Ne fizess feleslegesen! Így válaszd ki a legkedvezőbb TBSZ-t!

Ne fizess feleslegesen! Így válaszd ki a legkedvezőbb TBSZ-t!
Hirdetés
Hirdetés

Cikk2024-12-20
 

Jelentős eltérések lehetnek a bankok és brókerek Tartós Befektetési Számláihoz kapcsolódó díjai között. Ha szeretnéd maximalizálni a nettó hozamodat, érdemes olyan szolgáltatót választani, amely a legkedvezőbb költségekkel elérhető TBSZ-t kínálja a megnyitásához és kezeléséhez.

Az elmúlt időszakban jelentősen nőtt az érdeklődés a Tartós Befektetési Számlák iránt, amit részben az év vége közeledte, részben pedig a jövő évi TBSZ-ek megadóztatásának változásai magyaráznak. A 2024. december 31. után megnyitott TBSZ-ek esetében, ha a számlát 5 éven belül feltörik, az eddig megszokott SZJA mellett szociális hozzájárulási adót (szocho) is fizetni kell, ami tovább növeli a költségeket.

Mibe fektetnél a TBSZ-en belül?

TBSZ keretében szinte bármibe be lehet fektetni, a teljesség igénye nélkül ezek lehetnek kötvények, befektetési jegyek, devizák, részvények, ETF-ek. Ebben a cikkben most elsősorban a tőzsdei befektetésekben gondolkodóknak kívánunk segítséget nyújtani, mivel sok pénzt lehet megtakarítani a helyes szolgáltató kiválasztásával.

Hirdetés

Hirdetés

Elérhető piacok és termékek

Mielőtt brókert választasz, érdemes átgondolni, hogy melyik piacokon szeretnél befektetni. Lehetséges, hogy téged csak a magyar részvények érdekelnek, de előfordulhat, hogy vásárolnál Nintendo-t, Rheinmetall-t vagy esetleg Apple részvényt. A TBSZ-t is kínáló szolgáltatók többségénél elérhetők a magyar, német és amerikai tőzsdék, de olyan piacok, mint London, Madrid, Milánó vagy Varsó, már jóval kevesebb brókeren keresztül hozzáférhetők, Tokióról nem is beszélve.

Emellett érdemes azt is eldönteni, hogy kizárólag részvényeket és ETF-eket vásárolnál-e, vagy esetleg érdekelnek opciók, határidős ügyletek, árucikkek, nemesfémek vagy vállalati kötvények is.

Ezekre a kérdésekre mindenkinek más válasza lesz a saját ismeretei és kockázatviselése alapján. Jó hír azonban, hogy mára már a magyar piacon is találni olyan brókert, amely az említett részvényeket és termékeket mind kínálja.

Mennyibe a vásárlási jutalék?

A vásárlási megbízásokhoz kapcsolódó jutalék kiemelten fontos költségtényező, mivel ez a vásárlási összeg nagyságától és a piac típusától függően változik. Általában a Budapesti Értéktőzsdén alacsonyabb a jutalék, mint az európai vagy amerikai piacokon ugyanakkora összegű részvényvásárlás esetén. A TBSZ-t kínáló brókerek között jelentős különbségek lehetnek: míg egyes szolgáltatóknál egy amerikai részvény vásárlásának minimális jutaléka mindössze 1 dollár, máshol ez akár 7 dollár is lehet. Ez csupán egy példa a sok közül, de jól mutatja, hogy érdemes olyan brókert választani, amely a lehető legkedvezőbb költségekkel teljesíti a megbízásaidat.

Mennyi a számlavezetési díj?

A számlavezetési díj vagy állománydíj az egyik legfájdalmasabb költségelem, hiszen gyakorlatilag azért kell fizetned, mert a befektetésed a brókernél van. Például 10 millió forintos befektetés esetén egy havi 0,015%-os számlavezetési díj éves szinten 0,18%-t jelent, ami 18 ezer forint kiadást eredményez.

Szerencsére vannak olyan brókerek is, amelyeknél ilyen típusú díjakkal nem kell számolnod, így az ügyfelektől nem szednek be „indokolatlan” költségeket. Éppen ezért érdemes olyan szolgáltatót választani, amely mentes ezektől a díjaktól – ezzel maximalizálhatod a nettó hozamodat.

Nyugdíjmegtakarításba is tegyél még az idén!

Egészen 2024. december 31-ig van lehetőséged kihasználni az állam által biztosított adóvisszatérítést, amely összesen akár 280 ezer forint is lehet. Fontos azonban tudni, hogy ezt egyetlen megtakarítási formával nem tudod teljes mértékben kihasználni: az önkéntes nyugdíjpénztár (ÖNYP) esetében a maximum 150 ezer forint, a nyugdíjbiztosításnál 130 ezer forint, míg a NYESZ-nél legfeljebb 100 ezer forint jár vissza. Ha még nincs nyugdíjmegtakarításod, érdemes átgondolni a lehetőségeidet, és egy kalkulátor segítségével kiszámolhatod, hogy mekkora összeget gyűjthetsz össze a nyugdíjas éveidre.

Mennyi pénzed lesz mire nyugdíjba mész?
Ft
Bankmonitor
Hirdetés
Hirdetés