Orbán Viktor tegnap komoly adócsökkentéseket jelentett be. A CSED, GYED esetén nem kellene szja-t fizetni, a kettő és háromgyermekes anyák életük végéig mentesülnének a személyi jövedelemadó megfizetése alól. De a nyugdíjasok is visszakaphatják az alapvető élelmiszerek után fizetett áfát egy összeghatárig. De mennyi pénz maradhat ezen intézkedések miatt a családok zsebében és ezt mire érdemes felhasználni?
Szja mentessé válhat a CSED, GYED
Orbán Viktor bejelentése alapján a kismamák helyzete is érdemben javulhat a jövőben, hiszen a CSED, GYED után a tervek szerint nem kell majd személyi jövedelemadót fizetni. De mit jelent mindez?
A csecsemőgondozási díj, azaz a CSED a szülési szabadság 24 hetére, azaz 168 napig jár. Összege megegyezik a korábbi fizetéssel, amelyből kizárólag 15% szja kerül levonásra. A KSH adatai alapján a nők bruttó átlagkereset 2024. első három negyedévében 586 723 forint volt. Egy ilyen jövedelemmel rendelkező hölgy eddig 498 714 forint CSED-et kapott kézhez. A tervek alapján azonban semmilyen levonás nem lesz a CSED-ből, azaz az előbbi esetben a ténylegesen havi 586 723 forintot kapna kézhez a kismama, ez 88 008 forint emelkedést jelentene.
A gyermekgondozási díj, azaz a GYED fő szabály szerint a CSED-et követően a gyermek két éves koráig jár. A GYED összege a figyelembe vehető bér 70 százalékának felel meg, de nem lehet magasabb, mint a minimálbér kétszeresének a 70 százaléka. Egy átlagos jövedelemmel rendelkező nő esetében az utóbbi szabály lép életbe, nála a GYED összege jelenleg 407 120 forint lenne, ebből vonják le a személyi jövedelemadó-előleget és a biztosítottat terhelő nyugdíjjárulékot. A 15% szja-ból kiindulva a maximális GYED összegét 61 068 forint szja terheli. A tervek szerint ezt nem vonnák le az adóváltozás életbe lépését követően.
Természetesen az esetleges adót érintő kedvezményeket is figyelembe veszik a levonásnál, ami ugye gyermek születésével máris megjelenhet. Vagyis tényleg ennyivel kevesebb szja-t kell befizetni, de elképzelhető, hogy ennek egy részét már eddig sem vonták le más kedvezmény miatt.
Hirdetés
Hirdetés
Nem kell személyi jövedelemadót fizetnie a kettő-, háromgyermekes anyáknak
A bejelentett intézkedések egy másik eleme az anyák élethosszig tartó szja-mentessége. Jelenleg ez a négy, vagy több gyermekes anyákra érvényes. Orbán Viktor bejelentése alapján azonban ezt kiterjesztenék:
- A háromgyermekes anyák szja mentessége 2025. októberétől lépne életbe.
- Míg a kétgyermekes anyák szja mentessége 2026-tól több lépésben valósulna meg.
Ez az intézkedés a családi adókedvezmények megduplázásával együtt érdemben növelné a háztatások jövedelmét.
A példa kedvéért a Bankmonitor szakértői egy átlagos fizetéssel rendelkező feleséget és férjet vettek alapul. A család bruttó jövedelme a KSH adatai alapján 2024. I-III. negyedévében 1 268 180 forint volt. (A férj jövedelme bruttó 681 457 forint, míg a feleség bruttó fizetése 586 723 forint.)
- A háromgyermekes család esetében összességében a családi adókedvezmény változása 99 ezer forint plusz jövedelmet, míg az anya szja mentessége 88 008 forint extra bevételt eredményezne. (A Bankmonitor azt feltételezték, hogy a két kedvezmény teljes egészében összekombinálható.) Emiatt a család bevétele mintegy 18,9 százalékkal emelkedne egy év alatt.
- A kétgyermekes család esetében a bevételek 128 008 forinttal emelkedik összességében. (40 ezer forint a családi adókedvezmény és 88 008 forintot ér az, hogy a feleségnek nem kell személyi jövedelemadót fizetnie.) Ez 14,07 százalékos bevételemelkedést jelenthet.
- Az egy gyermeket nevelő családok esetében 10 ezer forinttal emelkedik a bevétel a családi adókedvezmény változása miatt. Ez 1,16 százalék növekedést jelent.
- A gyermektelen családok esetén a változásoknak nincs hatása.
Mire fordíthatják ezt az összeget a családok?
Természetesen elfogyaszthatják, elkölthetik a háztartások a plusz bevételt. Ha a család jelenleg nehezen jön ki a pénzéből, akkor ez egy reális döntés is lehet. Ugyanakkor nem érdemes teljes egészében felélni ezt a plusz jövedelmet. Ha csak a felét félreteszi egy háromgyermekes család a plusz jövedelmének, akkor éves szinten 1,1 millió forint megtakarítás gyűlhet össze mindenféle befektetési hozam, kamat nélkül. Ideális lehet ez a helyzet arra, hogy a családok tőkét képezzenek valamilyen jövőbeni célja megvalósításához.
Egy hitelfelvételnél is hatalmas segítséget jelenthet az extra jövedelem. A fenti példában szereplő háromgyermekes család a jelenlegi nettó fizetéséből mintegy 53 millió forint 20 éves futamidejű, 6,5%-os kamatozású lakáshitelt tudna felvenni. Legalábbis ennek a törlesztésére lenne elegendő a fizetésnek a 40%-a. (A jövedelem 40%-os terheltsége bőven belefér a jogszabályi korlátokba.)
A jövő januári magasabb nettó fizetés viszont már 63 millió forint hasonló paraméterekkel rendelkező lakáshitel törlesztésére lenne elegendő, ez 10 millió forinttal magasabb a jelenlegi igényelhető összegnél. Vagyis a lakásvásárlás előtt állók számára is hatalmas segítség lehet ez a lépés. Ugyanakkor az ingatlanárak várható alakulása, más lakáspiacot befolyásoló elemek még nagyon lényegesek lehetnek a családok döntése szempontjából.
A nyugdíjasok visszakaphatják az áfa egy részét
Várhatóan az év második felétől a nyugdíjasok egyes alapvető élelmiszerek vásárlás esetén utólag visszakaphatják az áfát egy meghatározott összeghatárig. A tejtermékek, zöldség, gyümölcsök lettek nevesítve, ahol az adóvisszatérítés életbe léphet.
Itt pontos hatást nagyon nehéz még becsülni is, hiszen nagyon kevés részlet ismert, kiemeleten fontos például az, hogy milyen összeghatárig járna vissza az áfa.
Azt azonban ki kell hangsúlyozni, hogy ezen lépés komoly adminisztrációs terhet jelenthet, hiszen valamilyen formában nyilván kellene tartani a nyugdíjasok vásárlását, vagy igazolni kellene a tényleges kiadást ezen termékekre.