Sok magyar már határozott elképzelésekkel – hitelösszeg, futamidő, kamatperiódus – rendelkezik, amikor ki szeretné választani, hogy melyik a számára legkedvezőbb banki ajánlat. Addig nincs is semmi gond, amíg nem szembesülnek azzal, hogy nem kaphatnak annyi hitelt, mint amennyire szükségük volna. Létezik erre a helyzetre is megoldás, van ugyanis olyan kalkulátor, ami megmutatja, hogy mennyi lakáshitelre számíthatunk.
Ha lakásvásárlást tervezünk, és az ingatlanpiacon elkezdtünk nézelődni, akkor már nagyjából tudjuk, mennyi hitelre lehet majd szükségünk. A tudatos igénylők ekkor egy kalkulátor segítségével – ilyen a Bankmonitor Lakáshitel Kalkulátora – megnézik, hogy hol milyen feltételekkel lehet felvenni a kölcsönt, melyik bank ajánlata a legkedvezőbb? De mi történik akkor, ha azzal szembesülünk, a kiválasztott konstrukciót nem tudjuk megigényelni?
Hirdetés
Hirdetés
Van olyan kalkulátor, amely megmutatja mennyi lakáshitelre lehetünk jogosultak
Példaként vegyünk egy családot, nettó havi jövedelmük 200 ezer forint. Igényelni szeretnének 15 millió forint lakáshitelt, 20 éves futamidőre és 5 éves kamatperiódussal.
Ilyen feltételekkel nem kaphatnak hitelt, ugyanis jövedelmük nem bírja el a törlesztőrészletet. A Bankmonitor „Mennyi Lakáshitelt Kaphatok” Kalkulátora segíthet megtudni, hogy milyen lehetőségeik vannak ebben a helyzetben. A kalkulátor azonban nem csak egy számot közöl, több különböző alternatívát is megmutat számunkra.
Máris látunk legalább két megoldást arra, hogy a kért hitelösszeget megkapjuk. A kamatperiódust módosíthatjuk 10 évesre, vagy akár a futamidőt megnövelhetjük 30 éve. Mindkét változatnak megvan a maga előnye és hátránya.
Nem csak számokat kapunk, hanem magyarázatokat is
Ezeken az előnyökön és hátrányokon rengeteg múlhat, éppen ezért a kalkuláció eredménye nem csak számokat tartalmaz. Bemutatja a kamatváltozás szempontjából legkedvezőbb esetet külön, sőt a legmagasabb hitelösszeghez kapcsolódó konstrukció kamatkockázatát külön is minősíti.
Regisztrációt követően pedig további hasznos dolgokat tudhatunk meg: bemutatja például a kalkulátor, hogy mit jelentene számunkra egy esetleges kamatemelkedés – melynek mértékét mi magunk is beállíthatjuk – hitelünk törlesztőrészletére és a teljes visszafizetendő összegre.
Sőt, a jogszabályi korlátok alapján még azt megmutatja, hogy milyen önerő kellene minimálisan a hitelhez, vagyis milyen értékű ingatlant tudnánk vásárolni.
Azonban egyetlen kalkulátor sem tudja helyettesíteni a szakértőket, akik a személyes igényeidet felmérve, szakmai tapasztalataikra támaszkodva tudnak segíteni a legjobb megoldás kiválasztásában.