A CSOK Pluszt csak akkor lehet igénybe venni, ha gyermeket vállalunk, ám a maximális összeg meghatározásánál a meglévő és vállalt gyermekek együttes számát veszik alapul. De mi történik akkor, ha csak részben teljesül a gyermekvállalás?
A CSOK+ egy igen kedvező, legfeljebb 3 százalékos kamatozású támogatott lakáshitel. A kedvezményes kölcsön kihasználásának feltétele, hogy gyermeket kell vállalnunk, enélkül nem is igényelhetjük a támogatást. Ebből a szempontból az sem számít, hogy az igénylés előtt volt-e már babánk.
Ugyanakkor a maximálisan felvehető összeg kiszámításánál már a meglévő és vállalt gyerekek együttes száma a fontos:
- Ha egy gyermekkel tervezünk, akkor legfeljebb 15 millió forint lehet a kölcsön összege.
- Ha a vállalt és meglévő gyerekek együttes száma kettő, akkor legfeljebb 30 millió forint lehet a kölcsön összege.
- Ha a vállalt és meglévő gyerekek együttes száma legalább három, akkor legfeljebb 50 millió forint lehet a kölcsön összege.
Mivel gyermeket vállalni kötelező, ezért az egy gyermekes opció csak vállalt babával működhet. Viszont a két gyermek kijöhet úgy is, hogy kettőt vállalunk, valamint úgy is, hogy egy meglévő babánk mellé még egyet szeretnénk.
De mi történik akkor, ha nem születik meg a vállalt baba? Ebben az esetben a kölcsönre kapott kamattámogatást vissza kellene fizetni, méghozzá büntetőkamattal növelten. A büntetőkamat a jegybanki alapkamat 5 százalékponttal növelt értékének felel meg.
Egy 26 millió forint összegű támogatott hitel esetében 4 év után akár bőven 5 millió forint fölé is hízhat az egy összegben visszafizetendő összeg. Arról nem is beszélve, hogy a jövőben a kamattámogatás megszűnésével a havi törlesztőrészlet is érdemben megemelkedne, mivel a kamattámogatás a határidő lejáratával megszűnik. (Azért 26 millió forinttal számoltunk, mert eddig ez az átlagos hitelösszeg a CSOK Plusz esetében.)
Hirdetés
Hirdetés
Mi történik akkor, ha csak részben teljesülne a gyermekvállalás
De mégis mi történik, ha részben teljesülne a gyermekvállalás? Ebben az esetben hogyan számolnak a meglévő gyermekekkel? A CSOK Pluszról szóló kormányrendelet erről az alábbiakat tartalmazza:
Ha a házaspár a gyermekvállalásra a szerződésben meghatározott határidőig a gyermekvállalását nem vagy csak részben teljesíti, úgy a kamattámogatás a határidő lejártát követő naptól megszűnik, és az igénybe vett kamattámogatás összegét, csökkentve a gyermekvállalási határidő lejártának időpontjában meglévő gyermekek után a szerződés megkötésekor hatályos jogszabályi rendelkezések szerint járó kölcsön összegéhez kapcsolódó kamattámogatás összegével, a kamattámogatás igénybevételének napjától számított, a jegybanki alapkamat 5 százalékponttal megemelt mértékének megfelelő kamattal növelten – a gyermekvállalási határidő leteltét követő 120 napon belül – vissza kell fizetniük. A gyermekvállalást teljesítettnek kell tekinteni akkor is, ha a magzat a 12. várandóssági hét betöltését követően elhal vagy halva születik, vagy ha a házastársak egyike elhunyt.
Vagyis a gyermekvállalás részbeni teljesítése esetén a büntetést nem kell teljes egészében megfizetnünk – csak a nem teljesült gyermekre járó kamattámogatást kell visszafizetni büntetőkamattal növelten -, ráadásul ezen számítás során a meglévő gyerekeket is figyelembe veszik.
Nézzük meg ezt egy példán keresztül: tegyük fel, hogy egy meglévő gyermek mellé vállaltunk még kettőt és felveszünk 50 millió forint CSOK Pluszt, de a 8 éves határidő lejáratáig csak egy gyermekünk születik. Ebben az esetben az egy meglévő és egy vállalt gyermekre járó maximum 30 millió forint kölcsönösszegre jogosan kaptunk kamattámogatást, vagyis visszafizetni „csak” a jogtalanul igénybe vett 20 millió forintra járó – a teljes 50 millió forint és a jogos 30 millió forint különbözete – támogatást kellene visszafizetni.
Fontos, hogy a meglévő gyermekek a határidő lejáratakor csak akkor számítanak, ha a született legalább egy vállalt baba a határidő végéig. Ha nem születik egyetlen baba sem, akkor a meglévő gyerekek számától függetlenül a teljes kölcsönösszegre jutó kamattámogatást vissza kell fizetni büntetéssel növelten. Ez érthető, hiszen az egész CSOK Plusz alapja a gyerekvállalás, ha nem érkezik új baba, akkor nem teljesül a támogatott kölcsön egyik alappillére.
A CSOK+ mindettől függetlenül egy nagyon komoly segítséget tud jelenti a családok lakásvásárlásánál, építkezésénél. Érdemes a Bankmonitor kalkulátorát használnod, amely megmutatja, hogy egy piaci kölcsönnel szemben mekkora előnyt jelenthet a konstrukció. Fordulj szakértőnkhöz, akivel meg tudod beszélni a támogatáshoz kapcsolódó előírásokat, elvárásokat. Szakértőnk abban is tud segíteni, hogy milyen esetben kérheti vissza az állam a támogatást és annak mekkora lehet az összege.