A jegybanki alapkamatot a Magyar Nemzeti Bank (MNB) 25 bázisponttal csökkentette. Ezzel az irányadó kamatszint 2024.09.25-től 6,50% hazánkban. De vajon magas ez a kamatszint a környező országok alapkamatához képest? És mi a helyzet az állampapír hozamokkal hitelkamatokkal?
Az MNB szeptember 24-én a jegybanki alapkamat 25 bázispontos csökkenéséről döntött, az irányadó kamatszint 6,50% mérséklődött. A jegybank a kamatfolyosó két szélét ennek megfelelően szintén 0,25 százalékponttal mérsékelte. A kamatfolyosó alját jelentő O/N jegybanki betéti kamat 5,50%, míg a tetejét jelképező O/N (egynapos lejáratú) fedezett hitel kamata 7,50% lett.
Jelenleg már nincs olyan lakáshitel hazánkban, amelynek költsége kedvezőbb lenne az alapkamatnál. A Bankmonitor kalkulátora alapján a legolcsóbb lakáshitel – 40 millió Ft kölcsönösszeg, 20 éves futamidő és 1 millió Ft jövedelem mellett – THM értéke 6,53%.
Ugyanakkor az alapkamat csökkenés ellenére sem várható, hogy a bankok olcsóbban adjanak egy jelzáloghitelt. Az alapkamat ugyanis a rövid futamidejű hozamokra irányadó, márpedig a lakáshitelek banki forrásköltségét inkább a hosszabb futamidejű hozamok határozzák meg. Márpedig jelenleg a 10 éves futamidejű bankközi és állampapír hozamok értéke 6% körül mozog. Ha ezzel összevetjük a 6,53%-tól induló lakáshitel THM értékét, akkor látható, hogy a banki marzs nem túl jelentős.
Érdekesség, hogy a jegybanki alapkamat idén év elején még 10,75%-os szinten volt, ehhez képest jelenleg már 4,25 százalékpontos csökkenést láthatunk. Ezzel szemben a banki forrásköltségeket leíró hozamok gyakorlatilag változatlan szinten maradtak. Így az alapkamatcsökkenés ellenére sincs érdemi tér a hitelkamatok mérséklésére.
Hirdetés
Hirdetés
Az alapkamat nálunk a legmagasabb, de a hitelköltségek kedvezőek
A hazai kamatkörnyezetet érdemes a környező országok hozamaival, kamataival is összevetni. A vizsgálat során a Bankmonitor szakértői a magyar, a román, a szlovák, a cseh és a lengyel kamatszinteket hasonlították össze.
Az alapkamat tekintetében hazánkban és Romániában láthatjuk a legmagasabb 6,50%-os értéket. Lengyelországban 5,75%, Csehországban 4,50%, míg Szlovákiában 3,50% az irányadó kamatszint. (Szlovákiában euró van, így ott az irányadó kamatszint az eurózónának megfelelő.)
- Csehországban 4,50% az alapkamat, a 10 éves állampapír hozam 3,74%, míg a lakáshitelek THM értéke 5,53%
- Lengyelországban 5,75% az alapkamat, a 10 éves állampapír hozam 5,37%, míg a lakáshitel THM értéke 7,49%
- Magyarországon az alapkamat 6,50%, a 10 éves állampapír hozam 6,32%, míg a lakáshitelek THM értéke 6,82%
- Romániában az alapkamat 6,50%, a 10 éves állampapír hozama 6,66%, míg a lakáshitelek THM értéke 7,54%
- Szlovákiában az alapkamat 3.65%, a 10 éves állampaípr hozam 3,22%, míg a lakáshitelek THM értéke 5,20%
Ha a 10 éves állampapírhozamokat hasonlítjuk össze, akkor a helyzet kicsit módosul. A szlovák hozam a legkedvezőbb a maga 3,22%-os értékével. A cseh állampapír hozam 3,74%, lengyel pedig 5,37%. A magyar állampapírhozam kedvezőbb a maga 6,32%-os értékével, mint a román. Ott ugyanis az állampapírhozam nagysága 6,66%. Az látható, hogy a különleges gazdasági környezet hatására szinte mindenhol alacsonyabb a 10 éves futamidejű hozam, mint az alapkamat. (Ez utóbbi ugye egy rövid futamidejű, két hetes hozamszintet takar.) Egyedül Románia lóg ki a sorból ebből a szempontból, ott ugyanis a 10 éves hozam magasabb. Az állampíprhozamok a tradingeconomics.com oldaláról származnak.
És most érkezik a meglepetés: Magyarországon a lakáscélú jelzáloghitelek 6,82%-os THM értéke ugyanis kedvezőbb a román és a lengyel értéknél is. A szlovák 5,20%-os és a cseh 5,53%-os THM érték kedvezőbb a magyar adatnál, de a különbség érdemben kisebb (1,3-1,6 százalékpont), mint amekkora eltérést az alapkamatoknál láthatunk. Itt ki kell hangsúlyozni, hogy nem teljes piaci átlagokat néztek meg a Bankmonitor szakértői. A magyar THM érték a Bankmonitor kalkulátora alapján elérhető ajánlatok THM értékének átlaga (20 millió Ft kölcsönösszeg, 20 éves futamidő, 10 évig fix kamat és 1 millió Ft nettó jövedelem mellett.)
A többi ország esetében egyes külföldi bankok honlapja, kalkulátorai alapján határozták meg a THM értékét. A kölcsönösszeg jellemzően 20 millió Ft-nak megfelelő volt, ugyanakkorr egyes országokban a kamatfixálási idő rövidebb (Lengyelországban 5 év, míg Romániában és Csehországban 3 évig fix kamatok mellett határozták meg a THM értékét.) Arról nincs információ, hogy ezen ajánlatok mennyire kedvezőek az adott országon belül.
Mennyire reális az 5%-os önkéntes THM plafon?
Ha a hiteleken elérhető banki marzs-t (profitrátát) az alapján határozzuk meg, hogy mennyivel haladja meg a THM értéke az adott országban az adott kamatfixálási időben megfelelő futamidejű állampapír hozamokat, akkor elég érdekes képet láthatunk. A magyar profitráta valahol fél százalék körül mozog. Ezt a román nyereségráta követi 1,36%-kal. A többi országban a marzs meghaladja a 2 százalékot.
Vagyis jelenleg a nyereségrátákat összehasonlítva igen kedvező a magyar hitelkamatszint. Az NGM által bejelentett 5%-os THM plafon pedig további érdemi, 1,5 százalékpontos THM csökkenést jelentene. Ezt a banki forrásköltségek (állampapírhozamok, bankközi hozamok) mérséklődése nélkül nem tudnák a bankok teljesíteni.