Amennyiben a lakásfelújítás nem csak egy tisztasági festést, esetleg mázolást jelent, hanem némi korszerűsítéssel is összekötjük, akkor kedvező pénzügyi finanszírozást jelenthet a Raiffeisen Zöld Jelzáloghitel.
Nyilván mindig lényeges, hogy mennyibe kerül egy hitel, ám manapság, amikor egyre több a gazdasági kihívás, még fontosabb, hogy kedvező kamatozással jussunk – egyebek mellett – lakásfelújítási hitelhez. Ez ráadásul könnyebb, mint gondolnánk, ha úgynevezett zöld lakáshitelben gondolkodunk. Érdemes kihasználni a lehetőséget, mert már egy 10 milliós forint összegű hitelnél is könnyen 200-300 ezer forinttal csökkenthetjük a teljes visszafizetendő összeget egy piaci kamatozású lakásfelújítási kölcsönhöz képest.
Mikor igényelhető a Raiffeisen Zöld Jelzáloghitel?
A Raiffeisen Zöld Jelzáloghitel igényléséhez az alábbi feltételek közül legalább az egyiknek teljesülnie kell:
- a felújítást megelőzően az ingatlan energetikai besorolása rosszabb BB-nél és a felújítást követően az energetikai besorolás minimum BB vagy annál magasabb és az energetikai jellemző maximum értéke: 80 kw/m2/év lesz, vagy
- az energetikai jellemző (primerenergia igény) legalább 30%-al javuljon.
Az ingatlan energiahatékonyságának javulását a bank az igénylés előtt és a felújítási munkálatok elvégzése után készült egy-egy energetikai tanúsítvány alapján vizsgálja meg. (Az ilyen tanúsítványok ára pár tízezer forint és néhány óra alatt elkészül.)
Kissé más a helyzet az előre meghatározott energiahatékonysági célok megvalósítása, például napelem telepítése vagy fűtés korszerűsítése során. A kölcsön igénylésekor benyújtott és bank által elfogadott költségvetési adatlap alapján a kölcsönösszegből megvalósuló valamennyi munkálat teljesítésének igazolására számlát kell bemutatni a bank felé a kölcsön lakáscélú felhasználásának igazolása céljából. A bank a korszerűsítési intézkedés megvalósulását a hitel vagy kölcsönszerződés megkötését követő egy éven belül, helyszíni szemlével ellenőrzi. Ilyenkor a hitel összegéből 30%-ig finanszírozható valamely hiteles szakmai vagy technikai tevékenység elvégzése (pl. Hiteles Energetikai Tanúsítvány készítése), valamint kiegészítő műszaki és egyéb berendezések vásárlása, szolgáltatások igénybevétele.
Hirdetés
Milyen konkrét felújítási munkálatok végezhetők el a Zöld Jelzáloghitelből?
A Raiffeisen Zöld Jelzáloghitel kétfajta célra igényelhető: lakásfelújítás vagy energetikai korszerűsítés.
Lakásfelújítási hitelcél esetén az alábbi felújítási tevékenységek választhatók:
1. Zöld cél és lakáscél teljesítését szolgáló felújítási munkálatok
-
- Napkollektor, napelemes rendszer telepítése, cseréje
- Fűtési rendszer kialakítása, korszerűsítése vagy elemeinek cseréje, ideértve a megújuló energiaforrások alkalmazását is
- Geotermikus, levegő-víz, levegő-levegő hőszivattyú telepítése
- Az épület hőszigetelése, ideértve a lábazatszigetelést is
- A külső nyílászáró cseréje, redőny, árnyékoló, spalettalétesítése
- Tető szigetelése
- Használati melegvíz rendszer korszerűsítése ideértve a megújuló energiaforrások alkalmazását is
- Szabályozott szellőzési rendszer kialakítása, korszerűsítése
- Szélturbina telepítése
- Hő és elektromos tárolóegységek telepítése
- Alacsony vízfelhasználású konyhai, WC vagy fürdőszobai szaniter rendszerek telepítése
- 3. generációs okosmérő rendszerek telepítése az áramfelhasználás nyomon követésére
- Zónákra osztott termosztátrendszerek, okos termosztátok és érzékelők telepítése (pl.: mozgás- és napszakérzékelő világítási rendszerek)
- Épületautomatika (Building Management System) rendszerek telepítése
A fent felsorolt felújítási munkálatok szolgálják a lakóépület energiahatékonyságának javítását, ezáltal a zöld cél megvalósulását, azonban egy-egy munkálat megvalósítása nem feltétlenül biztosítja a szerződésben vállalt zöld cél teljesítését.
