Mekkora IT beruházást terveznek a cégek, és miből lehet ezt olcsón finanszírozni?

Mekkora IT beruházást terveznek a cégek, és miből lehet ezt olcsón finanszírozni?
Hirdetés
Hirdetés

Cikk2019-12-09 Frissítve: 2024-08-06
 

IT beruházás nélkül ma már a legkisebb vállalkozások sem működhetnek, ám mindig nagy kérdés, hogy ezt miből lehet és célszerű megfinanszírozni. A többség ma már erre valamilyen hitellehetőséget keres, ami érthető, hiszen számos olcsó kölcsön érhető el mostanság, akár 2-3%-os kamattal is.

A megkérdezett vállalatvezetők 63%-a úgy gondolja, hogy stagnálni fog 2020-ban IT beruházásuk, azonban 36% kismértékű vagy jelentős fejlesztéseket szeretne – derül ki a Rentasystem 120 cégvezetőt megkérdező felméréséből. A megkérdezettek 59%-a az árbevétel 1-2%-t költötte 2018-ban IT eszközökre, kis százalékuk azonban az árbevétel 3-10%-át is hajlandó volt IT beruházásra fordítani. 2020-ban a KKV-k 34%-a 2 millió forint alatt tervez befektetni, míg a többség 5-10 millió forint között kíván IT eszközöket finanszírozni. A cégvezetők jelentős része szerint a beruházások stagnálni fognak, de a kis mértékű informatikai beruházások iránti szándék az előző évhez képest 20%-al nőtt.

Hirdetés

Hirdetés

Milyen IT beruházásokat terveznek a cégek?

A korábbi évekhez hasonlóan főként munkaállomásra és szerverre (21%), informatikai biztonságra (13%), mobileszközökre (12%) költenek a cégvezetők. Tavaly a megkérdezett nagyvállalatok 12%-a azt válaszolta, hogy tervez autóflotta fejlesztést 2019-ben, ez az érték idén sem változott, a cégvezetők továbbra is nyitottak az autóflotta és az egyéb gépi berendezések esetében finanszírozói közreműködés igénybevételére.

A megkérdezett vállalatok 15%-a 2 millió forint alatt tervez gépek és egyéb berendezésekre beruházni, 4,2% 2-5 millió forintért, 8,3% 5-10 millió forintért, 7,5% 10-25 millió forintért, 2,5% 25-50 millió forintért tervez költeni, 5,8% pedig 50 millió forint feletti értékben tervez beruházni gépekre, egyéb berendezésekre.

Beruházási hitel, de mennyiért?

Tavaly a megkérdezettek 70%-a készpénzzel kívánta leginkább finanszírozni IT eszközeinek beszerzéseit, idén már csak a vállalatok 46%-a gondolja úgy, hogy ez a legjobb finanszírozási forma. A Budapest Bank korábbi felméréséből ugyanakkor kiderül, hogy a hitelfelvételről való döntésnél a két legfontosabb szempont a kamat mértéke, illetve a kamatfixálás lehetősége, ezt követik az egyéb feltételek és paraméterek.

A hazai cégvezetők többsége 2-3 százalék körüli kamatot tart kedvezőnek egy 5 éves, fixált kamatozású beruházási hitel esetén. A kkv-k a középtávú hitelek esetében átlagosan 3 éves futamidőben gondolkodnak, míg hosszú távú hiteleket átlagosan 7 évre vennének fel. A vállalkozások negyede pedig 10 évre venne fel hitelt, ha hosszú távú konstrukcióról van szó. Érthető a fix kamatú hitelek sikere, hiszen a 2019 január óta elérhető Növekedési Hitelprogram Fix (NHP fix) maximum 2,5%-os kamattal kínál finanszírozást, ráadásul akár 10 évig rögzített kamattal, de ezen kívül is találni kedvező hitelkonstrukciókat.

Alig ismerik az NHP lehetőségeit!

Más kérdés, hogy egy felmérés szerint tízből csak négy cégvezető tud az új és olcsó NHP finanszírozásról, emiatt sokan akkor sem élnek a lehetőséggel, ha egyébként teljesítenék a feltételeket. Másrészről akkor sincs minden veszve, ha valamiért a hitelcél nem fér bele az NHP-ba, mert egy jó kapcsolatokkal rendelkező hiteltanácsadó ismeri a pénzintézetek egyedi preferenciáit, így azoknál futtatja meg a hiteligénylést, ahol sikerre számíthat, akár fix kamattal is.

Ha kíváncsi vagy, hogy kaphatsz-e Növekedési Hitelt, akkor ellenőrizd a dolgot a Bankmonitor Növekedési Hitel Kalkulátorával.

Ha pedig azt szeretnéd megtudni, hogy mennyi hitelt kaphat a vállalkozásod most a bankoktól, akkor az alábbi kalkulátor lesz a segítségedre.

Nézd meg, hogy mennyi hitelt kaphat a céged!
NHP
Bankmonitor
Hirdetés
Hirdetés