Az infláció és emelkedő hitelkamatok ellenére továbbra is megmaradt az igény a saját ingatlantulajdon megszerzésére. Ezt sokan hitel segítségével érik el. Gyakorlati tapasztalataink alapján 5 fő tényezőt vesznek leginkább figyelembe a hitelfelvevők. Nézzük meg őket! (Gábos Nikolett írása)
1. Hitelkamatok, THM
Kivétel nélkül első és legfontosabb mindenki számára a lehető legolcsóbb lakáshitel megszerzése. A banki költségek egyik fontos eleme a kamat, melynek mértékét a választott kamatperiódus befolyásolja és az e mellé vállalt bankszámlára érkeztetett jóváírás.
Sokan nem tudják, hogy a hitel kamata nem egyezik meg a THM (teljes hiteldíj mutató) fogalmával, így gyakran összekeverik. A kamat az, amely le van képezve a havi törlesztőrészletre, azaz havonta megfizetésére kerül. A THM pedig a kamat mellett tartalmazza a hitelfelvételhez kapcsolódó többi költséget is: például választott bankszámla havi díját vagy a folyósítási díjat.
Hirdetés
Hirdetés
2. Futamidő, kamatperiódus
Lakáshitel választása során a további legfontosabb szempontok között a kamatperiódus, futamidő kombináció kiválasztása szerepel. Egy változó kamatperiódus esetén jellemzően alacsonyabb hitelkamat érhető el, viszont egy emelkedő kamatkörnyezetben ezzel könnyen rosszul is járhatunk a magas kockázat miatt. Egy 10 évig fix vagy teljes futamidőre fix kamatperiódussal magasabb fokú biztonságban tudhatjuk a hitel kamatát, ugyanis egy évtizeden át azonos törlesztőrészleteket kell fizetnünk. Egy hitel átlagos futamideje 20 év. ez idő alatt egy fix kamatperiódussal lehet a legjobban védekezni a negatív külső gazdasági hatások ellen.
3. Gyorsaság
A következő fontos tényező a hitel átfutási ideje. Egy jelzáloghitel esetén 1-1,5 hónappal érdemes tervezni, viszont egyes esetekben ez akár 3 hónapra is kitolódhat. Ugyanakkor találkozhatunk olyan bankkal is, amelynél a hiteligénylés benyújtását követően pár hét alatt a számlánkra kerülhet az összeg.
Egy gyakorlott hitelszakértő pontos tájékoztatást tud adni, hogy melyik banknál meddig tart amíg folyósításra kerül a kért hitel.
4. Dokumentáció, bonyolultság
Egy hitelkérelem adminisztrációja soha sem egyszerű feladat, viszont megfelelő tájékoztatás és felkészülés útján jelentősen könnyebbé lehet tenni a folyamat ezen részét. A dokumentáció bonyolultsága attól is függ, hogy pontosan milyen élethelyzetben vagyunk. Például egy válásból adódó házastárs kivásárlása plusz dokumentumok benyújtását vonhatja maga után.
A jövedelmünk is lényeges szempont lehet: a vállalkozói bevételek, a készpénzben kapott jövedelem igazolásához mindenképpen NAV jövedelemigazolásra lesz szükség, melynek beszerzése időigényes lehet.
Megfelelő tervezéssel ezekre a plusz körökre előre fel lehet készülni, a dokumentumok beszerzését időben el lehet kezdeni. Ezáltal a folyamat gördülékenyebbé válhat és akár időt is spórolhatunk. Érdemes független hitelszakértőhöz fordulni, aki segít összeállítani az igényléshez szükséges dokumentációt és tudja hol lehetnek a buktatók.
5. Kapcsolódó szolgáltatások
A hitel törlesztőrészletét a választott bank bankszámlájáról szedik be, sőt sokszor a bankszámla aktív használatáért kaphatunk különböző kedvezményeket is. Ezáltal a hitelfelvétel egy hosszú távú, több szolgáltatásra kiterjedő együttműködést is jelent egy bankkal. Így nem utolsó sorban a hitel mellett a kiegészítő banki szolgáltatások is egy lényeges szemponttá válnak.
Legtöbb esetben az alap bankszámlák havi számlavezetés díja nem jelentős, de érdemes belekalkulálni a havi törlesztőrészlet mellé, mint fix, állandó költséget. Érdemes lehet a számla teljes költségét is figyelembe venni – utalás, készpénzfelvétel díja -, ha a csomagot aktívan használnunk is kell a kamatkedvezmény elérése érdekében. Szerencsére eges bankoknál már nyithatunk teljesen ingyenes számlát is.
Fontos szempont lehet a számlanyitás mellett a hozzá kapcsolódó kiegészítő szolgáltatások színvonala is: mára a netbank és a mobilapplikációk alapszolgáltatásnak tekinthető, amin keresztül számos funkció mellett a hitel törlesztése is könnyen nyomonkövethető.
Bár jelenleg a kamatkörnyezet látszólag nem kedvező, még is érdemes egy lakáshitelbe belevágni, ugyanis az egyre csak növekvő energia és építési költségek további ingatlanáremelkedést vontak maguk után. Továbbá az államilag támogatott banki termékek továbbra is segítik a jövőbeli lakáscéljainkat.