A lakásvásárlás előtt állók gyakran szembesülnek azzal a dilemmával, hogy érdemes-e most belevágni az ingatlanvásárlásba, vagy érdemes-e várni kedvezőbb feltételekre. Ebben a cikkben megvizsgáljuk a jelenlegi piaci helyzetet és annak várható alakulását, hogy segítsünk tisztábban látni a lehetőségeket.
Merre mozdulhatnak a lakáshitel-kamatok?
A lakáshitelek kamatlábának meghatározásában legnagyobb szerepe a BIRS-nek (Budapesti Kamatswap Ügyleteknek) van. Ez egy referenciakamatláb, amelyet a magyar pénzpiacok határoznak meg és megmutatja, hogy a bankok milyen kamatszinten hajlandóak egymásnak hitelt nyújtani kamatcsere-ügyleteken keresztül. A BIRS-t különböző futamidőkre (2–20 év) számolja ki az MNB a kamatjegyző bankok segítségével.
Ha például 10 éves fix kamatozású lakáshitelt tervezünk felvenni, akkor a 10 éves BIRS lesz az irányadó számunkra, amelyre a bank még ráteszi a saját felárát, ami a hitel kockázatosságát és a bank nyereségét tükrözi.
A kamatplafon kivezetése óta a 10 éves BIRS közel 0,4%-kal csökkent, ugyanakkor a tavaly év végi, idén év eleji szint fölött vannak még mindig 0,1-0,2 százalékponttal. Az önkéntes kamatplafon kivezetését követően a magasabb BIRS érték miatt kezdtek emelkedni a lakáscélú jelzáloghitelek kamata, amelyet szerencsére a BIRS csökkenése megállított.
Most egyfajta kivárás jellemzi a hitelpiacot, ugyanakkor a Bankmonitor szakértőinek véleménye szerint hosszú távon még mindig nagyobb esély van a kamatemelésre. Elég csak a múlt adataira vetni egy pillantást: a Bankmonitor számításai szerint az átlagos kamatmarzs a 2016–2019 közötti időszakban 3,43% volt, míg a jelenlegi piaci környezetben a bankok nem rendelkeznek hasonló haszonréssel, ritka az 1% fölötti marzs.
A szakértők várakozásai szerint ugyanakkor erre a kamatemelkedésre az alacsonyabb jövedelemmel rendelkezőknek kell számítania. Várhatóan ebben a szegmensben léphetnek a bankok az elkövetkező hónapokban.
Hirdetés
Hirdetés
Folytatódhat az ingatlanárak emelkedése?
A DunaHouse országos lakásárindexe 2023 második negyedévében 271 ponton állt, míg most 292 ponton, ami 8%-os drágulást jelent. Ami a béreket illeti, az előző év decemberétől stabilan 10% körüli reálbéremelkedés figyelhető meg a gazdaságban, ez erősödő keresletként is lecsapódik az ingatlanpiacon. Ez látszik a Duna House barométerének tranzakciószámaiból is, amelyek 2024-ben havi szinten meghaladták a 2023 azonos havi tranzakciós mennyiségeit.
Az ingatlanvásárlási támogatások, a reálbérnövekedés és az agglomerációs folyamatok hatására a kereslet továbbra is jelen lesz a piacon. Az építési engedélyek száma azonban még mindig elmarad az eddig megszokottaktól, ami azt jelenti, hogy az áremelkedést előidéző folyamatok továbbra is fennmaradnak.
Lakáshitel kalkulátor
Ha ingatlanvásárlást tervezel, és a finanszírozás egy részét hitelből kívánod fedezni, javasoljuk, hogy látogass el a Bankmonitor kalkulátorára, ahol megtalálhatod a számodra legkedvezőbb konstrukciót.