Igen, létezik erre egy teljesen legális módszer és nem is olyan bonyolult.
Számos adómentes befektetési lehetőség létezik, mint az állampapírok, a nyugdíjcélú megtakarítások vagy a lakástakarékok, de most a Tartós Befektetési Számlák adta lehetőségekről számolunk be.
Mi is az a Tartós Befektetési Számla?
A tartós befektetési számla egy lehetőség arra, hogy kedvezményesen vagy egyáltalán ne adózz a befektetéseiden elért hozam után. Ha 5 évig a számlán tartod a befektetéseid akkor egy forintot sem kell utána adóznod.
Alapvetően két fajtája létezik: az egyik verzió esetében kizárólag betét köthető le a konstrukcióról, a másik esetében pedig értékpapírokat lehet vásárolni róla. A jelenlebgi betéti kamatok mellett mi ez utóbbival fogunk részletesebben foglalkozni. Ez gyakorlatilag egy értékpapír számla, amelynek van egy gyűjtőéve, amikor pénzt lehet utalni a számlára, később ugyanerre a számlára már nem lehet befizetni. A gyűjtőév után kezdődik az 5 éves befektetési időszak, aminek lejártát követően teljesen adómentesen veheted fel a befektetéseid értékét.
Ha mégis úgy alakul, hogy kell a pénz a TBSZ számládról akkor a feltörés időpontjától függően különböző adókulcsokkal kell adózni a befektetéseid nyereségére.
A 2024. december 31. után nyitott TBSZ számlák esetében
- 3 év előtti feltörés esetén 28%
- 3-5 év közötti feltörés esetén 18%
A 2024. december 31. előtt nyitott TBSZ számlák esetén
- 3 év előtti feltörés esetén 15%
- 3-5 év közötti feltörés esetén 10%
A változás oka, hogy szocho fizetési kötelezettséget vezettek be a TBSZ számlákra is. Ezzel kevésbé vonzóvá vált a TBSZ azok számára, akik feltörnék idő előtt a számlát. Erről részletesebben már írtunk.
Hirdetés
Hirdetés
Nyiss minden évben TBSZ számlát!
Sokan alkalmazzák azt a stratégiát, hogy minden évben nyitnak egy új TBSZ számlát. Ezzel a módszerrel biztosítható, hogy minden évben legyen olyan befektetésed, amelynek hozamát adómentesen veheted fel. Ez a megközelítés lehetővé teszi, hogy a befektetéseidből származó nyereséget rendszeresen, teljesen adómentesen realizáld, és szabadon felhasználhasd bármire, amire csak szeretnéd. Mivel évente új számlát nyitsz, ezt a folyamatot minden évben megismételheted, miközben a hozamod után egyetlen forint adót sem kell fizetned.
Alapvetően olyan pénzt érdemes ezeken a számlákon elhelyezned, melyet 5 évig nélkülözni tudsz. Bár főszabál szerint nem ér hátrány abban az esetben sem, ha a 3. év előtt feltöröd megtakarításod, hiszen azt az adót kell megfizetned, amit normál esetben is rendezned kell a nyereséged után.
Létezik TBSZ számla számos devizanemben, azt azonban tudnod kell, hogy az adott évben nyitott, adott típusú TBSZ számlák egy rendszert alkotnak. Például a 2025-ben adott szolgáltatónál nyitott értékpapír forint és euró TBSZ számla egy egységet alkot. Azonos a gyűjtőéve, a két számlára befolyt összeg egységben kezelendő. (Például a 3. év előtt nem dönthetsz úgy, hogy az EUR lábát felszámolod ennek a megtakarításnak. Ilyen helyzetben a forintban tartott teljes állományt is ki kell venni.) Jó hír azonban, hogy az így egységben kezelt megtakarítási számlák között mozgatható a pénz: például a forintot át lehet váltani euróra.
A TBSZ csak egy keret, majdnem bármit tartalmazhat
A TBSZ csak egy speciális értékpapír számla, amely tartalmazhat bármilyen értékpapírt, tulajdonképpen egy értékpapírszámla. A TBSZ az csak egy keret, amin belül abban van a pénzed, amiben csak szeretnéd (és a szolgáltatónál elérhető). Ennek következtében akár hetente is váltogathatod a befektetési eszközeidet, ha neked éppen az szimpatikus.
Bármikor hosszáférhetsz a pénzedhez, adófizetés ellenében
A TBSZ nem minősül lekötésnek, ezért bármikor hozzáférhetsz a befektetéseidhez. Érdemes úgy tekinteni rá, mint egy értékpapírszámlára, hiszen valójában pontosan erről van szó. Ha pedig a 4. vagy az 5. évben veszel ki pénzt, kevesebb adót kell fizetned, ahogyan azt a cikk elején már említettük.
Azt azonban látnod kell, hogy a részkifizetésre csak a 3. év végén van lehetőség. Az annál korábbi, illetve az azt követő feltőrések esetén a teljes megtakarítást fel kell venned a számládról. Ha az 5. év végén még nincs szükséged a pénzre akkor sincs baj, az 5 éves ciklus (újabb gyűjtőév nélkül) újraindítható. Ezen időpontban egyébként újra van lehetőség a megtakarításnak a részbeni kivételére is.
Lehetnek a TBSZ-nek adózási hátrányai is
A TBSZ rendszerről tudni kell, hogy az idő előtti feltöréseknél adót kell fizetned. (A 3. évtől ez az adó a fentebb leírtaknak megfelelően egy csökkentett adó lenne.) Ugyanakkor fonto tudni, hogy a TBSZ összevontan kezeli állapítja meg az adófizetési kötelezettség mértékét, vagyis nem nézi meg az egyes befektetések hozamát, hanem a teljes állomány értékváltozása alapján dönti el, hogy mennyi adót kell fizetned. Mondhatni összevonja, nettósítja az egyes pozíciókat.
Ez mondjuk előny, ha a TBSZ számláról indított befekteétseink között van olyan veszteségünk, ami lefedi egy másik befektetésünk nyereségét. Ebben az esetben akár meg is úszhatjuk az adófizetést. Ugyanakkor a program nem veszi figyelembe, hogy volt-e olyan termékünk, ami alapvetően adómentes lett volna. Az ilyen termékeken elért hozamok után is adóznunk kell abban az esetben, ha idő előtt feltörjük a TBSZ számlánkat.
Ha egy 2025-ben nyitottTBSZ számlán például állampapírt vásárolnál és azt a 2. évben teljes egészében kivennéd a programból, akkor a két év hozama után 28% adót kellene fizetned. Ha ugyanezt a beektetést sima számláról vásároltad volna meg, akkor nem lett volna adófizetési kötelezettséged.
Ha befektetnél, de nem akarod napi szinten te kezelni
Ha már rájöttél a befektetések fontosságára azonban nem érzed magad a befektetéseid napi szintű kezelésére teljesen felkészültnek akkor számodra találták ki a vagyonkezelést, amikor befektetési szakemberek kezelik többek között a te pénzedet is, hogy az az általad kiválasztott kockázati szintnek megfelelő hozamot érje el. Így neked nem kell napi szinten ezzel foglalkoznod és arra tudsz fókuszálni, amire tényleg szeretnél.