden harmadik), ahol a leadózott napi díj teljes összegét elfogadják igazolt jövedelemként. A Személyi Kölcsön Kalkulátorral és a Lakáshitel Kalkulátorral pillanatok alatt összehasonlíthatók a banki ajánlatok, ám mivel a napi díjas jövedelmet nem minden pénzintézet szereti – vagyis nem veszi figyelembe -, célszerű a Bankmonitor hiteltanácsadóinak segítségét kérni a számolgatást követően.
6. Idős az igénylő
A bankok többsége 18 és 70 éves kor között hitelez, vagyis az idősebbek sokszor szembesülnek azzal, hogy elutasítják hitelkérelmüket. A nyugdíj egyébként a bankok számára kifejezetten preferált jövedelemforma, hiszen stabil és el nem vonható.
Megoldás: vannak bankok, amelyek 70 év felett is hiteleznek, de a 75 évnél idősebbek már nem juthatnak kölcsönhöz a pénzintézeteknél.
7. Hosszas betegség volt nemrégiben
Mindenkivel előfordulhat az élete során, hogy hosszabb ideig betegeskedik, ezért 2-3 hétig betegszabadságon van. Hiteligénylésnél ezt nem minden bank akceptálja, hiszen nem tudhatja előre, vajon nem krónikus betegségről van-e szó, ami miatt a korábbi jövedelem esetleg már nem mérvadó.
Megoldás: van olyan pénzintézet, amelyik egy hosszabb betegszabadságot követően megvárja a következő teljes – immár egészséges – hónapot, és ez alapján végzi el a hitelbírálatot.