Az NHP Zöld Otthon Program keretében elérhető igen kedvezményes lakáshitel 200 milliárd forintos keretösszegű gyakorlatilag kimerült. Patai Mihály, a jegybank alelnökének nyilatkozata alapján azonban a zöld hitel tovább folytatódhat, azonban az igénylési feltételek szigorodhatnak.
A zöld hitel 200 milliárd Ft összegű kerete kimerülhetett
A kedvezményes hitel óriási népszerűségnek örvendett, ez nem is csoda, hiszen jelenleg a legnépszerűbb 10 éves kamatperiódusú lakáscélú jelzáloghitelek kamata 5,19 százaléktól indul. Ez több, mint kétszerese a Zöld hitel 2,5 százalékos kamatának, ami ráadásul futamidő végéig nem is módosulhat.
Nem szabad megfeledkezni arról, hogy a jegybank összesen 200 milliárd Ft összegű keretet biztosított a támogatott hitel megfinanszírozására, ha az elfogy, akkor a bankok sem fognak ilyen kedvező feltételekkel kölcsönt nyújtani.
Márpedig a keret kifogyóban: erre utalt az a jel is, hogy a hét elején számos pénzintézet felfüggesztette a zöld hitel értékesítését. Illetve több bank honlapján megjelent, hogy a keret kimerülése esetén már nem kaphatják meg az érdeklődők a kedvezményes hitelt. Ez a már befogadott igénylésekre is igaz, csak azok az érdeklődők érezhetik magukat biztonságban, akik aláírták a kedvezményes feltételeket tartalmazó hitelszerződést.
Patai Mihály, a jegybank alelnöke is megerősítette a keret kimerülését az MTI-nek adott nyilatkozatában:
Az alelnök szerint a programban részt vevő hitelintézetek eddig közel 4000 megkötött hitelszerződést jelentettek az MNB felé 125 milliárd forint összegben, ugyanakkor a legfrissebb visszajelzések alapján a jelenlegi keretösszeg már nem nyújt fedezetet a bankokhoz már beadott összes hiteligény kielégítéséhez.
Vagyis gyakorlatilag kijelenthetjük, hogy a keret kimerült, sőt az is elképzelhető, hogy egyes igénylők lecsúszhatnak már a lehetőségről annak ellenére, hogy a kérelmet beadták.
Hirdetés
Hirdetés
Meghosszabbíthatják a Zöld hitelt, de a feltételek változhatnak
Az MNB a programot mindenképpen sikernek értékelte, ez pedig a hatalmas érdeklődés fényében teljesen jogos. A konstrukció ráadásul ösztönzőleg hatott az energiahatékony ingatlanok építésére is. Éppen ezért az MTI-nek adott nyilatkozat alapján a jegybank elgondolkodik a program folytatásán:
„Az eddigi eredményeket látva a program folytatására teszünk javaslatot a monetáris tanács következő ülésén” – mondta a jegybank alelnöke, aki szerint a program feltételeiben ugyanakkor valamilyen szigorítás mindenképpen várható. „A program eddigi feltételei is már előremutatóak voltak, az elmúlt időszak fejleményei pedig igazolták, hogy az energiahatékonyság növelése a jövőben még inkább felértékelődik” – jelentette ki az alelnök.
De mik lehetnek ezek a szigorítások?
Az ördög a részletekben rejlik, a legfontosabb kérdés jelenleg talán az, hogy milyen szigorítások várhatóak a jövőben A Bankmonitor szakértő szerint több irány is elképzelhető:
- Lehet, hogy a kondíciók fognak változni, például emelkedhet a konstrukció kamata, vagy épp a maximális hitelösszeg is csökkenhet. Ez természetesen azt is jelentené, hogy a Zöld hitel már kevésbé lenne vonzó az érdeklődőknek. (Bár emelkedő kamatkörnyezetben a minimálisan drágább Zöld hitel még mindig roppant kedvező lehet.)
- Szigorodhatnak a személyi feltételek. Eddig relatív kevés előírást kell teljesíteni a Zöld hitel iránt érdeklődőknek, például gyermekre vonatkozóan semmilyen elvárást nem fogalmaztak meg. Elképzelhető, hogy az eddigi elvárásokon fog szigorítani a Magyar Nemzeti Bank.
- Az ingatlanra vonatkozó előírások is változhatnak, például szigorodhatnak az energetikai elvárások. Jelenleg a tulajdonszerzőknek legalább 10 évig az ingatlanban szükséges élniük, ez a feltétel is módosulhat.
Ezek mellet pedig még számtalan elvárás változhat. Egyenlőre sajnos még semmi sem biztos: Az MNB még nem döntött ténylegesen a program meghosszabbításáról, illetve az ehhez kapcsolódó esetleges változások sem ismertek.