2023. márciusában 25,2 százalék volt az éves áremelkedés mértéke. Vagyis ennyit romlott a pénzünk vásárlóértéke. Ez egyben azt is jelenti, hogy a kölcsönünk törlesztőrészletének értéke is rohamosan csökken.
A KSH adatai alapján 25,2 százalék volt márciusban az éves infláció, vagyis több mint negyedével drágult átlagosan az élet hazánkban. Az átlagos áremelkedés azonban csupán számadat, érdemes mélyebben megvizsgálni a részleteket.
Az élelmiszerek ára 42,6 százalékkal, a háztartási energia 43,1 százalékkal, a tartós fogyasztási cikkek 11,2 százalékkal, a szeszes italok és dohányáruk 19,7 százalékkal, míg a szolgáltatások 13 százalékkal drágultak egyetlen év alatt.
Mennyit ér egy kölcsön törlesztőrészlete?
Ez az áremelkedés rossz hír mindenkinek, hiszen egyre többet kell fizetnünk a boltban, tankoláskor, vagy épp a fodrásznál. Apró örömöt okozhat ebben a helyzetben, hogy a meglévő kölcsönünk törlesztőrészlete ideális esetben nem emelkedik. Az elmúlt években igényelt kölcsönök döntő többsége ugyanis legalább 5 évig fix kamatozású, ami azt jelenti, hogy legalább ezen időszakon belül nem emelkedhet a kamat, ezáltal a törlesztőrészlet sem.
Tételezzük fel, hogy egy éve felvett a család egy lakáscélú jelzáloghitelt, aminek a törlesztőrészlete 150 ezer forint volt. Ez 22,6 millió forint 20 éves futamidejű, fix kamatozású lakáshitelre volt elegendő, amennyiben a Bankmonitor lakáshitel kalkulátora alapján a legolcsóbb konstrukciót választotta a család. De mégis mennyit ért ez a pénz tavaly és mennyit ért idén márciusban?
A vásárlóerőt lemérhetjük általánosságban is, de talán még szemléletesebb, ha egyes termékek árváltozásán keresztül vizsgáljuk meg. A fenti ábra önmagáért beszél, a kérdéses összeg jóval kevesebb mennyiségek megvásárlására volt elég idén márciusban, mint egy évvel korábban.
Fehér kenyérből például tavaly tavasz elején még 289 kilogrammot lehetett venni a kérdéses törlesztőből, idén márciusban már csak 150 kilogrammot lehetne megvásárolni ebből a termékből. 2935 darab tojás lehetett venni 150 ezer forintból 2022. márciusában, egy évvel később már csupán 1650 darabra futotta a kérdéses összegből. A kölcsönre fizetendő havi részletből már csak 112 kiló csirkecombot lehet megvenni, egy évvel korábban még 169 kilóra futotta volna.
Hirdetés
Hirdetés
A hitelek is megdrágultak
Sajnos a piaci helyzet miatt – ami nagy részt a magas inflációnak köszönhető – az új hitelek is megdrágultak. A korábbi példában szereplő, 22,6 millió forint összegű, 20 éves futamidejű, fix kamatozású lakáshitel törlesztőrészlete jelenleg 172 134 forinttól indulna.
Apró érdekesség, hogy az új törlesztőrészletnek megfelelő összegből a korábbi táblázatban szereplő termékek jelentős részénél még mindig kevesebb mennyiség vásárolható, mint egy évvel ezelőtt. (Az egyetlen kivétel a porszívó, melyből 5 darabra is elég az új törlesztőrészlet.)
Például a 172 134 forint csupán 172,13 kg fehér kenyérre elegendő, egy évvel ezelőtt az alacsonyabb, 150 ezer forintos törlesztőből még 289,58 kiló kenyérre futotta. Vagyis a kölcsönök havi részletének vásárlóereje sok eseten még csökkent is az emelkedő kamatok ellenére.
Mit jelent mindez?
Sovány vigasz a hiteligénylők számára, hogy a törlesztőrészletek vásárlóereje – mondhatni reálértéke – sok szempontból csökkent az elmúlt időszakban. (Ez még a kamatemelkedés miatt megnőtt induló nominális törlesztők mellett is igaz.)
Ugyanis az adósoknak nagyobb terheket kell kigazdálkodniuk a fizetésükből, ráadásul mindezt úgy, hogy a törlesztőrészleten felüli szabadon elkölthető jövedelemrész vásárlóértéke is csökken.
Ugyanakkor arról sem szabad megfeledkezni, hogy magas inflációs környezetben a kiszemelt áru, szolgáltatás értéke is extrém módon drágulhat. Elképzelhető, hogy a hitelköltségeket is meghaladja a termék várható áremelkedése, ami miatt a kölcsönből való vásárlás még jó döntés is lehet. (Ez inkább személyi kölcsönből vásárolt tartós fogyasztási cikkeknél – autó, bútor… -lehet izgalmas kérdés.)
Ettől függetlenül mindenkinek alaposan át kell gondolnia, hogy milyen nagyobb kiadásokat tervez be. Ez a tervezés még fontosabbá válik akkor, ha a vásárláshoz valamilyen kölcsön felvételére is szükség lenne.