Ekkora inflációra nem számítottunk!

Ekkora inflációra nem számítottunk!
Hirdetés
Hirdetés

Cikk2025-02-11
 

Már eddig is érezhető volt az infláció hatása a mindennapokban, most azonban a hivatalos adatok is megerősítik ezt. Januárban az árak átlagosan 5,5 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban.

2024 inflációs szempontból viszonylag nyugodt év volt. Az árak emelkedése lassult, az inflációs mutatók pedig végig alacsonyan maradtak. Sokak számára ez megkönnyebbülést hozott a korábbi időszakokhoz képest. Ugyanakkor az élelmiszerek drágulása továbbra is problémát jelentett, hiszen ezen a területen az árak gyorsabban nőttek, mint azt a vásárlók szerették volna.

Ugyanakkor a tavaly év végi adatok már óvatosságra intettek, hiszen az éves áremelkedés lassan emelkedésnek indult. Az év elején pedig robbant a bomba, a januári infláció megugrott, utoljára 2023 decemberében volt hasonlóan magas 5,5%-os értéken. Ez arra utal, hogy bár az árak stabilizálódni látszottak, a piaci folyamatok még mindig tartogathatnak kellemetlen meglepetéseket a fogyasztók számára.

Az előző év azonos időszakához képest a következő mértékben emelkedtek az árak:

  • Élelmiszerek: 6%
  • Szeszes italok, dohányáruk: 4,9%
  • Ruházkodási cikkek: 1,9%
  • Tartós fogyasztási cikkek: 0,8%
  • Háztartási energia: 0,2%
  • Egyéb cikkek és üzemanyagok: 5%
  • Szolgáltatások: 8,5%

Hirdetés

Hirdetés

Fájó drágulás az élelmiszereknél

Átlagosan 6,0%-os emelkedést tapasztalhattunk, de egyes alapvető élelmiszerek ennél is nagyobb mértékben drágultak. Például a liszt ára kiugróan, 43,2%-kal nőtt, míg a tej 25,0%-kal, a tojás pedig 23,8%-kal került többe. Az étolajért 21,5%-kal, a gyümölcs- és zöldséglevekért 16,0%-kal, a vaj és vajkrém esetében pedig 15,5%-kal kellett mélyebben a zsebünkbe nyúlni. A csokoládé és kakaó ára is emelkedett, méghozzá 12,9%-kal, a tejtermékeké 9,1%-kal, míg a kávéért 8,1%-kal kellett többet fizetni.

Bár az élelmiszerek többsége drágult, akadnak kivételek is. Meglepő módon a száraztészta ára 3,6%-kal, a margariné 2,9%-kal, míg a párizsi és a kolbászoké 2,1%-kal csökkent. Ez is jól mutatja, hogy bár az árak jellemzően emelkednek, időnként előfordulhat, hogy egy-egy termék olcsóbbá válik, még ha ritkán is.

A mezőgazdasági és az ipari árak már jelezték, hogy ez lesz

Az árak emelkedése nem most kezdődött, hiszen már hónapok óta látható volt a tendencia a mezőgazdasági termelői árak esetében. Az utolsó elérhető adat 2024 novemberére vonatkozik, amely szerint a termelők átlagosan 21,1 százalékkal magasabb áron adták el termékeiket, mint egy évvel korábban. Ez jelentős drágulást jelent, amely idővel a boltok polcain is megjelenhet a fogyasztói árakban.

Nemcsak a mezőgazdasági termékeknél figyelhető meg az áremelkedés. Az ipari termékek előállítási költségei is nőttek, ami az ipari termelői árak 9 százalékos emelkedésében mutatkozott meg 2024 decemberében az előző év azonos időszakához képest. Ez azt jelenti, hogy a gyárak és egyéb ipari szereplők drágábban tudták előállítani termékeiket, ami idővel a végső fogyasztói árakra is hatással lehet.

A termelői árak növekedése gyakran előjele annak, hogy a fogyasztói árak is tovább emelkednek. Ha a mezőgazdasági és ipari szereplők magasabb költségekkel szembesülnek, akkor ezt jellemzően beépítik a termékek végső árába, ami a vásárlók pénztárcáján is érezhetővé válik.