2. Lakáscél teljesítését szolgáló felújítási munkálatok:
-
- Vízközműszolgáltatás bevezetése, illetve belső, illetve külső hálózatának kiépítése vagy cseréje
- Csatorna közműszolgáltatás bevezetése, illetve belső, illetve külső hálózatának kiépítése vagy cseréje
- Elektromos közműszolgáltatás bevezetése, illetve belső, illetve külső hálózatának kiépítése vagy cseréje
- Gázközműszolgáltatás bevezetése, illetve belső, illetve külső hálózatának kiépítése vagy cseréje
- Fürdőhelyiség, illetve WC létesítése olyan lakásban, amely nem rendelkezik ilyen helyiséggel
- Galériaépítés
- Belső lépcső kialakítása és cseréje
- Szaniterek beépítése vagy cseréje
- Lámpák vagy világítótestek beépítése vagy cseréje
- Villanykapcsolók és -dugaljak kialakítása és cseréje
- Belső nyílászárók, belső párkányok, küszöbök beépítése, cseréje vagy felújítása
- Égéstermék-elvezető építése, korszerűsítése
- Tető cseréje, felújítása
- A lakással azonos ingatlan-nyilvántartási helyrajzi számon található épület, nem lakás céljára szolgáló helyiség (így különösen: nyári konyha, mosókonyha, tároló) felújítása
- Kerítés építése
- Klímaberendezés beépítése, cseréje
- Az épület külső festése, színezése
- Rovarháló, biztonsági rács felszerelése vagy cseréje, párkány, küszöb létesítése, cseréje vagy felújítása
- A lakás helyiségeinek belső fali, padló- födém- vagy álmennyezeti burkolat készítése, cseréje, felújítása, festése, tapétázása
- Gépjárműtároló építése vagy nyitott gépkocsibeálló kialakítása
- Terasz, loggia, erkély, előtető építése
- Térburkolat, illetve külső lépcső készítése, cseréje
- Télikert kialakítása
- Akadálymentesítési munka
- Alapozási szerkezet megerősítése
- Beépíthető bútor vagy konyhai gép beépítése, cseréje
- Szennyvíz tisztítására és elhelyezésére szolgáló egyedi szennyvízkezelő berendezés vagy tisztítómezővel ellátott oldómedencés műtárgy telepítése vagy cseréje
- A külső nyílászáró beépítése, cseréje vagy felújítása
- Használati melegvíz rendszer kialakítása vagy elemeinek cseréje
- Szabályozott szellőzési rendszer elemeinek cseréje
A fent felsorolt felújítási munkálatok a lakáscél teljesítéséhez elegendőek (amennyiben számlával 100%-ban alátámasztottak), azonban nem olyan jellegű munkálatok, melyek a lakóépület energiahatékonyságát javítják, így a zöld cél megvalósulását nem szolgálják!
Energetikai korszerűsítés hitelcél esetén az alábbi felújítási tevékenységek választhatók:
- Napelem vagy napkollektor telepítése
- Geotermikus, levegő-víz, levegő-levegő hőszivattyú telepítése
- Szélturbina telepítése
- Hő és elektromos tárolóegységek telepítése
- Épülethatároló szerkezetek hőszigetelése
- Homlokzati nyílászáró cseréje energiatakarékos nyílászáróra
- Árnyékolástechnika telepítése
- Fűtési, hűtési vagy szellőző rendszerek telepítése, cseréje vagy felújítása, beleértve a távhőrendszerre történő rácsatlakozást is
- Energiahatékony világítástechnika kialakítása
- Alacsony vízfelhasználású konyhai, WC vagy fürdőszobai szaniter rendszerek telepítése
- 3. generációs okosmérő rendszerek telepítése az áramfelhasználás nyomon követésére
- Zónákra osztott termosztátrendszerek, okos termosztátok és érzékelők telepítése (pl.: mozgás- és napszakérzékelő világítási rendszerek)
- Épületautomatika (Building Management System) rendszerek telepítése
- A korszerűsítési intézkedés(ek) végrehajtásához szükséges kiegészítő műszaki és egyéb berendezések, szolgáltatások.
