6,5% maradt az alapkamat, mi lesz így a gazdasággal?

6,5% maradt az alapkamat, mi lesz így a gazdasággal?
Hirdetés
Hirdetés

Cikk2024-12-17
 

A Magyar Nemzeti Bank a mai napon döntést hozott a gazdaság egyik legfontosabb irányadó kamatáról, amely jelentős hatással van a forint árfolyamára és a hazai gazdasági növekedésre.

A Magyar Nemzeti Bank a mai ülésén változatlanul hagyta a monetáris kondíciókat, így az alapkamat továbbra is 6,5%-on marad. Az egynapos jegybanki betéti kamat szintén nem változott, maradt 5,5%, míg az egynapos jegybanki hitelkamat 7,5%-on stabilizálódott.

Alapkamat 2019-től

Miért nem változtattak?

Habár számos gazdasági ok indokolná a kamatvágást ezt jelenleg mégsem lépi meg a jegybank. Ennek részben a forint árfolyama az oka. Az utóbbi időben egy erőteljesebb gyengülés volt megfigyelhető a forinton.

Az Magyar Nemzeti Bank elsődleges célja az árstabilitás biztosítása, másnéven az infláció kordában tartása. A kormány gazdaságpolitikájának támogatása csak abban az esetben valósulhat meg, ha az nem fenyegeti az elsődleges célját a jegybanknak.

Hirdetés

Hirdetés

Mit jelent az alapkamat?

Az alapkamat a gazdaság egyik legfontosabb irányadó kamata, amelynek segítségével a jegybankok befolyásolják a gazdasági folyamatokat. A jegybank elsősorban az alapkamat emelésével vagy csökkentésével ösztönzi vagy fékezi a gazdasági növekedést.

Ha a jegybank megemeli az alapkamatot, akkor a kereskedelmi bankok számára vonzóbbá válik ”fölösleges” pénzeszközeiket a jegybanknál elhelyezni, mivel így biztos hozamot érhetnek el. Ezzel szemben kevésbé lesznek motiváltak arra, hogy ezeket az összegeket hitelként a piacon kihelyezzék, ami a gazdaság lassulásához vezet.

Az alacsony alapkamat esetén pedig ennek éppen az ellenkezője történik: a bankok számára kevésbé lesz vonzó a jegybanknál tartani a pénzüket, így inkább hitelkihelyezésben keresnek magasabb hozamot, ami élénkíti a gazdaságot.

Nemzetközi kitekintés

Jelenleg mind az Egyesült Államok jegybankja, a Federal Reserve, mind az eurózóna központi bankja, az Európai Központi Bank (EKB) kamatcsökkentési ciklust folytat. Az eddigi globális trendbe illeszkedett a Magyar Nemzeti Bank (MNB) tevékenysége is, azonban a forint gyengülése átmenetileg megállította ezt a folyamatot.

Az EKB nemrég 3,4%-ról 3,15%-ra csökkentette az alapkamatot, és további kamatvágásokat helyezett kilátásba. Ez alapvetően kedvező hír az európai gazdaság számára, amely az elmúlt időszakban jelentős nehézségekkel küzdött.

A Federal Reserve esetében is szinte biztosra vehető a kamatcsökkentés, bár az amerikai jegybank valószínűleg lassabb ütemben hajtja végre ezt a lépést, mint az európai társa.

Ebben a nemzetközi környezetben a magyar jegybanknak is lehetősége nyílhat a kamatcsökkentésre, amennyiben az infláció alakulása és a forint árfolyama ezt megengedi.

Mi a helyzet a magyar hitelekkel?

Az elmúlt időszak csökkenő kamatkörnyezetének köszönhetően a hitelkamatok is mérséklődnek. A személyi kölcsönök piacán – amely jelenleg sokkal inkább piaci alapon működik, mint a lakáshitelek szektora – már találhatók 10% alatti kamatozású kölcsönök is. A személyi hitelek esetében a hitelintézeteknek még van mozgástere a jövedelmezőség szempontjából: az ügyfelekért folytatott versenyben kedvezőbb, olcsóbb hiteleket kínálhatnak anélkül, hogy veszteséget szenvednének el.

A lakáshitelek területén viszont egészen más a helyzet. Az önkéntes kamatplafon miatt a hitelek árazása jelentősen eltávolodott a korábban megszokott jövedelmezőségi szinttől. A jelenlegi legolcsóbb lakáshitelek már veszteséget termelnek a bankok számára, amit más termékeken keresztül igyekeznek kompenzálni.

Egyre kedvezőbbek a személyi kölcsönök!

A személyi kölcsönök ideális megoldást kínálhatnak kisebb vagy akár nagyobb kiadásaid fedezésesére, de a hitelfelvétel előtt fontos alaposan tájékozódni, hogy milyen kockázatokat rejt magában a hitelfelvétel.

Használd a kalkulátort és tudd meg, számodra melyik a legkedvezőbb konstrukció!

Mennyi pénzre van szükséged?
Ft
év
Bankmonitor
Hirdetés
Hirdetés