2022. novemberében 49,5 milliárd forint összegben folyósítottak lakáshitelt a bankok, az októberi hónaphoz képest ez 10 milliárd forintos csökkenést jelent. Ilyen kevés lakáshitelt utoljára 2017-ben helyeztek ki egy hónap alatt a bankok.
Drasztikusan visszaesett a kihelyezett lakáshitelek összege
A Magyar Nemzeti Bank statisztikái alapján 49,5 milliárd forint lakáshitelt folyósítottak a bankok 2022. novemberében, ez valamelyest kevesebb a 2022. októberi 59,5 milliárd forintos értékhez képest. Ha messzebbre nézünk vissza a csökkenés még drasztikusabb: a 2022. májusi 153,9 milliárd forintos folyósításhoz képest már egy jelentős csökkenést láthatunk. Egészen 2017. áprilisáig kell visszamenni az időben ahhoz, hogy a novemberi hónaphoz hasonló folyósítási volument láthassunk a lakáscélú jelzáloghiteleknél.
Ez érthető is, hiszen a folyósított kölcsönök átlagos THM értéke 10,95 százalék volt, ami a korábbi hónaphoz képest 0,70 százalékpont emelkedést jelent. Egy évvel korábban még 4,69 százalék volt a lakáshitelek átlagos THM értéke.
Hirdetés
Hirdetés
Minimálisan változott a személyi kölcsönből és a Babaváróból folyósított összeg
A fedezetlen hiteleknél ilyen drasztikus változást nem tapasztalhatunk: a személyi hitel folyósítása 32,6 milliárd forintról 32,9 milliárd forintra emelkedett októberről novemberre. Ez a minimális növekedés az átlagos éves költségek jelentős ugrása mellett történt meg. (Az átlagos THM értéke egy hónap alatt 18,16 százalékról 19,15 százalékra emelkedett.)
A Babaváró hitelből folyósított volumen is minimálisan, 4,1 milliárd forinttal emelkedett októberről novemberre. A novemberben folyósított Babaváró átlagos THM értéke 15,1 százalékra növekedett, ez 1,57 százalékpontos emelkedést jelent egy hónap alatt. Itt azonban ki kell hangsúlyozni, hogy a kölcsön esetén a THM értéke akkor válik nagyon fontossá, ha valami miatt elveszítené a család a kamattámogatást. Vagyis alapesetben nem lényeges a kölcsön „normál, piaci” ára.
A háztartási betétek kamata is látszólag jelentősen emelkedett
2022. novemberében az MNB statisztikái alapján a háztartási lekötött betétek átlagos kamatszintje 10,97 százalék volt, ez 1,07 százalékponttal magasabb, mint egy hónappal korábban. A kétszámjegyű betéti kamatszint kifejezetten vonzónak tűnik, ugyanakkor ki kell hangsúlyoznunk, hogy normál lakossági ügyfélként ilyen kamatot a nagybankok betéti hirdetményében nem találunk.
Kisebb bakoknál, mint a Cetelem Bank, Gránit Bank, MagNet Bank tényleg találni kiemelkedő, akár kétszámjegyű betéti kamatokat. A nagyobb hazai pénzintézetek azonban továbbra is valahol 1-2 százalék körüli kamatot adnak a lakossági betétekre.
Az MNB statisztikájában szereplő magas betéti kamat jó eséllyel továbbra a kiemelt ügyfeleknek kínált egyedi lekötéseknek köszönhető.