Lehet visszatérnek az ársapkák

A kormány nem zárja ki az árstopok újbóli bevezetését, ha az élelmiszerárak drágulása tovább folytatódik. Bár az infláció összességében csökkent, egyes alapvető termékek, például a tej és a tojás ára még mindig jelentősen emelkedik. A Nemzetgazdasági Minisztérium folyamatosan figyeli a piaci folyamatokat, és ha szükségesnek látja, újabb beavatkozásokkal próbálhatja megfékezni az árakat. Az árstoppok ismételt bevezetésére akkor kerülhet sor, ha a kiskereskedelmi láncok árazási gyakorlatai vagy a piaci trendek ezt indokolják.

Mi lesz az alapkamattal?

Az alapkamat tavaly az infláció folyamatos csökkenését követően mérséklődőtt, ugyanakkor szeptemberre megállt a folyamat, az alapkamat azóta 6,5%-os szinten áll.

Szeptember óta a jegybank óvatos, kivárási politikát követ. Erre a kivárásra erősíthet ráa mostani meglepően rossz inflációs adat. Jó eséllyel ebben a hónapban sem kerül sor az alapkamat újabb csökkenésére.

Sőt ha az áremelkedési tendencia megmaradnak, akkor a kamatcsökkenés helyett a kamatemelkedés kerülhet napirendre. Azt azonban ki kell hangsúlyozni, hogy nem tartunk itt.

Mi lesz a hitelekkel, állampapír hozamokkal?

Alapvetően a lakossági hitelek – személyi kölcsön, lakáshitel – kamatára csak áttételesen hat az infláció, illetve az alapkamat. Ugyanakkor a drágulás felgyorsulásával kisebb tere lehet a hosszú futamidejű pénzpiaci hozamok csökkenésének. Ezen hozamokat pedig már lakossági hitelek forrásköltségének lehet tekinteni. Ha ezen hozamok nem csökkennek, esetlegesen emelkednek, akkor jó eséllyel a lakossági kölcsönök kamata sem fog csökkenni.

Jó tudni
Sőt jelenleg a lakáshiteleknél a pénzpiaci hozamok és hitelkamatok közötti különbség annyira beszűkült, hogy jó eséllyel a bankok kamatot fognak emelni.

Rengeteg helyen lehetett olvasni, hogy hatalmas pénztömeg van inflációkövető állampapírban, melyek a közeljövőben kamatot fizetnek. Nagyon fontos kérdés, hogy a kamatoknak, illetve a befektetett tőkének mi lesz a sorsa. Ezt pedig érdemben befolyásolja az infláció alakulása.

Nagyon érdekes, de az emelkedő inflációnak kettős hatása lehet. A magas 17-19%-os kamatfizetést követően a PMÁP kamata valahova 4-5% környékére csökken az elkövetkező időszakban. Márpedig ez a kamatszint alacsonyabb lehet az idei inflációnál – amennyiben az áremelkedés így felgyorsul -, vagyis a befektetés vásárlóértéke csökkenhet. Ugyanakkor pozitív hatása lehet az emelkedő inflációnak abból a szempontból, hogy a most következő alacsony kamatszintet jövőre majd egy újabb magasabb kamat követheti (hiszen az prémium állampapír az inflációt egy év csúszással követi el).

Vagyis a befektetők döntését nagy mértékben befolyásolja az infláció, illetve az, hogy milyen időtávban gondolkodnak.

Védd a megtakarításaid az inflációtól!

Bizonytalan inflációs környezetben különösen fontos, hogy a megtakarításaid ne veszítsenek az értékükből. Sajnos a legtöbb állampapír erre nem nyújt megfelelő védelmet, hiszen nem képesek lépést tartani a pénzromlással, vagy csak késleltetv teszi meg azt. A HOLD vagyonkezelés ezzel szemben olyan befektetési lehetőségeket kínál, amelyek segítenek megőrizni a vagyonod vásárlóerejét, így hosszú távon is biztonságosabb megoldást jelenthetnek az infláció hatásaival szemben.

Egyeztetni szeretnék az online vagyonkezelésről!

Ft
A lenti gomb megnyomásával elfogadom az adatvédelmi tájékoztatóban
Bankmonitor
Hirdetés
Hirdetés