Energetikai korszerűsítés esetén a hitel összegéből 30%-ig finanszírozható valamely hiteles szakmai vagy technikai tevékenység elvégzése (pl. Hiteles Energetikai Tanúsítvány készítésének), valamint kiegészítő műszaki és egyéb berendezések, szolgáltatások.
Milyen kamatkedvezményekkel igényelhető a Raiffeisen Zöld Jelzáloghitel?
A Raiffeisen Bank energetikai korszerűsítésre, felújításra igényelhető Zöld Jelzáloghitelénél 1- 60 millió forint között lehet a hitelösszeg, vagyis viszonylag kicsi, illetve egészen komplex projektek finanszírozásában is segíthet. A kamaton túl a hitel egyéb járulékos költségeit is tartalmazó THM (teljes hiteldíj mutató) érték 8,72 – 11,57% között lehet, a konkrét kamat mértéke attól függ, hogy az igénylő az összesen elérhető négy kamatkedvezményből mennyi feltételeit teljesíti.
0,35%-os kamatkedvezmény jár például azért, ha az adós Raiffeisen számláján havonta legalább a havi nettó minimálbérnek megfelelő összeg kerül jóváírásra, de a Raiffeisen Zöld Jelzáloghitel esetén további feltétel, hogy havonta legalább 4 tranzakció teljesüljön az alábbiak közül: átutalás belföldön forintban, átutalás euróban (SEPA), átutalás egyéb devizában és minden egyéb eseti átutalás, rendszeres átutalás, beszedés, készpénzfelvétel belföldön ATM-ből, betéti – vagy hitelkártyával történő vásárlás belföldön, külföldön – bankkártyás/OKOSkártyás vásárlás.
Az igazolt nettó jövedelem nagysága alapján is kamatkedvezményt kaphat az igénylő az ügyleti kamatból. Ennek mértéke 0,45% akkor, ha az adós 400 000 – 599 999 Ft közötti összeget igazol a bank felé, míg a 600 000 Ft-ot meghaladó jövedelemnél 0,55% a diszkont.
0,20% kamatkedvezmény érthető el, ha a hitelbírálat eredményeképpen megállapított végső hitelösszeg a fedezetül szolgáló ingatlan, vagy több ingatlanfedezet esetén azok együttes forgalmi értékének 60%-a vagy alacsonyabb érték.
További 0,20% kamatkedvezményt ér az, ha a hitelösszeg 10 000 000 Ft – 19 999 999 Ft között van, míg 20 000 000 Ft feletti hitelösszegnél 0,30% ugyanez. A kamatkedvezmények összevonhatók, azonban annak mértéke nem haladhatja meg az 1,25%-ot!
Kisebb induló költségek
A jelzáloghitelek esetében akár több százezer forint is lehet az egyszeri költség, amit az igénylőnek magának kell tudnia előfinanszíroznia. A Raiffeisen Zöld Jelzáloghitel igénylésekor a bank 5 000 000 Ft feletti hitelösszeg felett 50 000 Ft-ig utólag visszatéríti a közjegyzői díjat, átvállalja az értékbecslés díját (40 640 Ft), nem számít fel folyósítási díjat (a hitelösszeg 1%-a, maximum 200 000 Ft), valamint elengedi az igényléskori és a kifizetéskori fedezetellenőrzési díjat (3000 Ft – 3000 Ft), a térképmásolat (3000 Ft) és a zálogjog földhivatali bejegyzési díját (12 600 Ft).
A cikk a Raiffeisen Bank támogatásával készült.