Megjelent az MNB új inflációs várakozása, a jegybank érdemben megemelte az elkövetkező évekre várt áremelkedést. De milyen hatással lehet ez a befektetésekre? Ha bejön a jegybank várakozása, akkor az inflációkövető állampapír hozama érdemben emelkedik.
A Magyar Nemzeti Bank publikálta az elkövetkező évekre érvényes friss inflációs várakozásait. Ez alapján az idén 11-12,6 százalék lehet az áremelkedés, míg a jövő évben 6,8-9,2 százalék közötti drágulás várható. Csupán 2024-ben térhetünk vissza a kívánt 3 százalék körüli inflációs szintre.
A gyorsuló drágulás nem jó hír a befektetőknek, ugyanis megfelelő hozam nélkül a pénzük vásárlóereje folyamatosan csökkenne. Ez a helyzet például a MÁP Plusz esetében, amellyel 5 év alatt évi 4,95 százalékos átlagos hozam érhető el csupán.
Hirdetés
Hirdetés
Az inflációkövető befektetés jó döntés lehet jelen helyzetben
Érdemes megnézni, hogy az 5 éves Prémium Magyar Állampapír (PMÁP) választásával milyen hozam érhető el, a papír kamata ugyanis az infláció alakulásától függ. Az előző évi infláció értékére még 1,5 százalék kamatprémium rákerül. Ez alapján ami biztos, hogy ha most vásárlunk PMÁP-ot, akkor az első évben a kamat 6,6 százalék lenne. (Előző évi infláció 1,5 százalékkal megnövelve.)
De hogyan alakulna a kamat 5 év alatt az MNB várakozásai alapján:
- 1. év: 6,6% kamat (már ismert tavalyi infláció alapján)
- 2. év: 13,3% kamat (2022-re várt infláció középértéke)
- 3. év: 9,5% kamat (2023-re várt infláció középértéke)
- 4. év: 4,5% kamat (2024-re várt infláció középértéke)
- 5. év: 4,5% kamat (azt feltételezve, hogy az infláció a várt szinten marad)
Ez alapján, ha 10 millió forintot fektetnénk be, akkor 14,4 millió forintunk lenne az 5. év végén. (Azt feltételezve, hogy a hozamot újra befektetjük.) Ez jóval meghaladja a MÁP Plusz 12,7 millió forintos teljesítményét.
Csúsztatva követi a hozam az inflációt
Sokszor elhangzik kritikaként az inflációkövető papírral kapcsolatban, hogy csak csúsztatva követi le az áremelkedést. Ez igaz, ráadásul az idén emiatt a reálhozam várhatóan negatív lesz. Ugyanis a 6,6 százalékos kamatot jó eséllyel jelentősen meg fogja haladni az idei infláció.
Ugyanakkor nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy csökkenő inflációs környezetben a csúsztatás miatt extra reálhozamra tehetünk szert. (Hiszen ekkor is az előző évi, éppen magasabb infláció alapján fizet kamatot az állampapír.)