Felpörgött júniusban a használtautók piaca, legalábbis a hasznaltauto.hu portálon ebben a hónapban már 10 százalékkal többen kerestek autót, mint egy évvel korábban. A többség továbbra is 1,5-3 millió forint között vásárolna, de mind többen próbálnak 500 ezer forint alatt autóhoz jutni. A Bankmonitor.hu azt vizsgálta meg, hogy milyen feltételekkel lehet ekkora hitelt kapni most Magyarországon.
Ha magánszemélytől vásárolnánk használt autót, akkor ezt természetesen kizárólag készpénzzel tehetjük meg, de a külföldről behozott járművek esetében is ugyanez a helyzet. Ezért, ha nem áll rendelkezésünkre a szükséges forrás, nekünk magunknak kell vásárlás előtt a hitelről gondoskodnunk, ami általában személyi kölcsön.
A személyi kölcsönökről tudni kell, hogy ezek igényléséhez nincs szükség ingatlanfedezetre, a bankok kizárólag az adós jövedelme alapján döntenek arról, hogy adnak-e hitelt, és ha igen, mennyit. A bevállalható havi hiteltörlesztő maximumát nagyjából te magad is kiszámolhatod, hiszen ez a nettó jövedelem legfeljebb 50%-a lehet. (500 ezer Ft nettó alatt, mert ezt elérő jövedelemnél már 60% a plafon.) A helyzet azonban most nem annyira egyszerű, ugyanis a bankok most szigorúbban hiteleznek, mint akár pár hónappal ezelőtt.
Általános elvárás jelenleg a minimum 150 ezer Ft-os nettó jövedelem, ráadásul, ha adóstársat vonnánk be a hitelbe – például azért, mert a saját jövedelmünk nem bírja el a szükséges havi törlesztőt –, akkor neki is legalább minimálbért, de sokszor inkább 150 ezer Ft-ot kell igazolnia. Sokan nincsenek tisztában azzal, hogy ha van már hitelük, akkor annak a havi törlesztője is beleszámít az 50%-ba, de ha kezesek vagy adóstársak, akkor is figyelembe veszik a hitel törlesztőjének felét. Egy meglévő hitelkártya vagy hitelkeret is csökkenti a mozgásteret, a hitelkeret 5%-a ugyanis szintén törlesztőnek minősül.
Jó hír ugyanakkor, hogy ha valaki megfelelő nagyságú jövedelemmel rendelkezik, és nem szerepel rossz adósként a KHR adatbázisban, akkor jelenleg kedvező kamatozással juthat akár autóvásárlásra is fordítható személyi kölcsönhöz. Ha a hitel szabad felhasználású, akkor pedig az autóvásárlás tényét sem kell igazolni.
Amennyiben 1 millió forintra van szükségünk, akkor a Bankmonitor személyi kölcsön kalkulátora szerint – 5 éves futamidő és 200 ezer forint nettó jövedelem beállítása esetén – a három legjobb ajánlat havi törlesztője valamivel 20 ezer Ft alatt lesz idén, míg 2021. januártól 22 ezer forintot kell majd fizetni. Érdemes ügyesen választani, mert akad bank, ahol a jövő évtől érvényes törlesztő 26 ezer forint, ami elsőre ne nem nagy különbség, ám az 5 év alatt már 240 ezer forintot jelent.
Egy 3 millió forintos hitel havi törlesztője ebben az évben – ugyancsak a hitelkalkulátor 3 legjobb ajánlata alapján – 58 ezer Ft, azt követően pedig 65-66 ezer Ft lesz nagyjából a kiadás. A nagyobb hitelösszeg miatt a legdrágább és a lekedvezőbb ajánlat között itt akár 10 ezer Ft is lehet a különbség, ami 60 hónap alatt 600 ezer Ft pénzügyi előny, vagy veszteség, attól függően, hogy honnan nézzük.
Egy hitelből történő autóvásárlás lépése:
1. Először is ellenőrizni kell, hogy megkaphatjuk-e egyáltalán a vásárláshoz szükséges hitelösszeget. Ezt a Bankmonitor autóhitel kalkulátorával pillanatok alatt megteheted.
2. Amennyiben a kalkulátor szerint reális lehet a hitelösszeg, akkor indítsd el a hitelügyintézést, amit megtehetsz te magad is a kiválasztott banknál, vagy kérheted hitelszakértő segítségét, aki elintéz mindent helyetted. A hitelszakértő abban is segíthet, hogy pontosan felméri a lehetőségeidet, hiszen egy kalkulátor nem képes az összes tényezőt kezelni.
3. Amennyiben minden szükséges dokumentumot begyűjtöttél, akkor 5-7 napon belül általában megtörténik a hitelbírálat, ezt követően pedig gyorsan megérkezhet a pénz.
Bankmonitor tipp: Fontos, hogy ne foglalózd le az autót addig, amíg nincs pozitív bírálat, ugyanis számos olyan tényező akadályozhatja a hitelfelvételt, amivel esetleg nem számoltál előre. Elkerülendő az is, hogy családtól vagy barátoktól kérj „gyorskölcsönt” addig, amíg a banki hitelt elintézed, ugyanis ez problémákat okozhat akkor, ha nem kapsz végül kölcsönt, vagy éppen nem annyit, mint amennyit szerettél volna.