Ebben a cikkben bemutatunk néhány gondolatot, amelyek segítenek abban, hogy a gyermekeinknek szánt megtakarítás hosszú távon képes legyen gyarapodni az infláció kivédése mellett.
Az elmúlt néhány évben jelentős változások történtek a magyar gazdaságban, amelyek közül az infláció vált az egyik leginkább érezhetővé. Azok a szülők, akik gyermekük jövőjére szeretnének takarékoskodni, nagy kihívásokkal néznek szembe, hiszen az infláció nemcsak a megtakarítások értékét csökkenti, de a várható költségek is együtt emelkednek vele.
Miért fontos jól méretezni a befektetési stratégiát gyermekcélú megtakarítások esetében?
A gyermekcélú megtakarítások jellemzően hosszú távú célok elérésére szolgálnak: ilyen például a felsőoktatás finanszírozása, lakásvásárlás elősegítése. Az infláció ezt a folyamatot nem segíti, mivel annak hatására a pénz értéke folyamatosan csökken, vagyis az a megtakarítás, ami ma elegendőnek tűnik, a jövőben várhatóan nem fogja fedezni a kalkulált költségvetést.
Ennek elkerülésére célszerű olyan stratégiát alkalmazni, amely nemcsak megőrzi, de lehetőség szerint növeli is a megtakarítások értékét.
Vegyük át azokat a lehetőségeket, amelyek segítségünkre lehetnek abban, hogy komoly pénzügyi előnyt tudjuk teremteni gyermekeink számára.
Hirdetés
Hirdetés
1. Hosszú távú megtakarítási szokások kialakítása
A fokozatos tőkeépítés első érdemi lépése, hogy a szülők folyamatosan/rendszeresen takarékoskodnak gyermekük számára. A havi rendszerességű megtakarítások, amelyek kis összeggel kezdődnek, jelentős tőkét képesek felhalmozni az idő múlásával, különösen, ha ezek a megtakarítások jól befektetett formában, a kamatos kamat erejével gyűlnek lépésről lépésre.
Az alábbi egyszerű kalkulátorral könnyen kiszámítható, hogy a tudatosan elkülönített megtakarítási összegek optimális befektetésével milyen látványos végösszeg érhető el gyermekeink támogatására: Megtakarítás gyerekeknek
„Hány lépéssel járhatok az infláció előtt?”
A rendszeresség és a tervezés segít abban, hogy az infláció hatásai kiegyenlítődjenek, hiszen a szülők a gazdasági változásokhoz igazodva rugalmasan növelhetik a megtakarítások összegét, ami hosszú távon segít mérsékelni az infláció okozta károk egy jelentős részét. Minden évben célszerű megvizsgálni az adott időszak változásait, és előrevetíteni a gyermek későbbi céljaira.
2. Színesebb befektetési portfólió kialakítása
A hosszú távú gyarapodás egyik alapvetése a megfelelően diverzifikált portfólió kialakítása. Ez annyit jelent, hogy a megtakarításokat többféle eszközbe célszerű befektetni, ezzel csökkentve a kockázatokat és növelve a hozamlehetőségeket.
• Részvények:
Bár a részvényhozamok rövid távon ingadozóak lehetnek, hosszú távon jellemzően képesek meghaladni az adott évi inflációt, a látványosabb nyereséget pedig alapvetően a részvények piacától várhatjuk el. A magyar, illetve nemzetközi piacokon történő részvénybefektetés olyan megoldás a gyermekcélú megtakarítások tekintetében, amely megfelelő hozamot biztosíthat az infláció kivédésére, különösen, ha a gyermek megtakarításai hosszú távú célokat (10-15 év) ölelnek fel.
• Inflációkövető kötvények:
A magyar államkötvények között felbukkannak inflációval azonos kamatbázisú lehetőségek is, amelyek garantálják, hogy a befektetett tőke vásárlóereje nem csökken. Ezek jó alternatívaként szolgálnak azok számára, akik kevésbé szeretnének kimerészkedni a részvénypiacra a gyermekcélú megtakarítások tekintetében, azonban ezek a kötvények jellemzően nem a teljes futamidőre szólnak, ezáltal szűkülhet a megoldási lehetőségek spektruma.
3. Állami támogatású megtakarítási programok
Hazánkban több olyan állami támogatású megtakarítási program létezik, amely kifejezetten a gyermek jövőjének biztosítását célozza meg. Ezek gyakran inflációkövető elemeket is tartalmaznak, vagyis a befizetett pénz értéke részben vagy egészben, de védve lehet az infláció hatásától.
• Babakötvény:
A Babakötvény egy államilag garantált befektetés, amely kifejezetten gyermekek számára készült. A Babakötvény éves kamata az infláció mértékéhez igazodik, így hosszú távon képes ellensúlyozni az infláció hatásait. Az állami támogatás révén további hozamra tehetünk szert, ami jelentős előnyt jelent a hagyományos megtakarítási formákkal szemben. Start-számlával kombinálva lehetőség nyílik arra, hogy a szülők, nagyszülők vagy más hozzátartozók rendszeresen támogassák a gyermek későbbi jövőjét.
4. Nyitott szemmel a gazdasági változásokra
A gazdaság folyamatosan változik, az infláció mértéke is ingadozhat. A legfontosabb dolog, amit a szülők tehetnek, hogy figyelemmel kísérik az aktuális trendeket, és időről időre felülvizsgáltatják a megtakarításaikat az adott szakemberükkel.
Összegzés
Az infláció minden megtakarítót érint, viszont azok számára, akik gyermekük jövőjét kívánják támogatni, különösen fontos a megfelelő stratégia kialakítása. A jól diverzifikált befektetések, az állami támogatású programok, a rendszeres megtakarítási szokások és a gazdasági helyzet folyamatos nyomon követése mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a gyermekek számára felhalmozott megtakarítások értéke hosszú távon megőrizhetővé váljon. Az infláció elleni védekezést a tudatos tervezés és a rendelkezésre álló eszközök megfelelő kihasználása teszi lehetővé, ezáltal garantálva, hogy gyermekeink biztonságos anyagi alapokkal indulhassanak neki a nagyvilágnak.