A választások követően benyújtott és az Országgyűlés által másnap már el is fogadott, Semjén Zsolt által jegyzett salátatörvény látszólag komoly könnyítéseket tartalmaz az otthonteremtési támogatásokra vonatkozóan. A részleteket még majd egy kormányrendelet részletezi. A Bankmonitor szakértői szerint a dolog nem feltétlenül jelent majd komoly változást, ugyanis a jogszabályok eddig is tartalmaztak olyan méltányolható helyzeteket, amikor a kormányhivatal dönthetett úgy, eltekint a büntetés megfizetésétől. Inkább arról lehet szó, hogy az eddig nem teljesen egységes szabályozást közös nevezőre kívánják hozni, valamint egységesíteni, pontosítani a méltányossági szempontokat.
Az Országgyűlés által elfogadott törvénymódosítás szerint
„a fővárosi és vármegyei kormányhivatal a Kormány rendeletében meghatározott méltányossági eljárás keretében a jogszabályban meghatározott családi otthonteremtési kedvezmény, otthonteremtési kamattámogatás, adó-visszatérítési támogatás, családok otthonteremtési kamattámogatása, gyermekvállalási támogatás, babaváró kölcsön kamattámogatása, valamint a felszámított kamatok tekintetében az államot megillető követelésről részben vagy egészben lemondhat.”
Ugyanakkor a Bankmonitor szakértői szerint egyelőre nem világos, hogy miért is van szükség erre a törvénymódosításra, ugyanis a gyermekvállaláshoz kötött támogatások esetében a jogszabályok jelenleg is biztosítanak lehetőséget a büntetés méltányosságból történő csökkentésére, elengedésére. Az időzítés azonban érthető, hiszen a 2019 júniusában induló Babaváró hitelek esetében most jár le a gyerekvállalásra rendelkezésre álló 5 éves határidő, az MNB adatai szerint pedig a házaspárok 20-30 százalékánál még nem született gyerek.
Hirdetés
Hirdetés
Mikor számíthatnak méltányosságra az igénylők?
A CSOK (családok otthonteremtési kedvezménye) rendelet alapján a kormányhivatal dönthet a támogatás visszafizetésének halasztott teljesítéséről, mérsékléséről vagy akár elengedéséről is. A rendelet még nevesít is olyan eseteket, amikor különösen indokolt lehet a méltányosság: például, ha az egyik házastárs időközben megváltozott munkaképességű lett, a magzat a várandósság alatt elhalt, vagy ha a már megszületett gyerek tartósan beteg, esetleg fogyatékos.
A Babaváró esetében is számos méltányolható esetet tartalmaz a rendelet: például a hitel felvételét követően az egyik házastárs megváltozott munkaképességű lett, vagy az orvosi segítség ellenére sem teljesült a várandósság, esetleg a gyermekvállalás orvosilag ellenjavallt.
Komoly büntetésekről lehet szó
A vállalt gyerekre igényelt CSOK-nál, amennyiben a rendelkezésre álló határidőig nem születnek meg a gyerekek, akkor a támogatás nem teljesült gyerekek után járó részét 120 napon belül egy összegben, mégpedig a Ptk. szerinti, de 5%-ot meg nem haladó mértékű késedelmi kamattal növelten kell visszafizetni. Hasonló a helyzet a falusi CSOK esetében is, amelyet építésre és ingatlanvásárlásra lehet igényelni az úgynevezett preferált kistelepüléseken.
A CSOK támogatás, valamint a falusi CSOK mellé igényelt CSOK hitel (ez 2024-től kizárólag a falusi CSOK mellé igényelhető) és az év elejétől igényelhető CSOK Plusz lakáshitel esetében a fennálló tartozást és a kapott kamattámogatást kell késedelmi kamattal növelten visszafizetni.
A Babaváró hitelnél is komoly büntetésre számíthat a pár akkor, ha megszegi a jogosultsági feltételeket, vagy 5 éven belül nem születik meg az első baba. Az utóbbi esetben az addig igénybe vett kamattámogatást kell 120 napon belül rendezni, valamint a hitelt a továbbiakban piaci kamatozással tovább fizetni. (Az egy összegű visszafizetésre kérhető részletfizetés, ebben az esetben 24 részletben kell rendezni a tartozást.) A visszafizetendő kamattámogatás mértéke az 5 éves futamidejű állampapírok igényléskori aukciós hozamától függ. Ez alapján azoknak, akik például 2019. közepén vették fel a Babavárót, idén nyáron 1,5-2 millió forintot kell visszafizetniük, amennyiben nem születik meg a baba.
CSOK-kal történő lakásvásárlás esetén nem kell visszterhes vagyontáruházási illetéket fizetni, ami alapesetben az ingatan értékének 4 százaléka. Amennyiben azonban a gyermekvállalás az arra vonatkozó határidő lejártáig nem teljesült, vagy az igénylő a CSOK-ot a gyermekvállalás teljesítése nélkül, a határidő lejárta előtt bármely okból visszafizette, a NAV az adásvételi szerződés aláírásának időpontjában fennálló forgalmi érték és az akkor hatályos illetékmérték alapján a visszterhes vagyonátruházási illetéket kiszabja, amint erről tudomást szerzett. Ez alól csak az jelent mentességet, ha a gyermekvállalás a CSOK-ban részesülő egészségi állapota miatt hiúsult meg.