A 2024 márciusában kötött lakáshitel szerződések összértéke 97,8 milliárd forint volt, a szabad felhasználású kölcsönökkel együtt a jelzáloghitel összvolumen átlépte a 100 milliárd forintos szintet. Az egy évvel korábbi értékhez képest ez 2,3 szeres volument jelent.
Megjelent a Magyar Nemzeti Bank hitelkamatokra és volumenekre vonatkozó márciusi statisztikája. Ez alapján igen kiemelkedő 97,8 milliárd forint összértékű lakáshitelszerződést kötöttek a magyarok egy hónap alatt.
CSak összehasonlításképpen egy évvel korábban csupán 41,6 milliárd forint volt a szerződések összértéke. Sőt ilyen magas a havi lakáshitel volumen utoljára 2022 júniusában volt, akkor 128,2 milliárd forintot helyeztek ki a bankok.
Hirdetés
Hirdetés
Tényleg a CSOK Plusznak köszönhető a felfutás?
Hornung Ágnes államtitkár elmondása szerint március végéig 3 ezer CSOK Plusz igénylést nyújtottak be a bankoknál, a átlagos hitelösszeg 26 millió forint. A bejelentés alapján a támogatott hitel nagy támaszt jelent a lakáshitelpiacnak, mondhatni a felfutás motorja.
Nézzük meg mit mondanak erről a statisztikák: az év első három hónapjában 265,03 milliárd forint összegben kötöttek lakáshitel szerződést a magyarok. Ebből pedig 68,63 milliárd forint volt a támogatott kölcsön. (Jó eséllyel ezen kölcsön jelentős része CSOK Plusz volt.) Ez az idei teljes volumen 25,89 százaléka, azaz több, mint negyede.
Ráadásul a teljes állományon belül hónapról hónapra emelkedik a támogatott kölcsön összege és az aránya is. Márciusban 28,54 milliárd forint volt a támogatott kölcsön összvolumene, ami a 97,84 milliárd forint teljes állománynak a 29,17 százaléka.
A márciusi 28,54 milliárdos támogatott hitel volumenre egy hónapban 2022. júniusa óta nem volt példa. Ráadásul a 29,17 százalékos arány is igen magas, a teljes havi lakáshitel-állománynak ilyen nagy részét utoljára 2022. októberében tették ki a támogatott kölcsönök.
Mindezek alapján kijelenthető, hogy valóban nagyon fontos láncszeme a CSOK Plusz a hitelpiacnak, fontos szerepe van az új támogatott kölcsönnek a hitelezés felfutásában.
A piaci hitelek is nagyon mennek
Azonban nem lehet egymotorosnak tekinteni a hazai hitelpiacot, márciusban a támogatott kölcsönök mellett 69,04 milliárd forint piaci lakáshitelt is kihelyeztek a bankok. 2022. júniusa óta a piaci hitelek sem értek el ekkora volument.
Ez nagyrészt köszönhető a piaci kamatozású lakáshitelek érdemi kamatcsökkenésének. Az MNB statisztikái alapján még 11,67% volt a lakáshitelek átlagos THM értéke 2023. januárjában, 2024. márciusában ez az érték már 7,35 százalékra mérséklődött.
Ekkora árcsökkenés egy 20 millió forint összegű, 20 éves futamidejű lakáshitelnél havi 56 ezer forint törlesztőrészlet mérséklődést eredményezne. Ekkora árcsökkenés, illetve az új kedvező kamat már meghozatja a hiteligénylési kedvet a piaci kölcsönöknél is.
Összegzés
Tényleg felfutóban a lakáshitelezés, 2021 márciusában minden attól zengett, hogy a havi lakáshitel volumen átlépte a 100 milliárd forintot, most sokkal csendesebb minden, pedig közel azon a szinten vagyunk újra.
Tényleg nagy a szerepe a CSOK Plusznak és a támogatott kölcsönök felfutásának, ezek aránya ugyanis a teljes lakáshitel volumen közel 30 százalékát tették ki a tavasz első hónapjában.
Ugyanakkor a piaci hitelek is egyre népszerűbbek, ez pedig nagyrészt az érdemi kamatcsökkenésnek köszönhető. Van tehát élet a támogatott hiteleken túl is, ami kifejezetten jó hír. Arról azonban nem szabad megfeledkezni, hogy a piaci hitelek kamata nagyon különböző az egyes bankoknál. Érdemes kalkulálni és megkeresni a legkedvezőbb ajánlatot.