A Duna House becslése szerint 2020 júliusában 13 215 adásvételi szerződést kötöttek, ez nem csak a válság alatt tapasztalt számhoz képest jelentős növekedés, hanem 4 százalékkal meghaladja a tavalyi év azonos időszakában aláírt adásvételi szerződések számát is. Minek köszönhető ez a jelentős emelkedés?
A járványveszély időszaka alatt mindenki által remélt V alakú visszapattanás tapasztalható az ingatlanpiacon a Duna House tranzakciószám becslése alapján. Júliusban 13 215 lakás adásvételi szerződést kötöttek hazánkban a portál becslése alapján. Ez már eléri a válság előtti, februári kötésszámot, sőt 4%-kal meghaladja a 2019 júliusában aláírt adásvételi szerződések számát.
Minek köszönhető ez a visszapattanás?
1. A válság alatt elhalasztott vásárlások
Sokan a járványveszély időszaka alatt nem foglalkoztak lakásuk lecserélésével, új ingatlan vásárlásával, ez tejesen érhető is. Így viszont a vészhelyzet elmúltával jóval több vevő jelent meg az ingatlanpiacon, ez pedig megnövelhette szerződések számát is.
2. A karantén miatt az emberek igényei is megváltozhattak
A Duna House szakértői szerint az emberek igényei is megváltoztak a karantén és a bezártság miatt: sokan most ezért keresnek új – és egyben a megváltozott igényeknek megfelelő – otthont. Ez még jobban megnövelheti a tranzakciószámot, különösen a nagyobb méretű, esetleg kisebb kerttel rendelkező ingatlanok esetében.
3. A lakásárak nem emelkedtek az elmúlt hónapokban
Az MNB lakásárindexe alapján Budapesten 2020. első negyedévében az ingatlanárak stagnáltak, sőt az országos áremelkedés is csak 0,9%-os volt. Vagyis az elmúlt években tapasztalt dinamikus áremelkedés megszűnt, ez pedig pozitív hatással lehet a vevőkre. Ehhez azonban természetesen az is szükséges, hogy legyen megfelelő fizetőképes kereslet, vásárlói réteg a piacon.
4. Az átlagbér tovább emelkedett májusban
A KSH adatai alapján 2020. májusában a támogatás nélküli nettó átlagbér 265 200 forint volt, ami éves szinten továbbra is kiemelkedő 9,4%-os emelkedést jelent. Fontos azonban megjegyezni, hogy ez a legalább 5 főt foglalkoztató cégeknél teljes munkaidőben dolgozók átlagos fizetését jelenti. Vagyis a gazdasági visszaesésnek leginkább kitett kisebb cégek alkalmazottainak, valamint a részmunkaidősöknek a fizetésváltozását nem tartalmazza.
Emiatt az adat részben torzíthat, ettől függetlenül a nagyobb cégeknél dolgozók átlagfizetésének növekedése azt mutatja, hogy a vevői oldalon még mindig lehet elég fizetőképes kereslet. Vajon a finanszírozás is ugyanolyan olcsó?
5. A lakáshitelek ára változatlanul igen kedvező
A jelenlegi ingatlanárak mellett sokan csak lakáshitel igénylésével tudják álmaik otthonát megvenni. Számukra jó hír, hogy a hitelek költségei a válság ellenére sem emelkedtek meg. Ennek alátámasztásaként nézzük meg, hogy milyen feltételekkel lehetett felvenni 15 millió forint lakáshitelt 20 éves futamidőre az elmúlt 3 évben.
Jól látható, hogy a hitelköltségek inkább még csökkentek is az elmúlt években. Ez alól egyedül a változó kamatozású – azon hitelek, melyeknek a kamatát a bank akár éven belül is megváltoztathatja – lakáshitelek képezhetnek kivételt. Az új igényléseknek azonban nagyon kis százaléka kerül ki ezekből a konstrukciókból.
Emiatt összességében kijelenthető, hogy továbbra változatlan áron, sőt a népszerűbb termékek esetében még a korábbi évekhez képest olcsóbban is kaphatunk lakáshitelt. Vagyis a lakásvásárlások finanszírozása is megoldható relatív alacsony költségek mellett.