A Raiffeisen mérlegfőösszeg alapján a hatodik legnagyobb bank Magyarországon, és rendkívül népszerű a lakossági és a vállalati ügyfelek körében egyaránt. A Bankmonitor szakértői arra voltak kíváncsiak, hogy mire számíthat az, aki most venne fel itt szabad célú, ingatanfedezet nélkül igényelhető személyi kölcsönt.
Kisebb kiadásokra és nagyobb beruházásokra egyaránt adnak hitelt
A Raiffeisen Banknál az ingatlanfedezet nélkül igényelhető személyi kölcsönök összege 0,3 és 10 millió Ft között lehet, míg a futamidő 36 és 84 hónap között változhat. Ez azt jelenti, hogy egy kisebb, ám váratlan kiadás megfinanszírozására – például a munkába járós autó azonnali megjavítása – vagy egy kifejezetten nagy beruházásra, például egy lakáskorszerűsítés anyagi hátterének biztosítására egyaránt jó megoldás lehet.
Hirdetés
Hirdetés
Szabad célra és hitelkiváltásra igényelhető személyi kölcsön
A banknál a szabad felhasználású konstrukció a legnépszerűbb, amikor a kapott pénzt az adós bármire költheti, és arról utólag a pénzintézet részére nem szükséges igazolást benyújtania.
Kifejezetten egy másik banknál meglévő hitel kiváltására is igényelhető személyi kölcsön. Azért célszerű nem szabad felhasználású hitelből lecserélni egy meglévő hitelt, mert amennyiben hitelkiváltás a cél, akkor a bank a régi kölcsön törlesztőjével már nem kalkulál a JTM ellenőrzésekor. A JTM – jövedelemarányos törlesztőrészlet mutató – szerint ugyanis a nettó igazolt jövedelem legfeljebb 50, illetve 60 százaléka fordítható hiteltörlesztésre attól függően, hogy a kereset kevesebb 600 000 forintnál, vagy eléri azt.
Amennyiben nem hitelkiváltás a cél, akkor a bankok az új és a meglévő hitelek törlesztőit egyaránt figyelembe veszik ilyenkor, sőt egy meglévő hitelkeret 5%-ával is hiteltörlesztőként számolnak, mégpedig akkor is, ha abból egyébként egyetlen forintot sem használtunk fel.
Hogyan kaphatnak hitelt a fiatalok és az idősek?
A Raiffeisen Bank 18 éves kortól hitelez, amennyiben azonban az igénylő nem töltötte be a 21. életévét, vagy betöltötte, ám még nincs 25 éves, a jövedelme pedig nem a Raiffeisen Bankhoz érkezik, akkor adóstársat is be kell vonni a szerződésbe. 25 éves kor fölött ugyanakkor már nincs ilyen megkötés. Akkor is szükség lehet adóstársra, ha az igénylő a hitel lejárata előtt betöltené a 71. életévét.
Milyen jövedelmeket fogad el a Raiffeisen Bank?
A személyi kölcsönök esetében mindig fontos kérdés, hogy milyen típusú jövedelmeket fogad el az adott bank, ezen is múlhat ugyanis az igénylés sikere.
Készpénzes jövedelem: a Raiffeisen Bank elfogadja a készpénzes jövedelmet, ám ebben az esetben a NAV jövedelemigazoláson szereplő összeget veszik majd alapul.
Külföldi jövedelem: itt elvárás, hogy határozatlan idejű legyen a munkaviszony, legalább 6 hónapja az adott munkahelyen dolgozzon az igénylő, valamint természetesen ne álljon próba- vagy felmondási idő alatt. A Raiffeisen Bank a cikk írásakor kizárólag az osztrák és szlovákiai jövedelmeket fogadja el, ezért, ha valaki más országban dolgozik, annak célszerű a Bankmonitor szakértőinek segítségét kérni, akik megkeresik számára a szóba jöhető lehetőségeket.
Nyugdíj: az öregségi nyugdíj kifejezetten jól hitelezhető jövedelemnek számít a bankoknál, hiszen kiszámítható bevételt jelent. Itt az igénylőre vonatkozó felső korhatárárra kell odafigyelni: a Raiffeisen Bank esetében például az adós nem töltheti be a 71. életévét a futamidő alatt. Persze egy adóstárs bevonása ebben az esetben is segíthet.
Ingatlan bérbérbeadásból, osztalékból, vállalkozásból származó jövedelem: az ilyen típusú jövedelmek elfogadhatósága meglehetősen összetett kérdés, számos apróságon múlhat az igénylés sikere. Ezért érdemes vagy több banknál is tájékozódni, vagy megkeresni a Bankmonitor szakértőit, akik megkeresik a szóba jöhető megoldásokat.
Családi pótlék, GYES, GYED: az ilyen típusú jövedelmeket vagy egyáltalán nem fogadják el a bankok, vagy csak úgynevezett kiegészítő jövedelemként számolnak velük. Ez utóbbi azt jelenti, hogy kizárólag akkor veszik figyelembe, ha rendelkezik az igénylő megfelelő összegű (ez rendszerint az aktuális minimálbér) úgynevezett elsődleges jövedelemmel.