A Babaváró hitelnél kardinális kérdés a feleség életkora, hiszen általános szabály, hogy a feleség nem töltheti be igényléskor a 30. életévét. Ám ha már úton van a baba, akkor idén még 40 év a felső korhatár. De akkor még nem beszéltünk arról, hogy a bankok minden esetben meghatároznak egy alsó korhatárt, ami alatt nem hiteleznek, vagy ha igen, adóstársat kell bevonni a szerződésbe. Kevés szó esik arról is, hogy bár a Babaváró rendelet nem foglalkozik a férj életkorával, a bankok annál inkább, így akár ezen is múlhat az igénylés sikere. Tisztába tesszük a dolgokat.
Hirdetés
Hirdetés
Hány éves lehet a feleség?
A bankok maguk is meghatároznak egy minimum életkort, ami felett hiteleznek csak. Az alsó korhatár sok esetben 18 év, de olyan pénzintézet is van, ahol 20, 21 vagy éppen 23 év a minimum, mégpedig a férjnél és a feleségnél egyaránt. Vagyis egyáltalán nem biztos, hogy egy pár, ahol a feleség 30 évesnél fiatalabb, végül meg is kapja a Babavárót. Mi ilyenkor a megoldás? Vagy be kell gyűjteni az egyes bankoktól a minimálisan elvárt életkort, vagy keresni kell egy hitelszakértőt, aki megkeresi az igénylők számára a legjobb ajánlatot kínáló pénzintézetet.
A férj életkora is számít!
Tegyük fel, hogy a pár mindkét tagja betöltötte a 23. életévét, a feleség pedig még nincs 30 éves. Ebben az esetben is érhet még meglepetés, ugyanis a bankok a férj maximális életkorát is meghatározzák. Bonyolítja a dolgot, hogy ez sem egységes, valahol lejáratkor nem lehet 70 évesnél idősebb a férj, míg máshol 75 év a plafon. Mivel a Babaváró maximális futamideje 20 év, ez azt jelenti, hogy igényléskor a férj nem lehet 50, illetve 55 éves.
Ha a férj idős, akkor lehet persze „csalni” azzal, hogy a futamidőt lerövidíti a pár, ennek azonban korlátot szab, hogy a hatályos rendelet szerint a havi törlesztő nem haladhatja meg az 51 ezer forintot. Emiatt ha maximális összeget, vagyis 11 millió forintot igényelnétek, akkor a 20 éves futamidőt nem is tudjátok csökkenteni, de például 10 millió forintos hitelösszegnél 18 év, 8 millió forintnál pedig akár 14 év is választható. Persze az negatívum, hogy ebben az esetben nem tudjátok teljes mértékben kihasználni a lehetőséget, de legalább nem is veszik el számotokra teljesen.
Mire számíthatnak a 30-40 éves párok?
És mi a helyzet azokkal a párokkal, ahol a feleség elmúlt 30, ám még nem töltötte be a 41. életévél? Ők 2024-ben még igényelhetik a Babaváró hitelt, ám kizárólag akkor, ha igényléskor már úton van a baba, pontosabban ha a magzat betöltötte a 12 hetes kort. A terhességet természetesen igazolni szükséges a bank felé. Persze a férj életkorán is múlhat a siker, hiszen ahogy már írtuk, ő a futamidő végén nem töltheti be a 70-75. életévét.
Pénzügyileg előnyös várandósan igényelni a Babavárót
Maga az, hogy a feleség várandós igényléskor, egyáltalán nem probléma, sőt, inkább előny. Legalábbis pénzügyileg mindenképp. Hiszen ebben az esetben a hitel törlesztését azonnal fel lehet függeszteni 3 évre, a hitel pedig a futamidő végéig kamatmentes marad, amennyiben a Babaváró jogosultsági feltételeit nem szegitek meg ezen idő alatt. (Például elváltok, a gyereket más neveli tovább, vagy esetleg az egész család külföldre költözik, és megszűnik a magyarországi lakcímetek is.)
Ugyanakkor van egy lehetséges hátránya is annak, ha a feleség már várandós igényléskor. A várandós feleség jövedelmét a bankok eltérően veszik figyelembe ugyanis, és jellemzően óvatosabban járnak el, hiszen a kismama várható keresetét nem lehet teljes értékűnek tekinteni. Például gyakori, hogy a feleség jövedelmét a GYED maximumával számolják, még akkor is, ha a szülésig még úgy tervezi a kismama, hogy dolgozik és bőven ennél jóval többet fog hazavinni.