Jó hírt közölt a Központi Statisztikai Hivatal, miszerint a foglalkoztatottak száma júliusban 12 ezerrel haladta meg meg a júniusit, míg éves szinten 94 ezer volt a foglalkoztatotti létszám bővülése. Igen ám, de vajon mióta kell ahhoz dolgoznia valakinek az adott munkahelyen, hogy lakáshitelt kaphasson? Ennek jártak utána a Bankmonitor szakértői.
Ha valaki lakáshitelt igényelne, akkor ehhez általában minimum 3 hónapja kell az adott munkahelyen dolgoznia akkor, ha határozatlan időre szól a munkaszerződése. A 3 hónap itt teljes hónapokat jelent, vagyis, ha valaki például augusztus közepén kezdett, akkor legkorábban decemberben igényelhet hitelt a bankoknál. Persze a pénzintézetek között jelentős különbségek vannak, így van olyan, ahol csak akkor elég a 3 hónapos munkaviszony, ha ezt megelőzően az igénylő legalább 1 évet lehúzott az előző munkahelyén, máskülönben fél év a limit. Érdemes arra is figyelni, hogy kizárólag véglegesítést követően, vagyis a próbaidő lejárta után lesz hitelképes valaki, erről pedig 6 hónapnál rövidebb idő esetén munkáltatói igazolást kérhetnek. Azt talán mondanunk sem kell, hogy a felmondását töltők nem hitelképesek.
Hirdetés
Hirdetés
Mi a helyzet a határozott idejű munkaszerződéssel?
Aki határozatlan idejű szerződéssel dolgozik, az ennél szigorúbb elbírására számíthat. Van olyan bank például, ahol kizárólag az orvosok, a pedagógusok, az országgyűlési és önkormányzati képviselők, a polgármesterek, a színházigazgatók, valamint a vezető beosztású közalkalmazottak és köztisztviselők számítanak hitelképesnek határozott idejű munkaszerződéssel. Szerencsére a hitelintézetek többsége ennél azért megengedőbb.
Valahol például elég a legalább 1 éves határozott idejű munkaviszony múlt, amennyiben egyszer már történt hosszabbítás, feltéve, hogy minimum 6 hónap van még hátra a szerződés lejártáig. Máshol az is működik, ha valaki még csak 3 hónapot dolgozott így, ám minimum 1 év még van a lejáratig, de az is bevett gyakorlat, hogy a munkáltatónak nyilatkoznia kell, miszerint a lejáratot követően hosszabbítani szeretne. Ez utóbbi egyébként nem jelent kötelezettséget, vagy a bank ezt utólag nem fogja számonkérni akkor, ha mégsem így alakul a dolog. Olyannal is találkozhatunk azonban, ahol a bank éppen úgy kezeli a határozott idejű munkaszerződést, mint a határozatlan idejűt, vagyis megelégszik 3 hónap munkavállalói múlttal, az esetleges hosszabbításról pedig nem szükséges a munkáltatónak nyilatkoznia.
Készpénzes jövedelem
Bármily meglepő, több százezer magyar kapja a mai napig készpénzben a jövedelmét, mégpedig legálisan, vagyis itt most nem a zsebbe kerülő adómentes juttatásokra kell gondolni. Ez azért érdekes, mert így nem igazolható bankszámlával a jövedelem, hanem erről NAV jövedelemigazolást kell bemutatni, ami az előző adóév bevételeit tartalmazza. (Arról, hogy miként tehetsz szert NAV jövedelemigazolásra, itt olvashatsz bővebben.) Ez azt jelenti, hogy ha valaki például 2021-ben kezdett olyan helyen dolgozni, ahol készpénzben kapja a bérét, akkor ő csak 2022-től lesz hitelképes az adott banknál.
Fontos, hogy a pénzintézetek akkor is az éves jövedelem 1/12-ed részével számolnak, ha valaki nem teljes évet dolgozott, ami jelentősen lecsökkenti az igazolt jövedelmet, ezzel pedig a bevállalható hiteltörlesztőt. Van azonban olyan pénzintézet, amelyik még azt is előírja, hogy az igénylőnek a teljes előző adóévben az adott munkahelyen kellett dolgoznia, így ha valaki például 2020 áprilisában kezdett, akkor ő bizony csak 2022 januártól számít hitelképesnek.
Ha megnéznéd, hogy a jövedelmed alapján kaphatsz-e lakáshitelt, és ha igen, milyen havi törlesztőkre számíthatsz, akkor ellenőrizd ezt a Bankmonitor lakáshitel kalkulátorával. Ha pedig szeretnél biztosra menni, és segítséget kérnél a hiteligénylés lebonyolításához, akkor ezt követően megadhatod az elérhetőségedet, hogy felvehesse veled a kapcsolatot a Bankmonitor hitelszakértője. A szakértő segítsége számodra ingyenes!