Ha autót vásárolnál 2019-ben, akkor ehhez viszonylag jók lesznek a körülmények. Az euró árfolyama 320 Ft körül stabilizálódott, a hitelek olcsók, az olajár pedig az ígéretek ellenére egyre csökken (egyelőre), így az üzemanyagok drágulása is megállt. Összegyűjtöttük, hogy mire érdemes odafigyelned!
-
A forintárfolyam mozgatja az árakat
Átlagosan 100-300 ezer Ft-tal drágultak az új autók 2018-ban a forint nyári gyengülése miatt az euróhoz képest. A használt import is drágult, hiszen a nyugatról behozott kocsik többségéért euróban kell fizetni. A piacok mára megnyugodtak, így 2019-ben a jelenlegi szint környékén maradhat az árfolyam, ám ha mégis erőteljesen gyengülne a magyar deviza, akkor ez az autók áraiban is megjelenik majd.
-
Figyelj az értékvesztésre!
Az autó kiválasztásánál célszerű azt is figyelembe venni, hogy az adott modell mennyire értéktartó. 4 év használat után egy autó átlagosan 30-40%-kal ér kevesebbet, mint amikor kigördült a szalonból, ami egy 6 millió Ft-os járműnél 1,8-2,4 millió Ft-os veszteséget jelent. Az árukat jól tartó modellek között ott van például a KIa Picanto 1,2 ISG, a Mini One, a Mercedes-Benz A 250, a Skoda Octavia Combi 1.8 TSI, a BMW 540i xDrive és a Hyundai Ioniq Elektro elektromos autó.
-
Hirdetés
Hirdetés
Új autó lízing finanszírozással
A kereskedésekben kínált kedvező finanszírozási lehetőségek többsége lízing, amelyeknél 20-40% körüli a szükséges önerő mértéke. Ilyenkor mindenképp meg kell nézni, hogy a kamatok milyen időközönként változhatnak, hiszen ettől függ a finanszírozás kamatkockázata. (Legbiztonságosabbak természetesen a futamidő végéig rögzített kamatú konstrukciók.) A kamatkockázatot már csak azért se vedd félvállról, mert kamatemelkedési trendben vagyunk, így a változó kamatú termékek törlesztői könnyen emelkedhetnek.
A lízing feltétele sokszor a Casco biztosítás, ami évi 50-170 ezer Ft-os költséget jelent a választott biztosítótól, illetve a vállalt önrész mértékének függvényében.
Jó tudnod, hogy a kereskedések finanszírozási ajánlatai sokszor nem minden modellhez és felszereltségi szinthez járnak, így előfordulhat, hogy az általad kiszemelt autót éppen nem tudod így megvásárolni.
Gépjárműlízing esetében 20-40% körüli az elvárt önerő, aminek előteremtésében segíthet akár egy személyi kölcsön is. Itt arra kell mindenképp figyelned, hogy a lízing és a személyi kölcsön havi törlesztői beleférjenek a JTM (Jövedelemarányos Törlesztőrészlet Mutató) limitbe. Személyi kölcsönök esetében a havi hiteltörlesztők maximális összege ugyanis nem haladhatja meg a jövedelem 40, illetve 50%-át, attól függően, hogy 400 ezer Ft alatt vagy felett van a havi nettó jövedelem.
-
Használt autó személyi kölcsönből
A használt autók esetében a személyi kölcsön az egyik leggyakoribb finanszírozási forma. Itt a hitel szabad felhasználású, vagyis nincs közvetlen kapcsolat a megvásárolt gépjárművel. Ezért az autó bármilyen típusú és korú lehet, nincs semmilyen megkötés. Személyi kölcsönhöz 1-1,5 hét alatt lehet hozzájutni, nem kell hozzá fedezet, csak megfelelő jövedelem, illetve néhány banknál munkáltatói igazolás. ITT tudhatsz meg többet a személyi kölcsön feltételeiről. Ebben az eseten az autó saját tulajdonba kerül, így ha nincs szükséged rá vagy lecserélnéd másikra, bármikor eladhatod.
-
Mit tehet, aki nem kaphat hitelt autóra?
Ha azért nem jutsz autóhitelhez, mert a jövedelmed már nem bír el magasabb hiteltörlesztőt, akkor a hitelkiváltás még lehet az utolsó mentsvár. A dolog lényege az, hogy ha sikerül a régi, drágább hiteleket összevonni egy alacsonyabb kamatú személyi kölcsönbe, akkor ezzel a havi törlesztők összege is csökkenhet, különösen akkor, ha közben a futamidő is meghosszabbodik. A kisebb törlesztők miatt pedig helyre állhat a hitelképességed.