Szeged ingatlanpiaca az utóbbi időben a figyelem középpontjába került, mivel drasztikus áremelkedés volt megfigyelhető az elmúlt időszakban. Ami a városban történt az az ingatlanspekuláció iskolapéldája.
BYD és befektetői árfelhajtás
Hirdetés
Hirdetés
BYD-hatás a Tisza-parton: rakétakilövésben a szegedi ingatlanpiac
A szegedi ingatlanpiac látványos növekedése a BYD-gyár bejelentésével kezdődött 2023 végén. A befektetők gyorsan felismerték a ritka lehetőséget, és sorra vásárolták fel a lakásokat a városban, ami jelentősen felpörgette az eladásokat. A szegedi lakóingatlanok iránti érdeklődés 2024 januárjában 68%-kal volt magasabb, mint 2023 azonos időszakában – derült ki az ingatlan.com elemzéséből. Ez a kimagasló érdeklődés már januárban is jelentős emelkedést okozott a dél-alföldi városban, ami az év hátralévő időszakában is kitartott. A kereslet rövid idő alatt messze meghaladta a kínálatot, így szinte minden ingatlan gazdára talált, miközben az árak meredeken emelkedtek.
2024 során folyamatosan emelkedtek az ingatlanárak, a legjelentősebb növekedés azonban az év elején és végén volt megfigyelhető. Az év egészét tekintve a szegedi lakások átlagosan 25 százalékkal drágultak, míg a házak áremelkedése valamivel mérsékeltebb 11% volt. A befektetők gyorsan felismerték az aszimmetrikus megtérülési lehetőséget, vagyis azt, hogy a várható nyereség jóval nagyobb lehet, mint a vállalt kockázat. Mivel a gyár érkezése hosszú távon is növelheti az ingatlanok értékét, ezért sokan láttak benne biztos megtérülést. Ennek hatására Szegeden egy rendkívül jövedelmező befektetési hullám indult el.
Az albérletek sem úszták meg szárazon
Szegeden a BYD gyár bejelentése után nemcsak a lakásárak, hanem az albérleti díjak is emelkedtek, bár nem olyan mértékben. A befektetők megrohamozták a piacot, ami a vásárlási árakat gyorsan felhajtotta, és bár a bérleti díjak ennél visszafogottabb ütemben nőttek, a drágulás így is érezhető volt a helyi lakosok számára.
A befektetők fokozott jelenléte miatt az albérleti kínálat hosszútávon bővül, ami hatással lehet az árakra is. A nagyobb választék lefelé nyomhatja a bérleti díjakat, bár ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy az ingatlanok ténylegesen olcsóbbak lesznek, de a lakásárak arányában vagy a fizetésekhez viszonyítva megfizethetőbbé válhat a bérlés. Ez a dinamika már más magyar városokban is megfigyelhető volt, így nem kizárt, hogy Szeged is ebbe az irányba megy majd el.
Aki ebben benne volt, az nagyon jól járt!
Abból kiindulva, hogy a gyár nagyjából 10 ezer embernek adhat munkát majd 2025-ben a termelés indulásakor, de a BYD bejelentésekor csak 1500-an voltak nyilvántartott álláskeresők a városban, és a Szegedi járásban is csak 1900-an, egyértelművé vált, hogy a helyi munkaerőpiac önmagában nem tudja kiszolgálni a gyár munkaerőigényét. Ezért várhatóan sok új munkavállaló érkezik majd a városba, akiknek természetesen lakhatásra is szükségük lesz. A befektetők ezt időben felismerték, még a valódi kereslet megjelenése előtt vásároltak fel ingatlanokat, hogy később jelentős hozammal értékesíthessék azokat az újonnan érkezőknek.
Ne fizess feleslegesen többet!
Akár befektetéshez, akár saját otthonhoz veszel fel hitelt, a kamat kulcsfontosságú. Miért fizetnél ugyanazért többet, ha kevesebbért is megkaphatod? A Bankmonitor lakáshitel-kalkulátorával könnyedén megtalálhatod a számodra legkedvezőbb konstrukciót!