Valósággal felrobbantak a panelárak az elmúlt 3 évben, van olyan település, ahol 80%-os volt ez idő alatt a drágulás. H befektetési céllal vásároltál, elégedetten dörzsölheted a tenyered, de ha most keresgélsz lakást, akkor bizony nem könnyű a helyzeted. Annak ellenére sem, hogy a lakáshitel-kamatok rekord mélységben vannak.
Tatabányán drágultak legjobban a panellakások az elmúlt három évben (2015. I.-IX. – 2018. I.-IX.), az itteni 80%-os emelkedéstől az egyébként szárnyaló budapesti piac (+86%) is jócskán elmaradt. Érdekes módon Eger volt csak képes hasonló teljesítményre (+78%), de a 70% felettiek táborában ott van még Kecskemét (+77%), Szeged (+75%), Székesfehérvár (+74%) és Zalaegerszeg (+71%) is.
Itt is megfigyelhető az árak felzárkózása, ami azt jelenti, hogy a legdrágább területeken lassul az áremelkedés, miközben az olcsóbb települések gyorsabban drágulnak. A lakásárak néhány helyen ugyanis már olyan magasak, hogy nehéz lakáshitelhez jutni a szükséges önrész, valamint a jövedelmek korlátozott hitelezhetősége miatt (jövedelemarányos törlesztőrészlet mutató).
A panelek esetében egyedül Székesfehérvár megy szembe ezzel a trenddel, hiszen úgy sikerült 74%-os emelkedést elérnie, hogy a vidéki megyeszékhelyek közül itt a legmagasabb a panellakások átlagos négyzetméterára (297 743 Ft). Kecskemét lóg még ki a sorból, hiszen miközben harmadik a megyeszékhelyek drágulási rangsorában, Budapestet nem számítva a negyedik legdrágább (279 416 Ft/nm) nagyváros.
Annyiban érthető a dolog, hogy a KSH bérstatisztikái szerint átlag (111,7%) feletti volt a nettó fizetések növekedése (2018. első kilenc hónapjában az ezt megelőző azonos időszakhoz képest) Fejér (113,1%) és Bács-Kiskun megyében (112,4%). A magasabb bérek pedig segíti a hitelezést, ami a lakáspiac legfontosabb motorja. A legjobb lakáshitel kiválasztásában segít a Bankmonitor Lakáshitel Kalkulátora.
Ellenpéldaként egyedül Salgótarjánt lehet felhozni, hiszen a nógrádi megyeszékhely sereghajtó az átlagos négyzetméterár (93 565 Ft) tekintetében, miközben növekedésben mindössze Győrt múlta felül (+39%) az elmúlt három évben.
A győri lakótelepi ingatlanpiac érdekessége, hogy miközben összességében itt a legmagasabbak a négyzetméterárak a megyeszékhelyek között, mégis olcsóbban lehet itt panellakáshoz jutni, mint Debrecenben vagy Székesfehérváron. Ha pedig kitart a jelenlegi trend, akkor hamarosan akár Kecskemét is megelőzheti négyzetméterárban.
Budapesten átlagosan 86%-kal drágultak három év alatt a lakótelepi lakások, de óriási az eltérés (75-98%) az egyes kerületek között. Itt is elmondható, hogy a kevésbé felkapott kerületek (XVII., X., XXI.) árai szálltak el a legjobban, ám a XIII. kerület például a második legdrágábbként (456 562 Ft) is 90%-os drágulást tudott produkálni.
A budapesti lakáspiaci trendek azt jelzik előre, hogy az árnövekedés mérséklődésének itt van a legnagyobb esélye, a legdrágább kerületekben pedig akár árcsökkenés (korrekció) is bekövetkezhet, amit a vásárlóknak, különösen, ha hitelt is igénybe vesznek hozzá, mindenképp figyelembe kell venniük a döntés meghozatalakor.
Milliókat számít ugyanakkor, hogy megtalálod-e a számodra legkedvezőbb hitelt. Kiszámoltuk, hogy összegszerűen mekkora a különbség a legkedvezőbb és a legdrágább lakáshitelek között teljes visszafizetésben (20 éves futamidő, 10 millió Ft hitelösszeg és 400 000 Ft családi jövedelem esetén):
Változó kamatozásnál: 3 300 000 Ft
5 éves kamatperiódusnál: 4 200 000 Ft
10 éves kamatperiódusnál: 3 000 000 Ft
Végig fix kamatnál: 3 550 000 Ft