Elképesztő fordulatnak lehet szemtanúi a lakáshiteleknél, ugyanis ma már előfordulhat, hogy többe kerül a kamat szempontjából kockázatosabb hitel, mint egy kiszámíthatóbb. Mielőtt kölcsönt igényelsz, ezzel mindenképpen tisztában kell lenned!
Hirdetés
Hirdetés
Miért nem vesz fel mindenki fix kamatú hitelt?
De akkor miért nem mindenki végig fix hitelt vesz fel? Azért, mert ezek kamata magasabb, mint az 5 vagy 10 éves kamatperiódusú hiteleké, emiatt ugyanakkora hitelösszegnek magasabb a havi törlesztője.
Ez egy éve még azt jelentette, hogy miközben egy 5 éves kamatperiódusú lakáshitel THM-e (teljes hiteldíj-mutató, ami a kamaton felül szinte minden egyéb költséget tartalmaz) 2,94%-nál kezdődött – 20 millió Ft-os hitelösszeg, 20 éves futamidő, 400 ezer Ft nettó jövedelem és 40 millió Ft értékű ingatlanfedezet beállítása esetén –, addig 10 éves kamatperiódusnál 3,51%, míg végig fix kamatnál 4,8% volt ugyanez a Bankmonitor lakáshitel kalkulátor három legkedvezőbb ajánlata alapján.
Bár a THM nagyon fontos a hitelek összehasonlíthatósága szempontjából, azért a havi törlesztők nagysága mégis csak többet mond: az előbbi példánkban szereplő 20 millió forintos hitelre 2021 elején 110 026 Ft-ot kellett havonta fizetni 5 éves kamatperiódussal, míg 10 éves kamatperiódussal 115 613 Ft, végig fix kamattal 128 503 volt ugyanez. Látható, hogy ekkor még a fix kamat bevállalása komoly plusz költséget jelentett, miközben az 5 és a 10 éves kamatperiódus között minimális volt a különbség, ezért aztán a 10 éves változat volt messze a legnépszerűbb.
Tovább bonyolítja a helyzetet az adósságfék szabály
Persze van még egy tényező, ami a 10 éves kamatperiódust olyannyira népszerűvé tette, mégpedig az úgynevezett JTM – jövedelemarányos törlesztőrészlet-mutató – szabály. Eszerint, ha a kamatperiódus eléri a 10 évet, akkor 500 ezer forint alatti nettó jövedelem esetén annak legfeljebb 50%-a lehet a havi törlesztő, míg 5 éves kamatperiódusnál 35%-nál ránt be az adósságfék. Emiatt sokan azzal szembesültek, hogy hiába olcsóbb egy 5 éves kamatperiódusú lakáshitel, a jövedelmükkel nem kaphatják meg a szükséges hitelösszeget, ezért inkább a kicsivel drágább, 10 éves kamatperiódusú termékek közül választottak. Mivel a 10 éves kamatperiódusú és a végig fix kamatú hitelek között JTM szempontból nincs különbség, itt sokaknál már inkább az ár döntött.
Borult a papírforma
Igen ám, de a helyzet mostanra jelentősen megváltozott, ugyanis kicsit leegyszerűsítve a kihelyezett hosszú kamatperiódusú hitelek „beszerzési költsége”, az úgynevezett BIRS jelentősen változott. A BIRS egy a BUBOR-hoz (Budapesti Bankközi Forint Hitelkamatláb) hasonló pénzügyi mutató. Ne ijesszenek meg a hangzatos rövidítések, valójában mindkettő azt hivatott megmutatni, a bankok éppen milyen áron hajlandók egymásnak hitelt adni különböző futamidőkre. A BUBOR és a BIRS között alapvető különbség, hogy míg az előbbi 3, 6 illetve 12 hónapos futamidőkre vonatkozik, addig a BIRS a 2-20 éves futamidőkre számított bankközi kamatokat mutatja meg.
Láthatod, az 5, 10 és 20 éves BIRS értéke idén kisebb hullámzásokkal folyamatosan emelkedett, ám eközben a 10 éves BIRS értéke alacsonyabb lett az 5 évesnél. A BIRS és a hitelkamatok – ha nem is teljes összhangban -, de együtt mozognak, amiatt az 5 és a 10 éves kamatperiódusú hitelek közötti árkülönbség is egyre olvad.
Egyre kisebb a kiszámíthatóság felára
A Bankmonitor hitelkalkulátor szerint a cikkünkben példaképpen szereplő 20 millió forintos lakáshitel esetében ez azt jelenti, hogy 2800 forintra olvadt a két kamatperiódus közötti különbség a havi törlesztőt illetően, ami két évtized alatt is csak 1,4 millió forintot jelentene. Különösen akkor elenyésző a 2800 forintos különbség, hogy azt is számításba vesszük, hogy az 5 éves kamatperiódusú hitel havi törlesztője 1, illetve 3 százalékos kamatemelkedés esetén 8 illetve 26 ezer forinttal drágulna, de egy igazán komoly, 5 százalékos kamatemelkedés hatása már 45 ezer forint körül volna havonta.
Ha ehhez azt is hozzá vesszük, hogy a JTM korlát még mindig szigorúbb az 5 éves kamatperiódusú hiteleknél, akkor nyugodtan kijelenthetjük, hogy ez a termék gyakorlatilag elveszítette minden előnyét. A kérdés inkább az, hogy a jelenlegi helyzetben vajon a 10 éves kamatperiódust, vagy inkább a végig fix kamatot érdemes választani? Itt azt láthatjuk, hogy egy 20 millió forintos hitelnél 4 300 forint a különbség havi szinten, ami 3,37%-kal magasabb törlesztőt jelent a végig fix konstrukció esetében.
A döntést természetesen mindenkinek magának kell meghoznia, de ebben sokat segíthet egy olyan hitelszakértő támogatása, aki jól ismeri a pénzügyi trendeket és az aktuális banki gyakorlatokat.
Ha megkeresnéd a számodra elérhető legkedvezőbb lakáshitelt, akkor használd a Bankmonitor részletes lakáshitel kalkulátorát, vagy az alábbi egyszerűsített programot. Amennyiben a kalkulációt követően hitelszakértő támogatását kérnéd, nincs más dolgod, mint megadni az elérhetőségedet, és a Bankmonitor munkatársai hamarosan felveszik veled a kapcsolatot. Egy szuper hír még a végére: a hitelszakértők szolgáltatása számodra ingyenes!