A Diszkont Kincstárjegy egyik a hazánkban elérhető állampapírok közül. Nem a legnépszerűbb, nem is a legelterjedtebb típus. Mégis nagyon fontos lehet a papír hozama számodra. Ez még akkor is igaz lehet, ha nincs is ilyen befektetésed.
A legtöbb magyarnak az inflációkövető prémium állampapír, a bónusz állampapír, vagy a Magyar Állampapír Plusz jut eszébe, amikor a hazai állampapírpiacra gondol. Ez nem is csoda, hiszen a lakossági állampapírok igen népszerűvé váltak az utóbbi időben. Van azonban egy másik alternatíva, a Diszkont Kincstárjegy, amit nem szabad kifelejteni a felsorolásból.
Mi az a Diszkont Kincstárjegy?
A Diszkont Kincstárjegy (DKJ) egyike a hazai állampaíroknak, a futamideje 3, 6 és 12 hónapos lehet. A papír egyik legfontosabb tulajdonsága, hogy nem fizet kamatot. A befektetés nyeresége abból ered, hogy névérték alatti áron vásárolhatod meg és lejáratkor a névértéket fizeti vissza számodra. Ebből ered a papír neve is, ugyanis a csökkentett árat szokás diszkont árnak hívni. Az állam alapvetően arra vállal garanciát a papír esetében, hogy lejáratkor kifizeti számodra a névértéket.
Ha például egy 12 hónapos futamidejű papírt kibocsátáskor 90%-os árfolyamon vásárolsz meg és lejáratkor a névértéket kapod meg, akkor a nyereséged nagyságrendileg 11,11% lenne. Ha 100 ezer Ft névétékű papírról beszélünk, akkor azért 90 ezer Ft-ot kellett kifizetned, a nyereséged pedig 10 ezer Ft-ra rúgott az év elteltével.
A teljes államadósság mintegy 4,5%-át tette ki a Diszkont Kincstárjegy 2024. szeptember 30-án.
Hirdetés
Hirdetés
Ha bónusz állampapírod van, akkor lényeges számodra a DKJ hozama
Felmerülhet benned a kérdés, hogy miért érdekelne téged a Diszkont Kincstárjegy hozama, amikor te lakossági állampapírokba szoktál befektetni. Igen ám, de van egy a lakossági állampapírok között, amelyiknél a DKJ hozama nagyon is lényeges.
A bónusz állampapír (BMÁP) kamata a futamidő alatt 3 havonta módosulhat. A változás mértéke pedig a Diszkont Kincstárjegy hozamától függ. Márpedig a bónusz állampapírt 2024. szeptember végén 1141,6 milliárd Ft értékben birtokoltak a befektetők. Ezzel a második legnagyobb állományú lakossági állampapír volt a kérdéses befektetés az inflációkövető prémium állampapír mögött.
Három hónapos futamidejű Diszkont Kincstárjegy aukciós hozama
Egyáltalán nem mindegy, hogy konkrétan melyik befektetés, mely időpontra érvényes hozama alapján határozzák meg a BMÁP kamatát. Mivel 3 havonta módosul a bónusz állampapír kamata, ezért a 3 hónapos futamidejű Diszkont Kincstárjegy hozama lesz az irányadó.
Méghozzá a kérdéses bónusz állampapír kamatmeghatározásának időpontját – erre jellemzően a kamatfordulót megelőző 4 munkanapon kerül sor – megelőző négy aukció mennyiségekkel súlyozott átlaghozama lesz a lényeges a befektetések aktuális hozama szempontjából.
A legutóbbi, 2024. november 19-én tartott aukció átlaghozama 5,65% lett.
Hogyan áll össze a BMÁP kamata?
A bónusz állampapírok kamata alapvetően két részből áll. A kamatbázisból, ez változik 3 havonta a Diszkont Kincstárjegy aukciós hozamának megfelelően. Erre a bázisra jön rá egy kamatprémium. A prémium mértéke jellemzően végig fix szokott lenni. Elő szokott még fordulni olyan megoldás, hogy a futamidő előrehaladtával a prémium nagysága előre meghatározott módon módosul. (Például a futamidő előrehaladtával nő, így jutalmazva a hűséges, kitartó befektetőket.) Ezen két tényező összege adja az aktuális éves kamatszintet.
Jelenleg két bónusz állampapírt forgalmaznak:
- A 2028/P BMÁP aktuális éves kamata 6,90%.
- A 2029/N BMÁP aktuális éves kamata pedig 6,91%.