A bankok által alkalmazott kamatozási módok

A bankok által alkalmazott kamatozási módok
Hirdetés
Hirdetés

2012-03-26 Frissítve: 2024-06-29
 

Kamatot számolni és kamatot ajánlani sokféleképpen lehet. Érdemes tisztában lenni az egyes módszerek különbségével, ha ténylegesen a legjobb ajánlatot

Kamatot számolni és kamatot ajánlani sokféleképpen lehet. Érdemes tisztában lenni az egyes módszerek különbségével, ha ténylegesen a legjobb ajánlatot keressük, illetve ha nem a futamidő végén a pénz és a kamat kézhezvételekor szeretnénk meglepődni, hogy mi nem is így gondoltuk…

a. lépcsős kamatozás

A leggyakrabban alkalmazott kamatszámítási módszer: a lekötési idő és az elhelyezett összeg függvényében kerül meghatározásra az elérhető kamat. Például, ha az alábbi kamattáblázatot hirdette meg a bank és mi 6 hónapra 100 ezer Ft-ot kívánunk bankbetétben elhelyezni, akkor 1,91% kamatot fogunk kapni a banktól.

lépcsős kamatozás

b. sávos – a lekötés ideje szerint

Ebben az esetben (is) a bank arra ösztönöz, hogy minél hosszabb időre kössük le a pénzünket. Nézzük az alábbi példát. Az első 3 hónapban 2,4% kamatot fizet a bank, míg a második három hónapban ennél magasabb, 3,6%-ot és a harmadik három hónapban még magasabb 4,8%-ot.

sávos – a lekötés ideje szerint

Ezen kamatozásnak az az előnye, hogy jellemzően (de nem minden esetben) ha kilenc hónapra kötöttük le a pénzünk és a negyedik hónapban mégis szükségünk van rá, akkor az első három hónap után járó kamatot megkapjuk (míg a lekötött betétek többségénél a pénz idő előtti felvétele esetén a teljes kamatot elveszítjük). A hátránya az, hogy fennáll a veszélye: a betétlekötésnél úgy gondoljuk, hogy a 9. hónapra ajánlott kamatot a teljes futamidőre megkapjuk. A teljes futamidőre érvényes kamat példánkban 3,6% szemben az utolsó három hónapra ajánlott 4,8%-al…

teljes futamidőre érvényes kamat

c. sávos – a lekötés összege szerint

Hasonlóképpen a lekötés ideje szerinti sávos kamatozással: ha elhelyezünk 300 000 Ft-ot a betét az alábbi táblázat szerinti kamatokat fizeti az egyes részösszegekre. Vagyis az első 100 000 Ft-ra 5% kamatot ad, a második 100 000-re 7%, míg a harmadikra 8%-ot.

 sávos – a lekötés összege szerint

Ez a kamatozás nem összetévesztendő azzal, amikor az egész összegre 8%-ot kapunk 250 000 Ft befizetése mellett. Itt csak az adott összegrészre kapjuk a kiírt kamatot, és ha maradunk a 250 000 Ft-os példánál, akkor ebből 100 000 Ft-ra 5%, újabb 100 000 Ft-ra 7%-ot, míg mindössze 50 000 Ft-ra kapunk 8%-ot. Ez összességében egy 6,4%-os kamatnak felel meg.

Befektetett pénz

Hirdetés
Hirdetés