A 2021-től elérhető lakásfelújítási támogatás igénylésével otthonod korszerűsítési költségeinek a felét – legfeljebb 3 millió forintot – utólag visszakaphatod. Ehhez azonban vállalkozási szerződést is kell kötnöd – a támogatás összege ugyanis fele-fele arányban lehet munkadíj és anyagköltség. A Bankmonitor szakértői annak jártak utána, hogy mely esetben érné meg a támogatást kihasználni és mikor érdemes inkább magadnak elvégezni – ezzel megspórolva a munkadíjat – a felújítást.
A gyermeket nevelő, váró szülők otthonuk felújítására 2021. januárjától támogatást igényelhetnek. Ezek alapján a felújítás teljes költségvetésének felét – legfeljebb 3 millió forintot – a benyújtott és kifizetett számlák alapján UTÓLAG vissza lehet igényelni.
A jogszabály alapján azonban a lakásfelújítási támogatás összege fele-fele arányban tartalmazhat munkadíjat és anyagköltséget, vagyis a saját magad által elvégzett felújítási munkálatokra nem igényelhető a konstrukció, hiszen nem lesz munkadíj. Emiatt hatalmas dilemma előtt állhatsz, ha felújítást tervezel: magad végezd el a munkát, megspórolva ezzel a munkadíját, vagy bízz meg egy mesterembert és használd ki a támogatást. Természetesen ez a dilemma csak akkor merülhet fel, ha Te magad is el tudod végezni a tervezett munkálatokat. De például egy szoba kifestése vagy tapétázása, a laminált parketta lefektetése, vagy éppen egy beépíthető hűtőszekrény beszerelése sokaknak nem jelent problémát.
Hirdetés
Hirdetés
Milyen költségek mellett érné meg a támogatást igényelni?
A döntés meghozatalakor nagyon fontos, hogy a tervezett felújításnál mennyi lenne az anyagköltség és mennyi a munkadíj. Hiszen ez határozza meg azt, hogy a támogatás visszaigénylését követően összességében többet kell-e kifizetned, mint az anyagköltség összege.
Vegyünk példaként egy korszerűsítést, melyhez az anyagköltség 500 ezer forint lenne. Körültekintően jártál el, ezért több mesterembertől is bekértél árajánlatot a munkadíjra.
Az alábbi ajánlatok érkeztek:
- Az első mester 700 ezer forint munkadíjat kér a tervezett korszerűsítésért.
- A második mester 500 ezer forintot kér.
- A harmadik mester díja 300 ezer forint lenne.
Alternatívaként az is felmerült, hogy Te magad megcsinálod a vásárolt alapanyagokból a felújítást. Ebben az esetben megspórolhatod a munkadíjat, viszont nem leszel jogosult a lakásfelújítási támogatásra.
Az jól látszik, hogy akkor érné meg neked az otthonfelújítási támogatást igényelni, ha a munkadíj kevesebb, mint az anyagköltség. Ebben az esetben ugyanis a költségek felének visszaigénylésével összességében kevesebb lenne a kiadásod, mint ha saját magad végeznéd el a munkálatokat. (A harmadik mester ajánlatát elfogadva 100 ezer forintot spórolhatsz.)
Ha többet kellene a mesterembernek fizetni, mint amennyi az anyagköltség, akkor még a támogatás igénylése mellett is drágább lenne a felújítás, mint ha nem bíztál volna meg senkit. Ha a munkadíj megegyezik az anyagköltséggel, akkor pedig pénzügyileg mindegy, hogy melyik megoldást választod.
Mérlegelni kell a felújítás költségei mellett más szempontokat is
1. Nem tudod megfinanszírozni a munkadíjat
Ha csak az anyagköltségre lenne elegendő megtakarításod, akkor sajnos nincs sok választásod, magadnak kell elvégezned a munkálatokat. Ebben az esetben viszont lecsúszol a felújítási támogatásról is.
Megtakarításod pótolhatod esetleg valamilyen kölcsönnel – melyet a kapott támogatásból előtörleszthetnél -, erre a célra megfelelő lehet a személyi kölcsön és a felújítási célú lakáshitel is.
2. Nem tudod elvégezni az adott munkát
Mindenképpen szakembert érdemes hívni, ha nem tudod elvégezni a tervezett felújítást: nem mindenki ért a tetőfedéshez, a víz-, gáz-, villanyszerelési munkákhoz. Akkor is érdemes mesterhez fordulni, ha egy szakember jobb minőségben tudná elvégezni a munkálatokat, mint te. (A jobb minőségért cserébe még egy kicsivel nagyobb kiadást is érdemes lehet bevállalni.)
3. A vállalkozónak garanciát kell vállalnia az elvégzett munkára
Egy hivatalos szerződés alapján elvégzett felújításért a kivitelezőnek felelősséget kell vállalnia. Amennyiben az elkészült munkával kapcsolatban utólag kifogások merülnek fel – megreped a fal, beázik a tető -, akkor a mesternek ki kell javítania a hibát. (Természetesen abban az esetbe, ha rendeltetésszerűen használtad a felújított, korszerűsített lakrészt.)
Minden fontos tudnivaló egy helyen a 2021-től elérhető lakásfelújítási támogatásról – ITT