A vendéglátásban dolgozók jelentős része úgynevezett felszolgálási díjként kapja jövedelme egy részét, ami a bérük szerves része. Igen ám, de egy hiteligénylésnél a bankok nagyon különbözőképpen kezelik az ilyen típusú jövedelmet, így könnyen előfordulhat, hogy nem adnak hitelt. Szerencsére ebből a helyzetből is lehet kiút!
A vendéglátóhelyeknek lehetőségük van úgynevezett felszolgálási díjat – vagy szervizdíjat – felszámolniuk, amit a megvásárolt étel és ital árán felül kell megfizetnie a vendégnek. Ahol van ilyen, ott általában a számla 10%-át jelenti ez a tétel, amit a számlán külön is megjelenítenek.
A felszolgálási díjat még egy 2005-ös GKM rendelet szabályozza, eszerint a „közreműködők” részére az ilyen címen befolyó összeget havonta kell kifizetni, vagyis ez a jövedelmük szerves, sokszor jelentős részét adja. A felszolgálási díj mértékéről, felosztásának mikéntjéről – például mennyit kap belőle a pincér, a pultos vagy éppen a konyhai dolgozó – a vendéglátóhely üzemeltetőjének írásban kell megállapodnia az érintett dolgozókkal.
Mivel a felszolgálási díj a számla szerves része, itt legális jövedelemről van szó, amit a munkáltató rendezhet utalással, de akár készpénzes kifizetéssel is. Adózási szempontból nagy előnye a felszolgálási díjnak, hogy a magánszemély számára adómentes, ugyanakkor a foglalkoztatónak – a foglalkoztatott helyett – 15% nyugdíjjárulékot kell utána megfizetnie.
Igen ám, de hiába rendszeres, kiszámítható és akár jelentős összegű jövedelem, a bankok jelentős része mégsem fogadja el igazolt jövedelemként, vagy ha el is fogadja, egyedileg bírálja el az ilyen eseteket. Ez azért probléma, mert e nélkül egyáltalán nem biztos, hogy egy felszolgáló jövedelme elbírja a szükséges lakáshitelhez vagy személyi kölcsönhöz elvárt havi törlesztőt. De akár a Babaváró hitel igénylését is meghiúsíthatja az, ha a felszolgálási díjat nem számítják a jövedelemhez.
Ugyanis az igazolt jövedelem nagysága alapvetően meghatározza, hogy mekkora lehet maximálisan a havi törlesztő: általában elmondható, hogy a havi törlesztők összege nem haladhatja meg a nettó jövedelem 50%-át! (Ez az úgynevezett JTM – jövedelemarányos törlesztőrészlet mutató – korlát).
Mit lehet ilyen esetben tenni? Egyáltalán nem reménytelen a helyzet, ám okosan kell bankot választani, azaz nem szerencsés például egyszerűen besétálni a számlavezető bankunkhoz. A Bankmonitor hitelszakértői például ismerik a hazai bankok elvárásait, hogy kiknek hiteleznek, illetve kiket utasítanak el. Így megkereshetik számodra azokat a hitelintézeteket, amelyeknél zöld lámpát kaphatsz, közülük pedig majd kiválasztják a legkedvezőbb ajánlatot nyújtót.
Az alábbi Lakáshitel Kalkulátorral megnézheted, hogy vajon megkaphatod-e a lakáscélodhoz szükséges hitelösszeget, és ha igen, milyen havi törlesztővel. Illetve, ha szakértő segítségét kérnéd a hiteligénylés intézéséhez, akkor a kalkulációt követően megadhatod az elérhetőséged, hogy 24 órán belül felvehesse veled a kapcsolatot a Bankmonitor hitelszakértője.