Megvan a magyarok terve a nyugdíjkiegészítésre, de az nem fog működni!

Megvan a magyarok terve a nyugdíjkiegészítésre, de az nem fog működni!
Hirdetés
Hirdetés

Cikk2024-11-08
 

A magyarok nyugdíjjal kapcsolatos elképzelései tündérmesébe illőek, sokan rémálomnak látják majd az ébredést. Ne kergess ábrándokat, takaríts meg nyugdíjas korodra!

Az OTP Bank nemrég megjelent Öngondoskodási kutatása rávilágít a 18-70 éves korosztályba tartozó, bankkapcsolattal rendelkező lakosság megtakarítási szokásaira és ezzel kapcsolatos véleményeire. Még mindig paradox módon gondolkodnak az emberek: a problémát már látják, de reális megoldás még nem találtak.

Mit gondolunk az állami nyugdíjról?

A felmérés szerint tízből 8 magyar (82%) arra számít, hogy nem lesz elegendő nyugdíja a tisztességes megélhetéshez. Vagyis 2024-ben csak a megkérdezettek 18%-a véli, hogy elegendő lesz majd a nyugdíja, ami számottevő visszaesés az előző évi 25%-hoz képest.

Ha ugyanezt generációk szerinti lebontásban nézzük akkor a Z generációtól (1997-2012) egészen az X generációig (1965-1980) 16-17% gondolja elegendőnek a jövőbeli állami nyugdíját, de a Boomer generáció (1946-1964) ennél optimistább és 25%-uk gondolja úgy, hogy elegendő lesz az állami nyugdíja a tisztességes megélhetéshez.

Hirdetés

Hirdetés

Ki a felelős a tisztességes nyugdíjért?

A kutatás keretében megkérdezték, hogy a válaszadók kit vélnek elsődleges felelősnek a tisztességes nyugdíj biztosítása esetében, amire a megkérdezettek 80%-a az államot jelölte, 12%-a az egyént és mindössze 8%-a munkáltatót.

A generációk kissé más véleménnyel vannak erről a kérdésről:

  • Z generáció 75%-a (1997-2012)
  • Y generáció 78%-a (1981-1996)
  • X generáció 79%-a (1965-1980)
  • Boomer generáció 86%-a (1946-1964)

gondolja az államot az elsődleges felelősnek a tisztességes nyugdíj biztosításában.

Látjuk a problémát, de mégsem teszünk ellene

Az állami nyugdíj alacsony összegével kapcsolatos problémát érzékeli a lakosság, de aktív nyugdíjcélú megtakarításból mindössze 1,12 millió van. Ha ezt az értéket rávetítjük a foglalkoztatottak számára, akkor 23%-ot kapunk, vagyis a dolgozó népesség 23%-a rendelkezik nyugdíjcélú megtakarítással, miközben túlnyomó többségük szerint nem lesz elég az állami nyugdíj. A nyugdíj-paradoxon továbbra is áll.

Az előbb felvázolt helyzetet hívják nyugdíj-paradoxonnak.

Munkával akarjuk pótolni a hiányzó összeget, de ebből valószínűleg nem lesz semmi

Minden második magyar (46%) a nyugdíjas évek alatti a munkavégzést látja megoldásnak az alacsony nyugdíjakra. Csak 38%-uk tervezi megtakarításaiból finanszírozni a különbséget. A 8 általánost végzettek esetében ez csak 25% és a felsőfokú végzettséggel rendelkezők esetében 57%.

A megkérdezettek 19%-a nem tervezi más jövedelemforrásból kiegészíteni az állami nyugdíját.

A magyarok ötöde nem terve kiegészítést az állami nyugdíja mellé

A legnagyobb önbecsapásnak a nyugdíj melletti munkavállalásból tervezett kiegészítés tűnik. Az OECD 2018-as adatai alapján a nyugdíjasok jövedelmének mindössze 8%-a származik munkajövedelemből. A Visegrádi Országok Magyarország nélkül számolt átlaga 24%. A KSH friss adatai szerint a nyugdíjas népesség mindössze 6,5%-a vállal munkát. Habár itt megfigyelhető egy növekedő trend, de a 6,5% és a 46% között hatalmas a különbség és nem valószínű, hogy ilyen mértéket ölt a nyugdíjasok foglalkoztatása.

Te ne csapd be magad, tegyél félre időben!

Számottevő megtakarítások összegyűjtése annál egyszerűbb, minél korábban kezdjük a megtakarítást. Legjobb lett volna 10-20 évvel ezelőtt kezdeni, de a következő legjobb időpont mindig a jelen pillanat. Minél korábban kezdjük, annál inkább dolgozik nekünk a kamatos kamat, amelyet a közhiedelem szerint maga Albert Einstein is elismert a világ nyolcadik csodájaként.

A Bankmonitor számos nyugdíjcélú megtakarítást kínál, amelyekkel igénybe vehető a 20%-os adóvisszatérítés. A kalkulátorunkkal ki tudod számolni, adott összegű havi megtakarítás mellett mennyivel tudod kiegészíteni az állami nyugdíjadat.

Mennyi pénzed lesz mire nyugdíjba mész?
Ft
Bankmonitor
Hirdetés
Hirdetés